SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Polscy producenci planują nowe inwestycje i zwiększenie zatrudnienia

Nastroje w polskim sektorze produkcyjnym należą do najlepszych w Europie, a większość przedsiębiorstw produkcyjnych spodziewa się, że w ciągu najbliższego roku ich aktywność gospodarcza wzrośnie, wynika z najnowszej edycji badania firmy doradczej KPMG „Global Business Outlook Survey. Worldwide Manufacturing and Services”.

„Znacząca większość przedsiębiorstw produkcyjnych spodziewa się, że w ciągu najbliższego roku ich aktywność gospodarcza wzrośnie (wskaźnik +46,5), a nowych zamówień będzie więcej niż dotychczas (+42,3). Co więcej, znacznie częściej niż pół roku temu producenci spodziewają się wzrostu przychodów (+36,6 w stosunku do +26,3 w lutym 2010) i zysków (+26,8 w stosunku do +19,7)” - czytamy w badaniu.

KPMG zauważa, że w związku ze spodziewanym ożywieniem w działalności gospodarczej, znacząca większość polskich producentów spodziewa się zwiększyć stopień wykorzystania mocy produkcyjnych (+40,8). Tak dobrych nastrojów w polskim sektorze produkcyjnym nie notowano od lipca 2007.

„Podobnie jak w przypadku Wielkiej Brytanii, Niemiec, Austrii czy Holandii, powrót koniunktury zachęca polskich producentów do przeprowadzania nowych inwestycji. W ciągu ostatniego półrocza znacząco wzrósł odsetek firm planujących w ciągu najbliższego roku inwestycje kapitałowe (wzrost wskaźnika z +9,2 w lutym 2010 do +23,9) oraz zatrudnienie nowych pracowników (wzrost z +2,6 do +18,3), co może przyczynić się do ożywienia na rynku pracy. Co więcej, polskie firmy produkcyjne coraz częściej zamierzają zwiększać nakłady na badania i rozwój (wskaźnik +26,8 w stosunku do +14,5 w lutym 2010)” - czytamy dalej.

„W miarę jak poprawia się koniunktura u naszych głównych partnerów handlowych, sytuacja w polskim sektorze produkcyjnym staje się coraz lepsza. Widać to w statystykach: od początku roku wartość produkcji sprzedanej w sektorze przetwórstwa przemysłowego wzrosła o 11,6% w stosunku do analogicznego okresu w 2009 roku” – wyjaśnił szef działu Doradztwa Gospodarczego KPMG Leszek Wroński.

Jak pokazują najnowsze badania KPMG, ten pozytywny trend powinien się utrzymać. Większość badanych firm produkcyjnych w Polsce spodziewa się większej liczby nowych zamówień i w związku z tym planuje w ciągu najbliższego roku rozszerzyć skalę swojej działalności gospodarczej.

„Szczególnie optymistyczne jest nowe zjawisko: polscy producenci coraz częściej zamierzają inwestować i zatrudnia nowych pracowników. Pod tym względem jesteśmy w czołówce Unii Europejskiej” - podsumowano w raporcie.

Dołącz do dyskusji: Polscy producenci planują nowe inwestycje i zwiększenie zatrudnienia

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl