SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

Polska Press dalej wymienia naczelnych. Odchodzi szef krakowskich dzienników

Z Polska Press rozstaje się Maciej Kwaśniewski, redaktor naczelny „Gazety Krakowskiej” i „Dziennika Polskiego”. Obowiązki szefa oby tytułów przejmuje Piotr Rąpalski.

Maciej Kwaśniewski, fot. screen z playkrakow.com Maciej Kwaśniewski, fot. screen z playkrakow.com

Maciej Kwaśniewski został redaktorem naczelnym „Gazety Krakowskiej” i „Dziennika Polskiego” w styczniu ub.r. W komunikacie uzasadniała to Dorota Kania, ówczesna członini zarządu Polska Press odpowiadająca za redakcje.

- Maciej Kwaśniewski jest wybitnym redaktorem, z ogromnym dorobkiem. Ma bardzo dobre umiejętności zarządcze, co jest kluczowe w kierowaniu redakcją. Jego dodatkowym atutem jest to, że pracował już wcześniej w naszych krakowskich redakcjach - wyliczyła.

>>> Praca.Wirtualnemedia.pl - tysiące ogłoszeń z mediów i marketingu

Wcześniej Maciej Kwaśniewski pracował m.in. w „Czasie Krakowskim”, „Gazecie Krakowskiej”, „Dzienniku Polskim”, „Don Bosco” oraz był szefem redakcji magazynu „Taternik”. Pracował też już w „Dzienniku Polskim” - w latach 2007-2012 jako wicenaczelny.

Ogółem z mediami Kwaśniewski jest związany od ponad 40 lat. W stanie wojennym pracował jako dziennikarz, drukarz i wydawca prasy podziemnej i wydawnictw. Jest współautorem kilku książek oraz rozdziału „Technologia prasy” w „Słowniku wiedzy o mediach”.

Teraz obowiązki redaktora naczelnego „Gazety Krakowskiej” i „Dziennika Polskiego” będzie pełnił Piotr Rąpalski, wicenaczelny obu tytułów.

Nowy zarząd Polska Press odwołuje naczelnych

23 lutego rada nadzorcza Polska Press odwołała ze skutkiem natychmiastowym wszystkich członków zarządu spółki. Zdymisjonowani zostali prezes Stanisław Bortkiewicz, Dorota Kania, Miłosz Szulc i Łukasz Greszta. Dwa tygodnie temu rada do zarządu wydawnictwa powołała Zenona Nowaka (na stanowisko prezesa) oraz Elżbietę Żuraw. Oboje są związani z firmą od kilkunastu lat.

Zobacz: Agora nie chce kupić Polska Press

W zeszłym tygodniu Wojciech Pokora przestał pełnić funkcję redaktora naczelnego dziennika "Kurier Lubelski" i rozstaje się ze spółką. Pełniącym obowiązki redaktora naczelnego został Marek Podgajny, wydawca print. Ponadto zdymisjonowani zostali redaktorzy naczelni „Dziennika Zachodniego”, „Dziennika Bałtyckiego” oraz „Głosu Pomorza”.

Z wydawcą pożegnali się redaktor naczelny portalu i.pl Piotr Kotomski oraz Marcin Habel - naczelny „Gazety Pomorskiej”, „Expressu Bydgoskiego” i „Nowości - Dziennika Toruńskiego”. Z „Głosu Wielkopolskiego” odwołano Annę Raczyńskiej, zwolniono także naczelnego rzeszowskich „Nowin” Arkadiusza Rogowskiego. Odwołany został także Adam Jakuć, szef dzienników "Gazeta Współczesna" oraz “Kurier Poranny”. 

Polska Press od ponad trzech lat należy do Orlenu

Orlen podał pod koniec lutego br., że otrzymał dwie wstępne oferty podmiotów zainteresowanych kupnem Polska Press, ale nie są to oferty wiążące.  - Trochę za wcześnie mówić, co zrobimy z Polska Press. Prowadzimy analizy wielowymiarowe w sensie ekonomiki i opłacalności biznesu. Po tym czasie będziemy mogli się wypowiedzieć, jakie podejmiemy kroki - stwierdził Witold Literacki, p.o. prezesa Orlenu. Według nieoficjalnych ustaleń jedną z tym ofert złożyła Grupa ZPR Media, wydająca m.in. “Super Express”.

Koncern energetyczny przejęcie Polska Press od niemieckiego koncernu Verlagsgruppe Passau ogłosił pod koniec 2020 roku, a sfinalizował - po uzyskaniu zgody prezesa UOKiK - wiosną 2021 roku. Wydawnictwo zostało wtedy wycenione na 210 mln zł: 131 mln zł wartości przedsiębiorstwa i 79 mln zł nadwyżki środków pieniężnych.

- W ramach finalnego rozliczenia ceny, po korekcie o 13 mln PLN, na którą wpływ miała zmiana kapitału obrotowego oraz długu netto, ostateczna wartość godziwa przekazanej zapłaty wyniosła 222 mln PLN. Wartość księgowa nabytych aktywów netto na moment przejęcia kontroli wynosiła 200 mln PLN - opisał Orlen w sprawozdaniu.

W połowie 2022 roku Orlen wartość swojej inwestycji w udziały Polska Press obniżył o 33 mln zł do 193 mln zł, uzasadniając, że po przeprowadzeniu testu na utratę wartości stopę dyskonta podwyższono do 10,89 proc.

Przez pierwsze dwa lata z nowym właścicielem wydawnictwo notowało ujemną rentowność. W 2021 roku co prawda nieznacznie zwiększyło przychody - z 314 do 314,5 mln zł, ale koszty operacyjne wzrosły o 3 proc. do 330,3 mln zł. Do tego doszedł spadek uzyskanych dotacji i ponad 20 mln zł odpisów, w konsekwencji spółka zanotowała 30,8 mln zł straty netto (wobec 4,1 mln zł zysku rok wcześniej). Z kolei w 2022 roku przy wzroście przychodów o 4,7 proc. do 329,3 mln zł i kosztów operacyjnych o 13,7 proc. do 375,4 mln zł strata netto wyniosła 23 mln zł.

Dołącz do dyskusji: Polska Press dalej wymienia naczelnych. Odchodzi szef krakowskich dzienników

2 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
krakus
Wielka strata dla PP. Najlepszy Naczelny. Wyważony. Po dwóch wariatach to była rewelacja. Akurat Kwaśniewskiego szkoda. Koserwatysta ale psujący do małopolski i nie był pisowcem.
9 5
odpowiedź
User
Miki
Heteryk. Dlatego
0 1
odpowiedź