SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Polska Press ze wzrostem wpływów i 1,8 tys. pracowników, szykuje nowy portal horyzontalny

W ub.r. wydawnictwo Polska Press osiągnęło niewielki wzrost przychodów, do 318 mln zł, natomiast liczba jego pracowników zmalała do 1 827. Na początku marca przejęło spółkę PL24, która ma przygotować nowy ogólnopolski portal horyzontalny.

Według danych ze sprawozdania finansowego grupy Orlen w ub.r. przychody Polska Press wyniosły 318 mln zł.

Grupa Orlen podała, że od przejęcia Polska Press w marcu ub.r. wydawnictwo zapewniło jej 274 mln zł, zaznaczając, że gdyby do akwizycji doszło z początkiem stycznia, przychody całej grupy Orlen byłyby o 44 mln zł wyższe (wyniosłyby 131,385 mln zł, a nie 131,341 mln).

Daje to całoroczne przychody Polska Press w wysokości ok. 318 mln zł. To zaledwie 0,2 proc. wpływów paliwowego giganta, więc w raporcie zaznaczono, że „udział Grupy Polska Press w wynikach Grupy ORLEN za 2021 rok był nieistotny”.

##NEWS https://www.wirtualnemedia.pl/artykul/zysk-grupa-orlen-2021-rok-dywidenda 3#

Rok do roku wpływy Polska Press nieznacznie wzrosły - w 2020 roku firma zanotowała 317,4 mln zł przychodów w ujęciu skonsolidowanym, a 314 mln zł w ujęciu jednostkowym (bez spółek zależnych, m.in. wydającej „Nową Trybunę Opolską” firmy Pro Media, w której Polska Press ma 53 proc. udziałów).

W sprawozdaniu Orlenu nie podano całorocznego wyniku netto Polska Press. Zaznaczono jedynie, że gdyby grupa Orlen przejęła wydawnictwo z początkiem ub.r., jej zysk netto byłby o 6 mln zł niższy, co wskazuje, że Polska Press w styczniu i lutym ub.r. zanotowała stratę.

1,8 tys. pracowników w Polska Press

Na koniec ub.r. stałe zatrudnienie w Polska Press wynosiło 1 827 etatów. To 5,1 proc. łącznych kadr w grupie Orlen, które na koniec roku wynosiły 35 424 etatów, wobec 33 377 rok wcześniej.

>>> Praca.Wirtualnemedia.pl - tysiące ogłoszeń z mediów i marketingu

W 2020 średnioroczne zatrudnienie w spółce Polska Press wynosiło 1 870 etatów, a w całej grupie kapitałowej - 1 908. Rok do roku zatrudnienie w grupie zmalało z 2 126 etatów, m.in. w związku z obniżeniem na pięć miesięcy wymiaru pracy i wynagrodzenia o 20 proc. w ramach tzw. tarczy antykryzysowej.

Polska Press szykuje portal horyzontalny

Na początku marca Polska Press kupiło 100 proc. udziałów spółki PL24, założonej w drugiej połowie lutego br. przez Tomasza Zaleskiego. Kapitał zakładowy firmy to 5 tys. zł, Zaleski jest jedynym członkiem jej zarządu.

Kilka dni po przejęciu przez Polska Press w uzasadnieniu uchwały o wyznaczeniu stałego wynagrodzenia dla członków zarządu PL24 stwierdzono, że celem spółki jest „zbudowanie nowego, „horyzontalnego”, ogólnopolskiego portalu internetowego”.

- Kluczowe korzyści z obecności w obszarze mediowym koncentrują się wokół zwiększenia efektywności działań reklamowych i marketingowych. Rozwój w tym sektorze jest komplementarny z aktualną strategią PKN Orlen, której jedną z inicjatyw jest inwestowanie w przyszłość z uwzględnieniem nowych technologii i modeli biznesowych - napisano.

- Portal horyzontalny będzie aktywnie wspierał kierunki zawarte w Strategii 2030 Grupy Orlen i realizowane przez nią inwestycje, edukując klientów, inwestorów i interesariuszy, wyjaśniając im najczęściej pojawiające się wątpliwości. Dodatkowo portal może wspierać ogólnopolskie akcje - wyliczono.

Polska Press nie przekazuje na razie żadnych dalszych informacji o planowanym portalu. Do wydawnictwa należą już m.in. portal Polskatimes.pl (we wrześniu ub.r. miał 1,49 mln użytkowników i 5,11 proc. zasięgu - według badania Mediapanel), serwisy jego dzienników regionalnych oraz platforma Nasze Miasto agregująca witryny o wielu miejscowościach.

W 2020 roku grupa Polska Press zanotowała wzrost wyniku operacyjnego z 1,83 mln zł straty do 14,71 mln zł zysku oraz wyniku netto z 8,59 do 18,3 mln zł.

