SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

Polscy internauci spędzają więcej czasu przed telewizorem niż w sieci

Polscy internauci korzystają z sieci średnio przez 71 minut dziennie, podczas gdy telewizję oglądają przez prawie 3 godziny - wynika z badania Startrack przeprowadzonego na zlecenie domu mediowego Starcom przez SMG/KRC.
Mimo że użytkownicy sieci mają dostęp do lepszej oferty programów, i tak spędzają przed telewizorem godzinę mniej każdego dnia niż osoby niekorzystające z internetu.

Polscy internauci spędzają więcej czasu przed telewizorem niż w sieci

Internet nie jest w Polsce głównym medium dla korzystających z niego osób – pokazuje badanie przeprowadzone przez Millward Brown SMG/KRC. Użytkownik sieci przeciętnie spędza w niej każdego dnia 71 minut, podczas gdy telewizję ogląda przez 2 godziny i 56 minut, a radia analogowego słucha przez 2 godziny i 44 minuty. Sprawia to, że zasięg dzienny internetu wynosi 44 proc., podczas gdy telewizji – 78 proc. Z kolei osoby niekorzystające z internetu spędzają przed telewizorem średnio 4 godziny i 9 minut dziennie, a radia słuchają przez 2 godziny i 16 minut. Internauci krócej oglądają telewizję, mimo że mają dostęp do lepszej oferty programowej – 65 proc. z nich odbiera w domu sygnał satelitarny lub cyfrowy, podczas gdy wśród osób niekorzystających z sieci deklaruje to 48 proc.

Już 6 proc. polskich internautów nie ma w domu telewizora, podczas gdy wśród osób niekorzystajacych z sieci tego urządzenia nie posiada 3 proc. W tej pierwszej grupie brak telewizora deklarują najczęściej osoby żyjące w miastach powyżej 200 tys. mieszkańców (36 proc.), kobiety w wieku 25-35 lat (28 proc.) oraz właściciele firm (13 proc.). Natomiast u nieinternautów brak dostępu do sieci wynika przede wszystkim z nieposiadania komputera – tylko 34 proc. takich osób ma go w swoim gospodarstwie domowym, podczas gdy wśród internautów – co oczywiste – posiadanie komputera deklarują prawie wszyscy – dokładnie 89 proc.

Internauci czytają gazety przeciętnie przez 13 minut dziennie, czyli ponad 3 razy dłużej niż osoby niekorzystające z sieci, które poświęcają na to każdego dnia 4 minuty. Co ciekawe, użytkownicy sieci częściej niż nieinternauci czytają papierowe wydania gazet i czasopism. 37 proc. użytkowników internetu czyta prasę codzienną na papierze częściej niż raz w tygodniu, podczas gdy wśród osób niekorzystających z sieci robi tak 24 proc. Co trzeci internauta i prawie co drugi nieinternauta w ogóle nie korzystają z papierowych gazet. Magazynów na papierze nie czyta natomiast 25 proc. użytkowników sieci i 43 proc. osób niekorzystających z internetu.

Badanie konsumpcji mediów przez Polaków zostało przeprowadzone przez Millward Brown SMG/KRC na zlecenie domu mediowego Starcom. Ankiety metodą wywiadów bezpośrednich wspomaganych komputerowo objęły w maju br. 2233 osoby w wieku 15-60 lat.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Polscy internauci spędzają więcej czasu przed telewizorem niż w sieci

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl