SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Polska na szarym końcu w Europie w dostępie do internetu

Pod względem poziomu penetracji internetu Polska jest piąta od końca w Europie Środkowo-Wschodniej - wynika z danych Gemiusa i IAB. Największy odsetek mieszkańców korzysta z sieci w Estonii.

Penetracja internetu w Polsce wynosząca nieco powyżej 40 proc. w grupie wiekowej powyżej 15. roku życia plasuje nasz kraj na dziewiątym miejscu wśród trzynastu krajów Europy Środkowo-Wschodniej objętych badaniem firmy Gemius i organizacji IAB. Niższy odsetek internautów jest jedynie w Chorwacji, Rumunii, Rosji i na Ukrainie.

Z kolei najwyższy poziom penetracji internetu w naszym regionie występuje w Estonii, gdzie z sieci korzysta ok. 68 proc. osób mających ponad 15 lat. Internetu używa również ponad 60 proc. Czechów z tej grupy wiekowej oraz prawie 60 proc. Łotyszy i Słoweńców. 50-procentowy próg penetracji sieci osiągnięto również na Litwie. Natomiast w Bułgarii oraz na Słowacji i Węgrzech z sieci korzysta nieznacznie wyższy odsetek osób niż w Polsce.

Podobnie wygląda zestawienie penetracji szerokopasmowych łączy internetowych. Najwięcej takich linii na 100 mieszkańców przypada w Estonii - 24, czyli więcej niż w niektórych krajach Europy Zachodniej, np. Włoszech i Hiszpanii (po 19) oraz Austrii (21). W Polsce na 100 mieszkańców przypada 10 szerokopasmowych łączy internetowych, co plasuje nasz kraj na czwartym od końca miejscu w Europie Środkowo-Wschodniej. Niższa penetracja szerokopasmowego internetu jest jedynie w Chorwacji (9 linii na 100 mieszkańców), Rosji (3) i na Ukrainie (2). Podobna dostępność takich łączy jak w Polsce występuje za to w Bułgarii (10 linii na 100 mieszkańców) oraz Rumunii i na Słowacji (po 11).

Dołącz do dyskusji: Polska na szarym końcu w Europie w dostępie do internetu

1 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
pajęczyna polska ogólnokrajowa
Bujda na resorach - np. u nas w bloku i w kilku blokach obok podobnie jest łącze DSL podzielony routerem i kablem skrętkowym na 7 mieszkań... i tyle w temacie He He He
odpowiedź