Orlen zapłacił za Polska Press ponad 200 mln zł

100 proc. udziałów Polska Press zostało kupione przez Orlen od niemieckiego koncernu Verlagsgruppe Passau. Transakcję ogłoszono w grudniu ub.r., a przeprowadzono po uzyskaniu bezwarunkowej zgody od prezesa Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów.

- W ramach finalnego rozliczenia ceny, po korekcie o 13 mln PLN, na którą wpływ miała zmiana kapitału obrotowego oraz długu netto, ostateczna wartość godziwa przekazanej zapłaty wyniosła 222 mln PLN. Wartość księgowa nabytych aktywów netto na moment przejęcia kontroli wynosiła 200 mln PLN - poinformował Orlen.

Na aktywa Polska Press złożyło 104 mln zł posiadanych środków pieniężnych i ekwiwalentów, 67 mln zł rzeczowych aktywów trwałych, 38 mln zł należności, 20 mln zł aktywów z tytułu podatku odroczonego oraz 19 mln zł zapasów. Z drugiej strony wydawnictwo miało 55 mln zł zobowiązań, w tym 42 mln zł z tytułu dostaw.

53 proc. posiadanych przez Polska Press udziałów spółki Pro Media wydającej „Nową Trybunę Opolską” wyceniono na 8 mln zł.

Zmiana właściciela i władz Polska Press wpisana do KRS

Wraz z przejęciem Polska Press przez Orlen z wydawnictwa odeszła prezes Dorota Stanek. Z początkiem kwietnia na stanowisku członka zarządu ds. redakcyjnych Pawła Fąfarę zastąpiła Dorota Kania.

W kwietniu z zarządu Polska Press odeszli Dariusz Świąder i Magdalena Chudzikiewicz, w ich miejsce powołani zostali Maciej Kossowski z biura reklamy wydawcy oraz były prezes Ruchu Miłosz Szulc. Natomiast w maju prezesem wydawnictwa został Tomasz Przybek, wcześniej związany m.in. z PAP i Fratrią.

Duże roszady nastąpiły też w zespołach redakcyjnych Polska Press. Zmienili się redaktorzy naczelni prawie wszystkich dzienników wydawanych przez firmę, a także dyrektorzy części jej oddziałów.

Kilka dni po sfinalizowaniu kupna Polska Press przez Orlen ówczesny Rzecznik Praw Obywatelskich Adam Bodnar odwołał się do Sądu Ochrony Konkurencji i Konsumentów od zgody prezesa UOKiK na tę transakcję. RPO w osobnym wniosku zwrócił się o wstrzymanie wykonania zgody na przejęcie Polska Press przez PKN Orlen do czasu rozstrzygnięcia głównego odwołania.

Sąd rozpatrzył ten oddzielny wniosek 8 kwietnia i wstrzymał wykonanie decyzji prezesa UOKiK. Prezes Orlenu Daniel Obajtek oświadczył wówczas, że „nabycie udziałów Polska Press dokonało się skutecznie 1.03.2021 r., czyli przed wydaniem przez sąd postanowienia”. - W związku z tym postanowienie sądu jest bezprzedmiotowe i nie ma wpływu na nasze działania, ani skuteczność nabycia tego podmiotu - dodał. Ocenił też, że "postanowienie sądu nie ogranicza również PKN Orlen w wykonywaniu uprawnień właścicielskich z udziałów w Polska Press; RPO wnioskował do sądu o wydanie takiego zakazu, ale sąd w sentencji wydanego postanowienia nie nałożył na PKN Orlen takiego obowiązku".

Profesor Marcin Wiącek, wybrany w drugiej połowie lipca na Rzecznika Praw Obywatelskich, zapowiedział, że nie wycofa złożonego przez poprzedniego RPO Adama Bodnara odwołania od zgody prezesa UOKiK na kupno Polska Press przez Orlen.

We wrześniu we wpisie w Krajowym Rejestrze Sądowym o Polska Press zostali wpisani Orlen jako właściciel oraz nowi członkowie zarządu. - To potwierdzenie skuteczności transakcji i dowód na to, że wszelkie zastrzeżenia do niej były bezzasadne - skomentował Daniel Obajtek, prezes Orlenu.

Dołącz do dyskusji: Polska Press ze wzrostem wpływów i 1,8 tys. pracowników, szykuje nowy portal horyzontalny

12 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Trener
Brawo wreszcie rozwój.
odpowiedź
User
seba
o ile wzrósł udział reklam spółek Orlenu?
odpowiedź
User
Hytry
Seba No i tu byś się zdziwił. Na pewno mniej niż w grupie super Express. Kolego
odpowiedź