SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Polska powróci do ponad 5-proc. wzrostu PKB? Bank Światowy ma wątpliwości

Choć Polska w bardzo dobrym stylu przetrwała światowy kryzys, nie ma pewności, czy będzie w stanie powrócić do wzrostu gospodarczego przekraczającego 5 proc. rocznie, uważa Marcin Piątkowski, starszy ekonomista Banku Światowego.

Polska powróci do ponad 5-proc. wzrostu PKB? Bank Światowy ma wątpliwości

Piątkowski jest jednym z autorów raportu pt. "Europa 2020 a Polska: intensyfikacja rozwoju i podnoszenie konkurencyjności poprzez zwiększenie poziomu zatrudnienia, podnoszenie kwalifikacji i innowacje", zaprezentowanego w poniedziałek w Warszawie.

"Polska w bardzo dobrym stylu przetrwała światowy kryzys, nie ma jednak pewności co do tego, czy będzie w stanie powrócić do wysokich stóp wzrostu gospodarczego sprzed kryzysu, przekraczających 5% rocznie, ani też czy będzie w stanie się rozwijać w tempie podobnym do osiąganego przez inne kraje na podobnym poziomie rozwoju, jak Chile, Republika Korei czy Malezja" - powiedział Piątkowski.

"Polska już podjęła ważne reformy w wielu obszarach, musi jednak pójść jeszcze dalej, aby utrzymać swe imponujące tempo wzrostu sprzed kryzysu i zrealizować nowe cele strategii 'Europa 2020', w stosunku do których Polska nadal ma zaległości" - dodał ekonomista.

Raport Banku Światowego zawiera analizę możliwości poczynienia przez Polskę postępów w zakresie realizacji celów strategii Europa 2020 dla osiągnięcia  wyższych wskaźników wzrostu, przedstawiono w nim też rekomendacje w tej kwestii.

Cele strategii „Europa 2020" – sytuacja Polski:
 

Cele strategii Europa 2020Polska
75% ludności w wieku 20-64 lata powinno mieć zatrudnienie64.9%
3% PKB UE powinno być inwestowane w badania i rozwój0.59%
Odsetek osób wcześnie odchodzących ze szkół powinien wynosić nie więcej niż 10%5.3%
Co najmniej 40% osób w wieku 30-34 lat powinno mieć wykształcenie wyższe32.8%
Zmniejszenie liczby osób zagrożonych ubóstwem lub wykluczeniem społecznym w UE o 20 mln10,4 mln (1)

[1]Cel dla Polski wynosi 1.5 mln.

Źródło: Bank Światowy

Oficjalne szacunki wskazują, że po kryzysie potencjalna stopa wzrostu gospodarczego może spaść nawet o jeden punkt procentowy rocznie, podkreślono w komunikacie.

"Bank Światowy rekomenduje podjęcie reform w obszarze zatrudnienia, edukacji, podniesienia kwalifikacji, technologii oraz innowacji, które mogłyby zrównoważyć oczekiwany spadek potencjału wzrostowego i wprowadzić Polskę na ścieżkę jeszcze szybszego rozwoju" - czytamy dalej.

W styczniu br. Bank Światowy podtrzymał prognozę wzrostu gospodarczego Polski na 2011 rok na poziomie 4,1%. W 2012 r. wzrost gospodarczy Polski sięgnie - według jego prognozy - 4,5%.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Polska powróci do ponad 5-proc. wzrostu PKB? Bank Światowy ma wątpliwości

1 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Marek
Jako inzynier (ukończenei studiów w roku 1886) zarabiam 2400 zł. Uważam się za biedaka poniżej wykluczenia społecznego. Aby był wzrost gospodarki ludzie muszą zarabiać. Nie prezesi a zwykli ludzie. Wzrost gospodarczy to produkcja, import, sprzedaż, handel. Skor onei stac mnie na samochód, na meble, na lodówkę to skąd ten wzrost się weźmie ? I niech nikt nie pisze że powininem szukać innej pracy. bo na prowuncji to możan szukać.
odpowiedź