SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

Polską gospodarkę czeka recesja? "Słaby sierpień w przemyśle źle wróży wzrostowi PKB"

Produkcja sprzedana przemysłu w sierpniu br. zmniejszyła się w ujęciu rocznym o 1,9 proc., a m/m o 8,5 proc. - podał GUS.

Małgorzata Starczewska-Krzysztoszek Article

Produkcja przemysłowa wyrównana sezonowo wzrosła w sierpniu o 0,7 proc., a mdm spadła o 1,2 proc.

 

sierpień

sierpień

lipiec

lipiec

rdr

mdm

rdr

mdm

ogółem

-1,9

-8,5

2,3

2

górnictwo i wydobywanie

-1,9

-0,1

-8,1

2,6

przetwórstwo przemysłowe

-1,5

-9,5

3,3

2,3

wytwarzanie i zaopatrywanie w energię elektryczną, gaz i wodę

-7,2

-2,2

-3,7

-0,6

dostawa wody; gospodarowanie ściekami i odpadami, rekultywacja

2,8

-3,7

6,6

0,8

produkcja budowlana

-3,6

-5,4

1,1

0,9


Komentarz dr Małgorzaty Starczewskiej-Krzysztoszek, głównej ekonomistki Konfederacji Lewiatan
Prognozy dotyczące sytuacji w przemyśle zawarte w ostatnich trzech wskaźnikach PMI, a także w badaniach koniunktury gospodarki (GUS) „wreszcie” zmaterializowały się. Po lepszym od oczekiwań lipcu, gdy produkcja sprzedana przemysłu wzrosła r/r o 2,3 proc. dane sierpniowe są bardzo słabe. Nie tylko dlatego, że dynamika zmian w przemyśle jest ujemna – tak rok do roku, jak i miesiąc do miesiąca, ale także dlatego, że tylko 19 spośród 34 działów przemysłu odnotowało wzrost, a aż 15 – spadek. I dlatego, że wśród działów słabnących są przede wszystkim te eksportujące – maszyny i urządzenia, meble, urządzenia elektryczne, komputery. Jedyny dział przemysłu silnie związany z eksportem, który pokazał bardzo dobre wyniki, to produkcja samochodów osobowych.
Można jednak zakładać, że słabe wyniki przemysłów eksportowych to nie efekt trwałego osłabienia popytu na rynkach zewnętrznych, przede wszystkim europejskich, a sierpniowych urlopów w firmach głównych biznesowych partnerów polskich firm. Potwierdzą to wyniki przemysłu we wrześniu.
Jednak druga połowa 2014 r. nie zaczęła się w przemyśle najlepiej – relatywnie niski wzrost w lipcu, spadek w sierpniu. Po sześciu miesiącach br. produkcja sprzedana była większa o 4,3 proc. w stosunku do pierwszej połowy 2013 r. Po ośmiu miesiącach jest to już tylko 3,4 proc. A należy pamiętać, że przemysł to ponad 20 proc. naszego PKB i osłabienie jego wzrostu spowalnia wzrost całej gospodarki. Tym bardziej, że nowe miejsca pracy i wartość dodana tworzona w usługach w dużej mierze zależy od tego co dzieje się w przemyśle.
Jeśli okaże się, że zmiany w przemyśle nie mają wakacyjnego charakteru, a są trwalszą tendencją, wzrost PKB w drugiej połowie 2014 r. będzie zdecydowanie niższy niż w pierwszej połowie. Tym bardziej, że produkcja budowlano-montażowa też nie jest w dobrej kondycji. A to kolejne 7 proc. polskiego PKB.

 

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Polską gospodarkę czeka recesja? "Słaby sierpień w przemyśle źle wróży wzrostowi PKB"

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl