SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

"Polska atrakcyjnym rynkiem do inwestowania w nieruchomości"

Polska jest rynkiem atrakcyjnym do inwestowania w nieruchomości według 83% badanych, wynika z raportu firmy konsultingowej Ernst & Young "European real estate assets investment indicator 2012".

fot. Hossa

fot. Hossa

Według raportu, 53% uczestników badania Ernst & Young oceniło Polskę jako rynek atrakcyjny, a 30% jako bardzo atrakcyjny, zaś jedynie 6% uznało Polskę za mało atrakcyjną. Wśród badanych rynków Polska i Rosja były jedynymi rynkami wschodzącymi, na których panuje tak wysoki optymizm co do perspektyw. Dodatkowo odbicia w wolumenach transakcyjnych na rynku nieruchomości w 2012 roku spodziewa się 46% ankietowanych. Z kolei łącznie 45% nie oczekuje poprawy w tym względzie.

Tymczasem 63% badanych oczekuje, że presja inflacyjnie wpłynie na inwestycje na rynku nieruchomości w Polsce w średnim terminie. Według raportu, rynek nieruchomości jest uznawany jako ochrona przed inflacją. Z kolei aż 83% ankietowanych oczekuje, że kryzys w strefie euro zmniejszy aktywność inwestycyjną na polskim rynku nieruchomości.

Spora grupa badanych wierzy, że polski rynek nieruchomości nie będzie miał wielkich problemów z finansowaniem inwestycji. Aż 58% badanych oczekuje, że rynek nieruchomości będzie wspierany przez finansowanie hipoteczne w połączeniu z kapitałem własnym (commercial mortgage-backed securities). Polska jest najwyżej w tym zestawieniu ze wszystkich europejskich rynków, gdzie przeprowadzono badanie.

Ponadto 53% badanych oczekuje, że rynek kapitałowy będzie nadal atrakcyjnym miejscem pozyskiwania kapitału dla sektora nieruchomościowego. Podobnie 54% badanych oczekuje zwiększenia finansowania sektora ze strony firm ubezpieczeniowych. Jednocześnie połowa ankietowanych spodziewa się niechętnej postawy banków do finansowania inwestycji nieruchomościowych i oportunistycznego traktowania projektów.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: "Polska atrakcyjnym rynkiem do inwestowania w nieruchomości"

1 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
kruks
Po prostu w Polsce jest sens inwestowania.
Np. nieruchomości komercyjne - w tym roku zysk na nich jest pewny.
Sami obserwujemy ceny hali Jartomu, pod Warszawą i zamierzamy zainwestować. Czas jednak pokaże czy dojdzie to do skutku.
8 8
odpowiedź