SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Polska Press Grupa obniży wynagrodzenia o 20 proc., a nie w zależności od zarobków. Część pracowników na postojowym

Polska Press Grupa rezygnuje z wcześniejszych ustaleń z pracownikami i sięga po rozwiązania tarczy antykryzysowej. Część pracowników będzie miała obniżone pensje o 20 procent, część szefostwo skieruje na tzw. przestój ekonomiczny objęty 50-procentową obniżką pensji. Poprzednia umowa ze związkowcami została anulowana tuż przed wejściem w życie.

Siedziba Polska Press Grupa, Warszawa, ul. Domaniewska / fot. materiały prasoweArticle

Na początku kwietnia Polska Press Grupa ustaliła ze stroną związkową rozwiązania, które miały obowiązywać od poniedziałku 20 kwietnia. Zakładały one obniżki dla pracowników zatrudnionych na umowę o pracę, świadczących pracę na zasadzie firma-firma, współpracowników, kadry menadżerskiej i dla członków zarządu spółki Polska Press Grupa. Zastosowano tu tzw. podejście solidarnościowe, w ramach którego obniżki wynagrodzeń miały być proporcjonalne do wysokości wynagrodzenia. Zachowane przy tym miały być obecne wymiary etatów.

Dla poszczególnych części wynagrodzenia stałego ustalono różne wartości obniżki. I tak pierwsze 3 tys. zł wynagrodzenia miało być obniżone o 15 proc., kolejne 2 tys. zł - o 20 proc., dalsze 3 tys. - o 30 proc., dalsze 4 tys. zł - o 40 proc., a środki powyżej 12 tys. zł - o 50 proc. Porozumienie zakładało także, że po wprowadzeniu obniżek wynagrodzenie nie będzie niższe niż wynagrodzenie minimalne - 2,6 tys. zł brutto, a dodatkowo zarząd dawał gwarancję zatrudnienia wszystkim pracownikom na czas trwania porozumienia.

Obniży wynagrodzenia o 20 proc.

W piątek 17 kwietnia zarząd poinformował jednak pracowników, że zdecydował się skorzystać z rozwiązań tarczy antykryzysowej, w związku z czym anulowano porozumienie z pracownikami. Nowa umowa (pozwalająca sięgnąć po rozwiązania z tzw. tarczy antykryzysowej) zakłada, że od poniedziałku 20 kwietnia aż do 30 września 2020 r. pracownicy spółki objęci będą dwoma rozwiązaniami. Pierwsza grupa (zdecydowanie liczniejsza) będzie miała obniżony wymiar czasu pracy o 20 proc. i w związku z tym obejmie tę grupę także obniżka wynagrodzeń o 20 proc. Wynagrodzenie pracownika nie może być niższe niż minimalna pensja wynosząca 2 600 zł brutto.

Druga grupa pracowników będzie kierowana na tzw. przestój ekonomiczny - nie będą musieli świadczyć pracy (dokładny zapis mówi o obniżeniu wymiaru czasu pracy o 100 proc.), co wiąże się z obniżką wynagrodzenia stałego brutto o 50 proc, przy czym nie bardziej niż do pensji minimalnej. Przestój zakłada, że pracownik pozostaje w gotowości do pracy, nie wykonując jej z przyczyn niedotyczących go. O tym, kogo obejmie jakie rozwiązanie, każdorazowo decydować będą bezpośredni przełożeni. Polska Press zapewnia, że na przestoje ma być kierowana zdecydowanie mniejsza grupa pracowników.

W nowym porozumieniu pracownicy otrzymali gwarancję zatrudnienia 30 września br. Nie będą w tym czasie rozwiązywane umowy o pracę z przyczyn leżących po stronie pracodawcy. Obniżki wynagrodzeń mają też obowiązać osoby współpracujące z Polska Press na podstawie umów cywilnoprawnych, w tym wszystkich menedżerów i zarząd.

Z podobnego rozwiązania skorzystała też Agora. Kilka dni temu związek zawodowy działający w tej spółce uzgodnił z zarządem warunki obniżki wynagrodzeń i czasu pracy o 20 proc. dla większości pracowników przez pół roku. Firma oszczędzi na tym ok. 25 mln zł, zobowiązała się, że poza spółką zależną Goldenline nie będzie prowadziła zwolnień. Z rozwiązań tarczy antykryzysowej w tym samym zakresie zamierza skorzystać Grupa Eurozet. W tej firmie 20-procentowe obniżki miałyby zacząć obowiązywać od maja przez pięć miesięcy. Zarząd firmy pod koniec zeszłego tygodnia zaczął konsultacje w ten sprawie z przedstawicielami pracowników.

Polska Press wydaje 20 regionalnych dzienników w całej Polsce, blisko 150 tygodników lokalnych, 23 regionalne internetowe serwisy informacyjne, bezpłatną gazetę naszemiasto.pl, magazyny „Nasza Historia”, „Moto Salon”, „Moto Salon Classic”, „Strefa Biznesu”, „Strefa Agro” oraz dodatki telewizyjne.

W 2018 roku cała grupa kapitałowa zanotowała spadek wpływów sprzedażowych o 0,8 proc. do 426,3 mln zł oraz 9,64 mln zł zysku netto (wobec 4,76 mln zł rok wcześniej). Liczba stałych pracowników firmy zmalała o 113 do 2 316, przy czym liczba dziennikarzy wzrosła o 13 - do 873.

Dołącz do dyskusji: Polska Press Grupa obniży wynagrodzenia o 20 proc., a nie w zależności od zarobków. Część pracowników na postojowym

7 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Grzechotka
Chodziło o to, że to rozwiązanie solidarnościowe jest zbyt bolesne? Szefowie zaprotestowali?
odpowiedź
User
Gazeciarz
Krol jest nagi
odpowiedź
User
Milo
W przypadku „góry” lepiej stracić 20 niż 50 procent. I - umówmy się - nie od średniej krajowej...
odpowiedź