SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Polsat z pierwszą dywidendą od producenta „Trudnych spraw”, „Drogówki” i „Kuchni”

Spółka Polot Media, produkująca seriale i programy głównie dla Telewizji Polsat, po przejęciu przez tego nadawcę w osiem miesięcy zanotowała 10,63 mln zł zysku netto, więcej niż we wcześniejszych 16 miesiącach. Polsat dostanie 6,4 mln zł dywidendy.

Serial "Kuchnia", fot. Aleksandra MecwaldowskaArticle

Na przychody Polot Media od maja do grudnia ub.r. złożyło się 53,59 mln zł z produkcji telewizyjno-filmowej i 3,08 mln zł z innych usług. Wpływy od innych podmiotów z grupy kapitałowej Cyfrowy Polsat sięgnęły 51,76 mln zł, podczas gdy od stycznia 2020 do kwietnia ub.r. było to 28,91 mln zł.

Spółka produkuje seriale i programy przede wszystkim dla kanałów Telewizji Polsat. Od lat realizowała paradokumenty „Dlaczego ja?”, „Trudne sprawy”, „Oszukane” „Na Ratunek 112” i program „Drogówka”, a od 2018 roku odpowiada także za ambitniejsze produkcje, m.in. serial kryminalny „Septagon” emitowany w TV4 oraz pokazywane w Polsacie seriale „Komisarz Mama”, „Kowalscy kontra Kowalscy”, „Tatuśkowie” i „Kuchnia”.

W sprawozdaniu firma wylicza, że ma „własną bazę sprzętową, flotę transportową i pracownię rekwizytorską oraz od grudnia 2020 r. także halę przeznaczoną na realizację produkcji telewizyjnych”.

Od maja do grudnia ub.r. koszty operacyjne Polot Media wyniosły 51,32 mln zł, z czego 36,09 mln zł poszło na usługi obce, a 11,6 mln zł na wynagrodzenia.

W lipcu ub.r. spółce umorzono spłatę połowy z 3,4 mln zł pożyczki uzyskanej rok wcześniej od Polskiego Funduszu Rozwoju w ramach tzw. tarczy finansowej. W efekcie jej pozostałe wpływy operacyjne poszły w górę z 221,5 tys. zł do 1,73 mln zł.

Polsat ma 60 proc. udziałów Polot Media

Polot Media podała wyniki finansowe nie z pełnego roku kalendarzowego, ponieważ wiosną ub.r. zmieniła właściciela: 60 proc. udziałów spółki przejęła Telewizja Polsat i zmieniła nazwę (poprzednia to Tako Media). Pozostałe udziały należą do założycieli spółki: Okila Khamidova (to reżyser wielu programów i seriali w kanałach Polsatu) i Tamary Aagten-Margol.

Do zarządu Polot Media dołączyli Katarzyna Koniecka, zastępczyni dyrektor programowej Polsatu Katarzyna Wajda oraz Paweł Biniek.

>>> Praca.Wirtualnemedia.pl - tysiące ogłoszeń z mediów i marketingu

Przez osiem miesięcy z nowym właścicielem firma zanotowała wyższą zyskowność niż przez poprzednie 16 miesięcy: zysk operacyjny wzrósł z 8,07 do 12,49 mln zł, a zysk netto - z 8,07 do 12,63 mln zł.

Cały zysk netto osiągnięty od maja do grudnia ub.r. przeznaczono na dywidendę, Polsat dostanie 6,38 mln zł.

Kolejne seriale dla Polsatu

Nowy właściciel zlecił Polot Media realizację dalszych seriali. W grudniu ub.r. na platformie Polsat Box Go pojawił się serial „Backdoor - Wyjście awaryjne”, równocześnie informowano o zdjęciach do serialu „Cuda”.

Wiosną br. ruszyły prace na planach seriali „Lulu” z Anną Dereszowską w roli głównej, oraz „Matki” z Olgą Bołądź i Łukaszem Simlatem.

Latem zaczęto kręcić polską wersję ukraińskiego serialu „Sługa Narodu”, a także inny serial na ukraińskiej licencji - „Swaci”. Rozpoczęły się też zdjęcia do serialu „Nowi sąsiedzi”, w którym zagrają m.in. Marta Żmuda Trzebiatowska, Michał Żurawski i Sebastian Fabijański.

Polot Media odpowiada też za produkcję show „Łowcy skarbów. Kto da więcej” emitowanego od września w TV4.

Z kolei Telewizja Polsat w ub.r. zwiększyła przychody o 9,1 proc. do 1,65 mld zł, a przy wzroście kosztów operacyjnych o 16,4 proc. osiągnęła 445,6 mln zł zysku netto. 300 mln zł z zysku przeznaczono na wypłatę Cyfrowemu Polsatowi jako dywidendę.

Dołącz do dyskusji: Polsat z pierwszą dywidendą od producenta „Trudnych spraw”, „Drogówki” i „Kuchni”

1 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
martin
nie nawze trnyh spraf ale
odpowiedź