SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Polska i Algieria podpisały memorandum o współpracy

Zgodnie z zapowiedziami, minister gospodarki Piotr Woźniak i minister energii i górnictwa Algierii Chakib Khelil podpisali w czwartek memorandum o współpracy gospodarczej, przewidujące wspólne przedsięwzięcia w dziedzinie energetyki, petrochemii i górnictwa.

Podał resort gospodarki w komunikacie.

„Strony wyraziły gotowość do dalszych, szczegółowych rozmów na temat możliwości zaopatrywania Polski od 2010/2011 r. w gaz ziemny w postaci skroplonej (LNG). W tej sprawie powołana zostanie wspólna grupa robocza, której celem będzie kontynuowanie rozmów” – podano w komunikacie.

Woźniak zapowiadał w środę, że w projekcie memorandum, które polski rząd ma podpisać ze stroną algierską, jest zawarta data ewentualnych dostaw gazu LNG, których rozpoczęcie jest planowane na przełom 2010/ 2011 roku. Natomiast szczegóły współpracy mają zostać ustalone przez Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo (PGNiG) i Sonatrach. Spotkanie tych firm zaplanowano również na czwartek.

„Rozważany jest również udział firmy Sonatrach w projekcie dotyczącym dostaw gazu ziemnego poprzez terminal odbiorczy LNG w Polsce” – głosi komunikat.

W grudniu PGNiG wybrało na lokalizację gazoportu na gaz skroplony Świnoujście, odrzucając w ten sposób ofertę konkurującego z nim Gdańska. Zakończenie budowy terminalu planuje się na rok 2011. Według wcześniejszych informacji PGNiG, przewidywane źródła dostaw to Algieria, Egipt, Libia, Nigeria, Norwegia i Katar. Rozpoczęcie eksploatacji terminala planowane było wcześniej na koniec 2010 roku.

Ponadto strona polska wyraziła zainteresowanie udziałem polskich przedsiębiorstw w realizacji Gazociągu Transsaharyjskiego, podał resort.

„Obie strony wyraziły wolę rozwijania współpracy również w dziedzinach: wydobycia węglowodorów, elektryczności, petrochemii i górnictwa. Strona algierska zaprosiła polskie firmy do współpracy w ramach realizacji nowych inwestycji” – czytamy też w komunikacie.

Zapotrzebowanie na gaz w Polsce wynosi ok. 14 mld m. sześc. rocznie, z czego zaledwie ponad 4 mld m. sześc. pokrywane jest z wydobycia krajowego, a większość importu pochodzi z Rosji. Od kilku lat zarówno rząd, jak i samo PGNiG mówi o potrzebie dywersyfikacji dostaw gazu.

Dołącz do dyskusji: Polska i Algieria podpisały memorandum o współpracy

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl