SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

Polska z najtańszym internetem mobilnym w Unii Europejskiej

Komisja Europejska opublikowała nowy raport przedstawiający zestawienie cen dostępu do internetu w 27 krajach Unii Europejskiej. Przedstawione dane dotyczą roku 2020. Najniższe ceny internetu mobilnego odnotowano w Polsce, Rumunii, Estonii, Hiszpanii, Irlandii oraz na Słowacji.

Fot. Pxhere Article

Najnowszy raport o nazwie “Mobile and Fixed Broadband Prices in Europe 2020” przygotowany przez Komisję Europejską przedstawia ceny dostępu do internetu w 27 krajach UE. Dodatkowo analitycy wzięli pod uwagę ceny usług w następujących krajach spoza wspólnoty - Stany Zjednoczone, Wielka Brytania, Norwegia, Islandia, Japonia i Korea Południowa.

W każdym z badanych krajów porównano dane dotyczące cen 5 największych dostawców internetu stacjonarnego oraz 3 dostawców internetu mobilnego. Operatorami internetu stacjonarnego w Polsce, których oferty zostały uwzględnione w badaniach, są UPC Polska, Netia, Vectra, Multimedia Polska oraz Orange. W przypadku łącza mobilnego wzięto pod uwagę Polkomtel (Plus), P4 (Play) i Orange, natomiast ceny usług operatora T-Mobile nie zostały uwzględnione w raporcie. Należy zaznaczyć, że wszystkie ceny w badaniach zostały przedstawione w walucie euro, przy uwzględnieniu parytetu siły nabywczej.

Z raportu wynika, że Vectra i Netia dostarczają w Polsce internet stacjonarny w najniższych cenach. Należy zaznaczyć, że ceny dostępu do stacjonarnego łącza szerokopasmowego zostały zestawione w pięciu różnych kategoriach prędkości pobierania danych: do 12 Mb/s, 12-30 Mb/s, 30-100 Mb/s, 100-200 Mb/s oraz ponad 200 Mb/s. Według analizy polskie ceny w tej kategorii są tańsze niż średnia europejska cena tych usług. Niższe ceny za dostęp do internetu stacjonarnego są jednak w Rumunii, Bułgarii, Litwie i Łotwie, natomiast najwyższe w Cyprze, Irlandii, Belgii i Portugalii.

Polska przoduje jednak pod względem cen usług konwergentnych (łączonych ofert internetowych i telefonicznych na bazie technologii mobilnych i stacjonarnych). Z raportu KE wynika, że są one najtańsze w naszym kraju Rumunii, Francji i na Łotwie. Najwyższe ceny odnotowano w Portugalii, Belgii i na Cyprze.

Okazuje się, że Polacy mają również najtańszy w Unii Europejskiej dostępu do internetu mobilnego. Tę kategorię przedstawiono w kilku różnych segmentach dotyczących ilości dostępnych pakietów poboru danych - 0,5 GB, 1, GB, 2GB, 5 GB i 20 GB.

Z niskich cen tego typu usług mogą się również cieszyć mieszkańcy Rumunii, Estonii i Hiszpanii. Najwięcej za internet mobilny z pakietem transferowym muszą płacić mieszkańcy Cypru, Czech, Malty i Litwy.

Według przedstawionych w raporcie informacji, Orange zapewnia najtańsze usługi internetu mobilnego w Polsce, pozostawiając nieznacznie w tyle Polkomtel i P4.

Prezes Orange skazany za sprzeniewierzenie funduszy publicznych

Stephane Richard, dyrektor największej we Francji firmy telekomunikacyjnej Orange, decyzją sądu apelacyjnego w Paryżu został skazany na rok więzienia w zawieszeniu za nadużycia związane z wydatkowaniem środków publicznych.

Orange Polska z 1,6 mln kwartalnego zysku netto, obsługuje 543 tys. kart SIM więcej Spółka

Orange Polska w trzecim kwartale br. wypracowała 791 mln zł zysku EBITDA po uwzględnieniu kosztów leasingu, czyli o 6,6 proc. więcej niż przed rokiem - informuje spółka w raporcie. Baza kart SIM operatora w trzecim kwartale zwiększyła się o 543 tys. netto, na koniec września było to 16,59 mln kart.

Dołącz do dyskusji: Polska z najtańszym internetem mobilnym w Unii Europejskiej

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl