SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Polska Fundacja Narodowa: rejs Kusznierewicza na 100-lecie niepodległości kosztuje 3 mln zł rocznie, jacht trafi do akademii morskiej

W czerwcu br. jacht z załogą dowodzoną przez Mateusza Kusznierewicza rozpocznie dwuletni rejs dookoła świata w ramach projektu „Polska100”. Finansująca go Polska Fundacja Narodowa poinformowała, że rocznie przeznaczy na to ok. 3 mln zł. Kupiony na jego potrzeby jacht zostanie potem przekazany Akademii Morskiej w Szczecinie.

Article

Projekt „Polska100” został ogłoszony jesienią ub.r. W ramach akcji załoga na cele z Mateuszem Kusznierewiczem latem tego roku, z okazji 100-lecia niepodległości Polski, wyruszy w rejs dookoła świata.

Jacht w biało-czerwonych barwach ma przepłynąć ponad 40 tys. mil morskich i odwiedzić ok. 100 portów na całym świecie. Zakończy swój rejs za dwa lata, w 100-lecie zaślubin Polski z morzem.

„Gazeta Wyborcza”: Polska Fundacja Narodowa nie wybrała tańszego wariantu z polskim katamaranem

W poniedziałek „Gazeta Wyborcza” podała, że na potrzeby projektu kupiono jacht zbudowany w 2011 roku, który wcześniej startował z sukcesami w wielu regatach. Polska Fundacja Narodowa nie podaje, ile na niego wydano, natomiast podobna jednostka została w ub.r. za 1,25 mln euro.

Według „GW” realizację projektu zaproponował PFN w ub.r. Roman Paszke, który ma własny katamaran, zbudowany w Polsce. Paszke miał zapewnić, że przygotowania i sam rejs będą kosztować przez trzy lata ok. 6 mln zł.

Jednak PFN zdecydowała się wybrać ofertę Mateusza Kusznierewicza i związanej z nim fundacji Navigare. Pytani przez „GW” eksperci ocenili, że wydatki na ten projekt mogą wynieść prawie 20 mln zł, natomiast Kusznierewicz stwierdził, że będzie to zdecydowanie mniej, a Rzecznik „Polska100” Paweł Prus dodał, że planowany roczny budżet operacyjny to ok. 3 mln zł.

PFN: kupiono najtańszy jacht, zostanie on potem przekazany Akademii Morskiej w Szczecinie

Po południu Polska Fundacja Narodowa przekazała portalowi Wirtualnemedia.pl komunikat, w którym zapowiedziała, że rejs rozpocznie się w czerwcu br. W ciągu najbliższych dwóch lat jacht ma odwiedzić ok. 100 portów na całym świecie, położonych na pięciu kontynentach i przepłynąć ponad 40 tys. mil morskich. Jego załoga weźmie w tym czasie udział w najważniejszych i najbardziej prestiżowych wyścigach, m.in. Sydney-Hobart, Fastnet, Newport-Bermuda, Giraglia i Middle Sea Race.

Rejs będzie odbywał się etapami, a załoga składająca się wyłącznie z najlepszych polskich żeglarzy, będzie dobierana pod konkretne wymagania poszczególnych etapów rejsu lub regat. Cały zespół projektu Polska100 to 25 osób załogi pływającej oraz kilka osób prowadzących projekt na lądzie.

- Kwiecień 2018 roku to dla naszego projektu kluczowy, bardzo intensywny okres. Kończymy przygotowania i sprawy formalne, jacht już niedługo oficjalnie trafi w nasze ręce. Pozyskanie tej łódki to wielki wspólny sukces partnerów projektu. Wiele osób pyta nas o cenę jachtu, ale uznaliśmy, że końcową wartość podamy już po zakończeniu adaptacji i uzupełnieniu wyposażenia. Bardzo cieszymy się z tego, że to będzie ta konkretna jednostka, to jacht z dobrą historią, świetnymi wynikami, ci którzy znają wartość rynkową tego typu jachtów będą bardzo pozytywnie zaskoczeni - opisuje Paweł Prus, rzecznik prasowy projektu „Polska100”.

- Dla nas jako Fundacji jest to bardzo ważny projekt. Cieszę się, że polska bandera będzie mogła także dzięki nam pojawić się na całym świecie i promować nasze dobre żeglarskie tradycje. Jako Zarząd Fundacji uważamy, że kwota trzech milionów złotych, którą rocznie będziemy przeznaczać na realizację tego projektu dobrze przysłuży się promocji Polski za granicą - dodaje Antoni Kolek, członek zarządu Polskiej Fundacji Narodowej. - Wybór tego właśnie konkretnego jachtu był podyktowany względami ekonomicznymi - to była najtańsza jednostka spełniająca nasze kryteria dostępna na rynku. Dodatkowo rolę odegrał fakt, że transakcja umożliwi nam odprowadzenie podatku VAT w Polsce - podkreśla. W komunikacie zaznaczono, że po zakończeniu rejsu jacht zostanie przekazany Akademii Morskiej w Szczecinie.

Z kolei Mateusz Kusznierewicz dodaje, że pomysł takiego rejsu zrodził się już w 2015 roku. - Jednak dopiero teraz, dzięki wsparciu Polskiej Fundacji Narodowej udaje się nam go zrealizować - stwierdza żeglarz.

Patronami projektu „Polska100 „są Ministerstwo Spraw Zagranicznych, Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Ministerstwo Sportu i Turystyki, natomiast wsparcie merytoryczne zapewniają Akademia Morska w Szczecinie oraz Polski Związek Żeglarski.

Dołącz do dyskusji: Polska Fundacja Narodowa: rejs Kusznierewicza na 100-lecie niepodległości kosztuje 3 mln zł rocznie, jacht trafi do akademii morskiej

6 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
gość
Ordynarne patriotyczne narodowe kłamstwo - nie ma żadnego stulecia niepodległości , bo od Jałty nie minęło 100 lat, jest tylko setna rocznica odzyskania niepodległości w 1918 roku - a to jest bardzo istotna różnica . Obecna państwowość to jest 3 RP, której PRL był częścią.
odpowiedź
User
Ja pier...
Żądam, ŻĄDAM wstrzymania tej dotacji. Gdzie ta promocja będzie, w portach? Czy którykolwiek dziad borowy z PFN był kiedykolwiek w porcie?! Ja byłem: zbiry, szmuglerzy, kur..., Filipińczycy, zalani marynarze, Rosjanie, Polacy, zgraja ludzi, którzy mają wywalone na kraj i banderę, byle kasa na koncie się zgadzała. Wśród nich ma być promocja? Co to w ogóle za nonsensowny pomysł? Co to za bzdury?!
odpowiedź
User
Krasawica
A po co to komu?
Tak z ręką na sercu: kogo na świecie obchodzi polski żeglarz, o którym na świecie nikt nic nie wie?
Kto go pokaże - jakaś telewizja, dobry kanał na YT?
I to wszystko za 3 miliony zł.
Ratunku.
odpowiedź