SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

Polska Press Grupa przywraca pełne pensje i normalny wymiar etatów, utrzymuje hybrydowy system pracy

Pracownicy Polska Press Grupy od października będą znowu pracowali w pełnym wymiarze godzin oraz za pełne wynagrodzenia. Firma jednak utrzymuje hybrydowy system pracy, w związku z pandemicznym zagrożeniem - dowiedział się portal Wirtualnemedia.pl. Zmiany wprowadzone zostały w kwietniu.

siedziba Polska Press Grupa / fot. materiały prasowe Article

Wiosną wydawca zdecydował się sięgnąć po rozwiązania tzw. tarczy antykryzysowej. Podpisana ze związkowcami umowa zakładała, że od 20 kwietnia pracownicy spółki objęci byli dwoma rozwiązaniami. Pierwsza grupa (liczniejsza) miała obniżony wymiar czasu pracy o 20 proc. i w związku z tym – obniżoną pensję o 20 proc. Druga grupa pracowników była kierowana na tzw. przestój ekonomiczny, co wiązało się z obniżką wynagrodzenia stałego brutto o 50 proc, przy czym nie niżej, niż do pensji minimalnej. Przestój zakładał, że pracownik pozostaje w gotowości do pracy, nie wykonując jej z przyczyn nie dotyczących go.  Pracownicy dostali też gwarancję, że firma nie przeprowadzi zwolnień do końca września.

Umowa wygasa właśnie 30 września. W październiku pracownicy wrócą na poprzednie stanowiska w poprzednim wymiarze czasu pracy. Dostaną też swoje pensje w normalnej, nieokrojonej wysokości. To już drugi duży wydawca, który wkrótce wróci do normalnego trybu pracy po półrocznym okresie. W połowie października także Agora wróci do płacenia pracownikom pełnych pensji, w spółce obowiązywać będzie też praca w normalnym wymiarze.

Polska Press Grupa utrzymuje jednak hybrydowy system pracy, by w dalszym ciągu zapewniać pracownikom bezpieczeństwo w czasie pandemii Covid-19. Polega on na tym, że pracownicy wszystkich redakcji zostali podzieleni na zespoły „A” i „B”. W jednym tygodniu zespoły „A” pracują stacjonarnie, a zespoły „B” wykonują pracę zdalnie. Po tygodniu zmienia się to. Taki system będzie funkcjonował aż do odwołania.

Polska Press wydaje 20 regionalnych dzienników w całej Polsce, blisko 150 tygodników lokalnych, 23 regionalne internetowe serwisy informacyjne, bezpłatną gazetę naszemiasto.pl, magazyny „Nasza Historia”, „Moto Salon”, „Moto Salon Classic”, „Strefa Biznesu”, „Strefa Agro” oraz dodatki telewizyjne.

W ub.r. grupa kapitałowa Polska Press zanotowała spadek przychodów sprzedażowych o 6,5 proc. do 398,44 mln zł oraz zysku netto z 9,64 do 8,59 mln zł. Wpływy ze sprzedaży gazet zmalały o 8,9 proc., z reklam - o 4,9 proc., a liczba pracowników - o 107 do 2 126.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Polska Press Grupa przywraca pełne pensje i normalny wymiar etatów, utrzymuje hybrydowy system pracy

10 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Anonim
Rok 2020: Normalna wypłata stała się miłym dodatkiem do pracy.
Pandemia dała pracodawcą wymówkę, jakiej jeszcze nie mieli, żeby wykorzystywać pracowników jeszcze bardziej. Pracownicy zaciskają pasa, a szefowie latają na wakacje, kupują sobie prezenty za premie albo kupują stoły do ping-ponga, jako zadość uczynienie zabrania części pensji. Dzięki temu pracownicy mogą przełożyć frustrację na rakietkę do tenisa stołowego, a pracodawcy dalej ich doją.
22 2
odpowiedź
User
Ambroży
Niby pozytywna wiadomość, ale niebawem wielu się przekona, że w dobrym kierunku to nie zmierza. Gwarancje zatrudnienia się kończą, więc można odpalać excela i liczyć słupki. Gdyby nie tarcza, już dawno firma rozpoczęłaby zwolnienia grupowe, a tak to odłożyli to w czasie na pół roku. Jak wielkie będzie zdziwienie niektórych osób, jak dostaną w październiku wypowiedzenia. Nieoficjalnie mówi się o redukcji o 10%, ale nie zdziwiłbym się gdyby poszli za ciosem i skurczyli jeszcze bardziej zespoły w oddziałach.
13 1
odpowiedź
User
krys
Jak zwolnią 1/4 to i tak będą do przodu :D
6 4
odpowiedź