SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Powstanie polska agencja ratingowa. Projekt GPW, PFR i BIK z udziałem IAiR

Giełda Papierów Wartościowych w Warszawie (GPW), Polski Fundusz Rozwoju (PFR) oraz Biuro Informacji Kredytowej (BIK), przy udziale Instytutu Analiz i Ratingu (IAiR), podpisały porozumienie dotyczące współpracy w zakresie rozwoju wspólnej agencji ratingowej - instytucji zajmującej się gromadzeniem i udostępnianiem informacji o ryzyku kredytowym podmiotów gospodarczych, przede wszystkim emitentów obligacji.

fot. Shutterstock.comArticle

Zgodnie z planem GPW, PFR i BiK obejmą po 1/3 udziałów w Instytucie Analiz i Ratingu, który zajmie się gromadzeniem i udostępnianiem informacji o ryzyku kredytowym emitentów obligacji. Porozumienie o współpracy trzy instytucje podpisały we wtorek.

Głównym celem porozumienia jest budowanie w Polsce kultury ratingu poprzez zapewnienie uczestnikom rynku dostępu do krajowego ratingu, analiz ekonomicznych i ocen ryzyka w segmencie małych i średnich przedsiębiorstw. Działanie agencji ma służyć również zwiększeniu znaczenia rynku długu w finansowaniu gospodarki oraz poprawie jakości polskiego rynku kapitałowego poprzez ułatwienie wyceny ryzyka inwestorów giełdowych. Rozwój agencji ratingowej jest jednym z elementów "Planu na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju".

Funkcjonowanie niezależnej instytucji ratingowej ma zwiększyć wiarygodność, przejrzystość i bezpieczeństwo obrotu gospodarczego, w szczególności poprzez zapewnienie możliwości lepszego oszacowania ryzyka przez podmioty finansowe i niefinansowe.

Niezbędnym warunkiem rozpoczęcia działalności przez agencję jest rejestracja w Europejskim Nadzorze Giełd i Papierów Wartościowych (ESMA).

"Agencja rozpocznie działalność operacyjną w drugiej połowie 2018 r. Jednak ostateczny termin pojawienia się ratingów zależy od procesu rejestracji w ESMA, której pozytywny wynik jest warunkiem ich publikowania. Natomiast już wcześniej będziemy dostarczać uczestnikom rynku nasze analizy i raporty." – powiedział Wojciech Lipka, prezes zarządu Instytutu Analiz i Ratingu.

"Ustanowienie polskiej agencji ratingowej zwiększy przejrzystość rynku i bezpieczeństwo inwestorów oraz powinno ułatwić dostęp do kapitału mniejszym emitentom" - dodał prezes PFR Paweł Borys.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Powstanie polska agencja ratingowa. Projekt GPW, PFR i BIK z udziałem IAiR

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl