SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

Sąd wstrzymuje przejęcie Polska Press przez Orlen. Apel do Doroty Kani ws. członkostwa w zarządzie

Sąd Ochrony Konkurencji i Konsumentów wstrzymał zgodę prezesa UOKiK na kupno wydawnictwa Polska Press Grupa przez Orlen. Prezes Orlenu Daniel Obajtek uważa decyzję za bezpodstawną i zapowiada ochronę swoich praw właścicielskich wszelkimi dostępnymi metodami, natomiast sąd podkreśla, że jego postanowienia nie można zaskarżyć. - Apeluję do Doroty Kani, by zawiesiła swoje członkostwo w zarządzie Polska Press - mówi portalowi Wirtualnemedia.pl Bogusław Chrabota, szef Izby Wydawców Prasy.

Od lewej: Rzecznik Praw Obywatelskich Adam Bodnar i prezes Orlenu Daniel Obajtek Article

Według biura Rzecznika Praw Obywatelskich informację o wstrzymaniu zgody prezesa Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów na przejęcie Polska Press przez PKN Orlen uzyskano telefonicznie w sekretariacie Sądu Okręgowego w Warszawie XVII Wydział Sąd Ochrony Konkurencji i Konsumentów.

Decyzja została podjęta w czwartek 8 kwietnia.

>>> Praca.Wirtualnemedia.pl - tysiące ogłoszeń z mediów i marketingu

Bodnar: sąd ochrony konkurencji może odgrywać ważną rolę dla obywateli

- Postanowienie uwzględniające wniosek o wstrzymanie wykonania decyzji przejęcia Polska Press przez PKN Orlen jest dla mnie ważnym sygnałem. Okazuje się, że w takich sprawach Sąd Ochrony Konkurencji i Konsumentów może odgrywać ważną rolę dla obywateli - powiedział w poniedziałek rzecznik Praw Obywatelskich Adam Bodnar.

- Faktycznie otrzymaliśmy dziś informację z sądu, że sąd na mój wniosek zdecydował się o wstrzymaniu wykonania tej transakcji - potwierdził Bodnar w TVN24.

RPO przekazał, że jeszcze nie zna szczegółów postanowienia sądu w tej sprawie. "Na razie mam informację, że wniosek został pozytywnie rozpoznany. Poczekajmy do jutra i zobaczymy, na czym dokładnie to wstrzymanie polega" - powiedział.

"Takie wstrzymanie może być przedmiotem zażalenia. Czym innym jest wstrzymanie, a czym innym jest ostateczne orzeczenie weryfikujące decyzję prezesa UOKiK o zgodzie na dokonanie koncentracji, czyli przejęcia Polska Press przez PKN Orlen" - zastrzegł jednocześnie Bodnar.

Jak jednak podkreślił, informacja o takiej decyzji sądu jest dla niego ważnym sygnałem. "Okazuje się bowiem, że w tego typu sprawach Sąd Ochrony Konkurencji i Konsumentów może odgrywać ważną i istotną rolę dla obywateli" - ocenił Bodnar.

"My czasami w kontekście wolności słowa zapominamy, że jest to nie tylko to, co możemy głosić, ale też to, co - jako obywatele - możemy otrzymywać, jakie informacje możemy pozyskiwać. I uważam, że te kwestie powinny być wzięte pod uwagę. (...) To jest transakcja o znacznie głębszym dnie" - mówił Bodnar.

Prezes PKN Orlen Daniel Obajtek oświadczył w poniedziałek, że nie otrzymał żadnej informacji z sądu na temat Polska Press. Jak dodał jest "zdumiony, że to Pan Adam Bodnar ogłasza rzekome postanowienie sądu, powołując się na jakąś rozmowę telefoniczną". "Zdziwiłoby nas, gdyby sąd zdecydował się podjąć taką decyzję, nie mając kompletu dokumentów" - dodał Obajtek.

"PKN Orlen zdążył się ustosunkować do wniosku o wstrzymanie. Już dwa tygodnie temu dostaliśmy całe kompleksowe pismo, które zostało przedstawione przez Orlen w tym postępowaniu" - odpowiedział Bodnar pytany o wpis Obajtka. Dodał, że główne postępowanie dotyczące oceny decyzji prezesa UOKiK w sprawie zgody na koncentrację może trwać kilka miesięcy.

