SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Polsat ukarany za lokowanie internetu LTE. Musi zapłacić 50 tys. zł

Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji uznała, że Telewizja Polsat promując internet LTE w audycji „Gwiazdy w sieci” naruszyła przepisy dotyczące lokowania produktu lub usługi. Jan Dworak, szef KRRiT, nałożył na stację karę w wysokości 50 tys. zł.

Zygmunt Solorz, główny akcjonariusz Cyfrowego PolsatuArticle

„Gwiazdy w sieci” to emitowany w poprzednich latach w Polsacie kilkuminutowy magazyn, w którym gwiazdy stacji (m.in. Agata Młynarska) przedstawiały widzom tajniki internetu LTE dostępnego w ofertach Cyfrowego Polsatu i Plusa. Program pokazywano między innymi propozycjami programowymi Polsatu lub w ich przerwie.

Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji analizując odcinek „Gwiazd w sieci”, pokazany 15 lipca 2013 roku, uznała, że naruszone zostały w nim przepisy ustawy o radiofonii i telewizji oraz rozporządzenia KRRiT w sprawie szczegółowych warunków lokowania produktu.

- Analiza nadesłanych przez nadawcę materiałów wykazała, że w trwającej ok. dwie minuty audycji wielokrotnie pojawiały się informacje oraz przekazy wizualne nadmiernie eksponujące lokowaną usługę w pozytywnym świetle. Na końcu audycji nie pojawiła się  natomiast informacja o lokowanej usłudze i podmiotach ją świadczących. Rozpowszechnianie przez nadawcę przekazów handlowych w taki sposób może wprowadzać odbiorców w błąd co do charakteru prezentowanych treści - podano w komunikacie KRRiT.

KRRiT informuje, że oceniając czy doszło do naruszenia ustawy o RTV, posłużyła się kryteriami określonymi w komunikacie interpretacyjnym Komisji Europejskiej z 28 kwietnia 2004 r. w sprawie przepisów o reklamie telewizyjnej w dyrektywie o telewizji bez granic. Zgodnie z nim, pod pojęciem „nadmiernego eksponowania” należy rozumieć „powracającą obecność danej marki, towarów lub usług, lub sposób, w jaki są one prezentowane lub w jaki sposób się pojawiają”.

- Wymierzając karę, KRRiT uwzględniła przesłanki ustawowe, określone w art. 53 ust. 1 ustawy o radiofonii i telewizji, tj. zakres i stopień szkodliwości naruszenia, możliwości finansowe nadawcy, a także  jego dotychczasową działalność.  Polsat był już karany za naruszanie przepisów ustawy, w tym dotyczących audiowizualnych przekazów handlowych - czytamy w komunikacie.

Telewizja Polsat jeszcze nie zdecydowała, czy odwoła się od decyzji KRRIT do sądu. Zrobi to po przeanalizowaniu uzasadnienia pisma od Krajowej Rady.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Polsat ukarany za lokowanie internetu LTE. Musi zapłacić 50 tys. zł

18 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
kamil
Yes,yes,yes.Wreszcie Polsat dostał karę za LTE,które za bardzo lokuje w swoich programach.
odpowiedź
User
Samiec Alfa
Solorz banknotem 50 000 odpala sobie rano cygaro...
odpowiedź
User
tysiak
KRRiTV zabrakło na waciki...
odpowiedź