SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

Polsat zarobił 8 proc. więcej z reklam. 13 mln zł za Muzo.fm

W pierwszym kwartale br. przychody reklamowe Telewizji Polsat zwiększyły się o 8 proc., nieco poniżej dynamiki całego rynku. Nadawca sfinalizował sprzedaż radia Muzo.fm za 13,3 mln zł.

Przychody Telewizji Polsat z reklamy i sponsoringu telewizyjnego w zeszłym kwartale sięgnęły 307 mln zł, co wobec 284 mln zł rok wcześniej oznacza wzrost o 8 proc.

Cały rynek reklamy i sponsoringu tv urósł nieco mocniej - o 9 proc., z 1 do 1,09 mld zł (według wstępnych danych Publicis Groupe). W efekcie udział nadawcy w tym rynku zmalał z 28,4 do 28,1 proc.

CZYTAJ TEŻ: Cyfrowy Polsat znów bez dywidendy. Przez inwestycje i obsługę długu

Do Telewizji Polsat należą już 42 własne stacje tv (60 proc. udziałów spółki 4fun z trzema kanałami nadawca przejął w lipcu ub.r. za 37,5 mln zł), a także pięć kanałów partnerskich (Polsat Comedy Central Extra, Polsat Viasat History, CI Polsat, Polsat Viasat Explore, Polsat Viasat Nature).

W pierwszym kwartale br. łączny udział własnych stacji nadawcy w rynku oglądalności wyniósł 21,5 proc., o 0,4 pkt proc. mniej niż przed rokiem. Wynik głównego Polsatu zmalał z 8 do 7,1 proc.

Dużo mocniej zmniejszy się udział stacji Telewizji Polskiej - z 20,5 do 16,4 proc. Za to wynik kanałów TVN Warner Bros. Discovery wzrósł z 23,3 do 24,2 proc., kanałów satelitarnych i kablowych innych nadawców - z 26,1 do 29,5 proc., zaś innych stacji z telewizji naziemnej - z 8,2 do 8,4 proc.

Cały segment mediowy grupy Cyfrowy Polsat, obejmujący też m.in. Grupę Interia, wypracował w zeszłym kwartale 585 mln zł przychodów, o 3 proc. więcej niż przed rokiem. Holding w prezentacji podał, że oprócz wpływów reklamowych wzrosły te od operatorów kablowych i satelitarnych, natomiast zmalała sprzedaż licencji i sublicencji.

Koszty operacyjne pionu (bez amortyzacji, utraty wartości i likwidacji) zwiększyły się o 2 proc. do 485 mln zł, zaś wydatki inwestycyjne podskoczyły o 18 proc. do 26 mln zł.

Muzo.fm sprzedane pzez Polsat za 13 mln zł

Skorygowany zysk EBITDA zmalał o 2 proc. do 91 mln zł, a skorygowana marża EBITDA - o 0,8 pkt proc. do 15,5 proc. W tych wynika rentowności nie uwzględniono 10 mln zł zysku netto włączonego do bilansu jako efekt sprzedaży 100 proc. udziałów Muzo.fm.

Tę transakcję sfinalizowano pod koniec marca, cena wyniosła 13,3 mln zł. Kupująca Grupa ZPR Media w połowie kwietnia złożyła do KRRiT wniosek o zmianę nazwy radia Muzo.fm na Eska Rock.

Spółka Muzo.fm w 2022 roku (nie ma jeszcze jej raportu finansowego za ub.r.) osiągnęła wzrost przychodów z 6,36 do 6,62 mln zł i zysku operacyjnego z 1,05 do 1,38 mln zł. Zysk netto był kilkakrotnie większy (zmalał rok do roku z 7,03 do 6,8 mln zł), firma dostawała wówczas dywidendy jako posiadacz 4,25 proc. udziałów biura reklamy Polsat Media. 

CZYTAJ TEŻ: U Zygmunta Solorza już 8,2 tys. pracowników. 11 proc. więcej na pensje, zarobki zarządu w dół

Cała grupa Cyfrowy Polsat w pierwszym kwartale br. przy wzroście wpływów o 6,4 proc. do 3,4 mld zł zarobiła na czysto 184,3 mln zł, wobec 71 mln zł przed rokiem.

Dołącz do dyskusji: Polsat zarobił 8 proc. więcej z reklam. 13 mln zł za Muzo.fm

5 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Zero
Nie oglądam Polsatu
4 2
odpowiedź
User
Gość
Po co filmy, no co programy, niech emitują tylko wyłącznie reklamy.
Zarobią jeszcze więcej.
Nowe hasło Polsatu:
"100% emisji, 100% reklam".
7 1
odpowiedź
User
Dj Gerard
Witam wszystkich tu Słuchajcie Abonamenci platformy polsat box Od paru dni polsat box Już dal logo Golf zon ale nazwa na satelitarne już nie od paru dni nowe loga maja Kanały dzieci od 501 do 503 i też śpią z tym porażka poprostu śpią
1 1
odpowiedź