SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Kanały Polsatu zmniejszyły oznaczenia wiekowe

Kanały telewizyjne związane z Polsatem zmniejszyły oznaczenia wiekowe. Kilka tygodni wcześniej powiększono je w związku z rozporządzeniem Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji, które zostało źle zrozumiane przez część nadawców.

Kanały Polsatu zmniejszyły oznaczenia wiekoweArticle

13 kwietnia br. w rozporządzeniu Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji zobligowała nadawców do wprowadzenia ostrzeżeń przed treściami, które mogą uderzać w rozwój nieletnich. Nowe symbole to: P (przemoc), S (seks), W (wulgaryzmy) i N (narkotyki). Doprecyzowano też kwestię oznaczeń wiekowych (od 7, 12, 16 i 18 lat).

- Symbole graficzne, o których mowa w ust. 1, powinny być umieszczone w lewym górnym rogu ekranu, z zastrzeżeniem ust. 5. Symbole, o których mowa w ust. 1, powinny być prezentowane obok siebie w taki sposób, aby symbol, o którym mowa w ust. 1 pkt 1, poprzedzał pojawienie się symbolu, o którym mowa w ust. 1 pkt 2, a wysokość i długość oznaczeń nie była mniejsza niż 4% długości przekątnej ekranu - można przeczytać w dokumencie.

Wcześniej oznaczenia zmniejszyły kanały Canal+

Pod koniec sierpnia oznaczenia zmniejszyły stacje Canal+. - Z wprowadzonego w maju rozporządzenia wynikało, że wysokość i długość oznaczeń nie mogła być mniejsza niż 4% długości przekątnej ekranu (par. 4 ust. 4 rozporządzenia). Otrzymywaliśmy od abonentów informacje, że nowa wielkość oznaczeń przeszkadza w komfortowym oglądaniu audycji. Skonsultowaliśmy wiec z KRRiT możliwość zmniejszenia wielkości oznaczeń i w efekcie niebawem wrócimy do ich poprzednich rozmiarów - poinformował Wirtualnemedia.pl Piotr Kaniowski, rzecznik prasowy Canal+. Polsat wówczas nie komentował zamieszania z oznaczeniami. Telewizja Polska symboli ostrzegających przed treściami, które mogą szkodzić nieletnim nie powiększyła.

Rzeczniczka KRRiT w oświadczeniu przesłanym Wirtualnemedia.pl  poinformowała, że regulator wcale nie wymagał od nadawców powiększania oznaczeń. - Nie jest prawdą zawarta w ww. publikacji informacja, że KRRiT doprowadziła do zwiększenia oznaczeń wiekowych. Zgodnie z paragrafami: 4 ust. 4  oraz 9 ust. 3 Rozporządzenia Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji z dnia 13 kwietnia 2022 r. w sprawie kwalifikowania, rozpowszechniania i sposobu zapowiadania audycji lub innych przekazów mogących mieć negatywny wpływ na rozwój małoletnich (dalej jako: rozporządzenie) wysokość i długość symboli graficznych, o których mowa w powyższych paragrafach nie była łącznie mniejsza niż 4% długości przekątnej ekranu. W porównaniu z poprzednio obowiązującym rozporządzeniem, które regulowało powyższą materię, wielkość pola ekranu przeznaczona na zamieszczenie oznaczenia wiekowego nie uległa zmianie; zmianie jedynie uległa forma jego zapisu, o którą nadawcy wnioskowali w konsultacjach prowadzonych  przez KRRiT w zakresie zmiany rozporządzenia - przekonywała rzeczniczka KRRiT Teresa Brykczyńska. Stacje telewizyjne najprawdopodobniej źle zinterpretowały przepisy. Polsat powrócił do mniejszych oznaczeń wiekowych w ostatnich dniach.

W Stanach Zjednoczonych, Niemczech i w Wielkiej Brytanii kanały filmowe w ogóle nie emitują logotypów i oznaczeń wiekowych. Przed treściami, które mogą mieć zły wpływ na nieletnich informują na planszy przed rozpoczęciem danej projekcji. KRRiT zapewnia, że nie można samodzielnie zrezygnować z obowiązku wyświetlania oznaczeń podczas całej produkcji, ponieważ wymagałoby to nowelizacji ustawy o radiofonii i telewizji.

Dołącz do dyskusji: Kanały Polsatu zmniejszyły oznaczenia wiekowe

3 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
16:9 rulez
Tłumaczenie KRRiT to jest TOTALNA kpina! W rozporządzeniu nie ma KOMPLETNIE NIC, że te 4% ma dotyczyć ŁĄCZNIE wysokości i długości oznaczeń! Więc to Polsat dostosował się poprawnie do wymogu wielkości oznaczenia w Rozporządzeniu. A jak powinien ten zapis jednoznacznie brzmieć, aby nie było żadnych wątpliwości i nie trzeba było dodatkowych "interpretacji" czy wyjaśnień?!

"3. Symbole graficzne, o których mowa w art. 18 ust. 5b pkt 1 ustawy, są umieszczone w lewym górnym rogu ekranu, a boki oznaczeń są równe 2% długości przekątnej ekranu."

Dodam jeszcze, że w tych oznaczeniach zbędny jest jeden element: albo liczba (7,12,16) lub znak (buźka, kluczyk) albo kolor. Jeśli np. wszystkie oznaczenia byłyby w jednym białoszarym kolorze takim jak loga większości kanałów to i tak spełniałyby swoją rolę, a byłyby znacznie mniej uciążliwe dla widzów.

Ps. jeśli prawnicy KRRiT nie potrafią napisać rozporządzenia w taki sposób, aby każdy nadawca interpretował zapisy w nim zawarte w ten sam sposób to może powinni zająć się jakimś prostszym zajęciem np. odbijaniem towarów na kasie w Biedronce?!
odpowiedź
User
Ngw
Nie jest prawda ze nadawcy zle zrozumieli przepisy tylko krrit wypuściła bubel prawny o jakości znanej naszym rządzącym.

A znaczki powinny wylecieć w ogóle.
odpowiedź
User
Matematyka
Jak mógł zostać źle zrozumiany zapis matematyczny? Zapis rozporządzenia: "wysokość i długość oznaczeń nie może być mniejsza niż 4% długości przekątnej ekranu".
Przecież to zadanie z wczesnej podstawówki!
Bierzemy długość przekątnej, pomniejszamy do 4% i to nam daje wysokość i długość kwadratowego oznaczenia. Czyli duże oznaczenie jest poprawne jeśli rozumieć rozporządzenie dokładnie.
Jeśli może być mniejsze to znaczy jakiej wielkości może być???
Bubel prawny to mało powiedziane, nie potrafili prostej reguły ubrać w słowa.
odpowiedź