SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Polscy gracze komputerowi - jacy są, jak żyją, w co najchętniej grają? (infografika)

Polscy gracze komputerowi częściej niż ogół Polaków uczestniczą w kulturze, mają więcej przyjaciół i więcej zarabiają. Najpopularniejszy rodzaj gier to strzelanki - wynika z badania Ipsos.

PlayStation 4Article

Polski gracz gier komputerowych to młody mężczyzna z dużego miasta (powyżej 500 tys. mieszkańców). Gracze zwykle są stanu wolnego, co koresponduje ze średnią wieku, a kobiety częściej niż mężczyźni mieszkają z partnerem.

Polski gracz aktualnie uczy się lub studiuje (71 proc. odpowiedzi), a ich średnia wynosi 4,0. Co więcej, wśród graczy jest więcej osób z wyższym wykształceniem niż wśród ogółu Polaków (27 proc. w porównaniu do 21 proc. w badaniu IPSOS Omnibus 2014).

W opinii samych graczy wpływ gier na naukę jest zdecydowanie pozytywny. Gry przede wszystkim pomagają w nauce języków obcych (98 proc. graczy zna język angielski, a tylko 1% deklaruje brak znajomości jakiegokolwiek języka obcego), ale również poprawiają relacje z kolegami ze szkoły oraz mają pozytywny wpływ na zapamiętywanie materiału.

1/3 zbadanych graczy pracuje zawodowo. Najbardziej popularne zawody w tej grupie to pracownik biurowy, pracownik administracji, specjalista lub menadżer średniego szczebla. Pracujący gracze mają wyższe pensje niż przeciętni Polacy - blisko połowa zarabia miesięcznie ponad 2400 zł netto.


Podobnie jak w szkole, gry pomagają również w pracy. W opinii samych graczy wpływ grania na ich późniejsze życie zawodowe jest znaczący i pozytywny. Dzięki grom wiele osób nauczyło się obcego języka. Poza tym granie wpływa pozytywnie na ich koncentrację, poprawia pamięć oraz uczy współpracy.

Gracze wyraźnie częściej uczestniczą w kulturze niż ogół Polaków. 72 proc. graczy przeczytało w ubiegłym roku książkę dla przyjemności. To o 13 pkt. proc. więcej niż wśród ogółu Polaków przebadanych przez CBOS (badanie "Aktywności i doświadczenia Polaków w 2013 r."). Gracze to również fani kina. Tutaj różnica w stosunku do ogółu mieszkańców Polski jest największa i wynosi 38 pkt. proc. O wiele częściej uczestnicy wirtualnej rozgrywki obcują także z kulturą wysoką: teatrem, koncertami czy wizytami w muzeum.

85 proc. graczy uprawia dla przyjemności jakiś sport. Najbardziej popularne dyscypliny w tej grupie to jazda na rowerze oraz piłka nożna. Średni wskaźnik BMI graczy wynosi 23,8 i mieści się w przyjętej normie.

Gracze w zdecydowanej większości (86 proc.) dobrze oceniają swoje relacje z rodziną i angażują się w życie rodzinne. 78 proc. z nich sprząta w domu, a prawie 60 proc. pomaga w przygotowywaniu posiłków.

Granie w gry nie wiąże się również z osłabieniem relacji z przyjaciółmi. Gracze mają więcej przyjaciół niż ogół Polaków (średnia dla gracza to 8,9, podczas gdy liczba przyjaciół przeciętnego Polaka to 6,4), a ich grono jest dla nich jedną z najważniejszych wartości, zaraz po szczęściu rodzinnym. 80 proc. graczy spotyka się ze znajomymi przynajmniej raz w tygodniu, a kontakt osobisty jest dominującą formą kontaktu.
  • 1
  • 2

Dołącz do dyskusji: Polscy gracze komputerowi - jacy są, jak żyją, w co najchętniej grają? (infografika)

1 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
nołbady
Tzytuł powinien brzemieć raczej Polscy gracze a nie Polscy gracze komputerowi .... i zdjęcie konsoli.
odpowiedź