Według prezesa Orlenu decyzja sądu bezpodstawna

We wtorek przed południem Daniel Obajtek podkreślił na Twitterze, że "nie ma żadnych podstaw prawnych do ograniczania @PKN_ORLEN  w wykonywaniu praw z nabytych udziałów", a transakcja kupna Polska Press "została przeprowadzona zgodnie z obowiązującymi przepisami prawa, po uzyskaniu ostatecznej decyzji Prezesa UOKiK".

- Nadal nie dysponujemy treścią postanowienia sądu zatem opieramy się wyłącznie na medialnych doniesieniach o rzekomej rozmowie telefonicznej Rzecznika A. Bodnara z sądem. PKN Orlen wykorzysta wszystkie dostępne środki w celu ochrony swoich praw - dodał Obajtek.

Sąd: decyzja o wstrzymaniu zgody jest niezaskarżalna

Sąd Okręgowy w Warszawie w oświadczeniu opublikowanym we wtorek potwierdził, że w zeszły czwartek wstrzymał wykonanie decyzji prezesa UOKiK pozwalającej na przejęcie Polska Press przez Orlen.

- Powyższe postanowienie jest niezaskarżalne - napisano.

- Wstrzymanie wykonania decyzji (prezesa UOKiK o zgodzie na kupno Polska Press przez Orlen - przyp.) do czasu rozstrzygnięcia sprawy było konieczne i niezbędne w okolicznościach niniejszej sprawy, w szczególności w celu zachowania uprzedniego charakteru kontroli koncentracji i umożliwienia wykonania orzeczenia w razie uwzględnienia odwołania, jak również z uwagi na niebezpieczeństwo, że wykonywanie zaskarżonej decyzji może wywołać niemożliwe do odwrócenia negatywne skutki dla konkurencji, które mogą wystąpić w czasie trwania postępowania sądowego - stwierdzono w uzasadnieniu postanowienia.

- Na tym zaś etapie postępowania nie można przesądzić, czy dokonanie koncentracji nie spowoduje, że konkurencja na rynku nie zostanie istotnie ograniczona, w szczególności przez powstanie lub umocnienie pozycji dominującej na rynku, a zatem wstrzymanie wykonania decyzji  jest niezbędne dla zagwarantowania egzekwowania prawa ochrony konkurencji - dodano.

Minister aktywów państwowych: zdumiewający wyrok

We wtorek rano wicepremier i minister aktywów państwowych Jacek Sasin w radiowej Jedynce ocenił, że sytuacja po decyzji sądu wstrzymującej przejęcie Polska Press przez PKN Orlen jest „zdumiewająca”. Jak podkreślił, dziwi go to, iż RPO Adam Bodnar „nie widział nic złego w tym, że te media pozostawały w rękach zagranicznego wydawcy, który niekoniecznie musiał być zainteresowany rzetelnym informowaniem” i wówczas „nie było problemu”.

Sasin zwrócił uwagę, że „jest problem, kiedy media te nabywa polski podmiot, gdzie udział Skarbu Państwa wynosi zaledwie 27 proc., więc nie ma tu mowy o wpływie polityków”.

Jako „równie zdumiewające” wicepremier ocenił postanowienie Sądu Ochrony Konkurencji i Konsumentów, który przychylił się do argumentu RPO.

- To zdumiewający wyrok, mam nadzieję, że Orlen będzie w stanie dobrze uargumentować swoje stanowisko składając odwołanie. Mamy bardzo jasne stanowisko UOKiK, na zdrowy rozum tu nie ma żadnych zagrożeń koncentracją. Cała sprawa jest z punktu widzenia prawnego absurdalna, a politycznie pokazuje, jakim skutecznym narzędziem dla działań totalnej opozycji są niezreformowane do końca sądy - powiedział Jacek Sasin.

We wtorek przed południem Daniel Obajtek podkreślił na Twitterze, że "nie ma żadnych podstaw prawnych do ograniczania @PKN_ORLEN
 w wykonywaniu praw z nabytych udziałów", a transakcja kupna Polska Press "została przeprowadzona zgodnie z obowiązującymi przepisami prawa, po uzyskaniu ostatecznej decyzji Prezesa UOKiK".

- Nadal nie dysponujemy treścią postanowienia sądu zatem opieramy się wyłącznie na medialnych doniesieniach o rzekomej rozmowie telefonicznej Rzecznika A. Bodnara z sądem. PKN Orlen wykorzysta wszystkie dostępne środki w celu ochrony swoich praw - dodał Obajtek.

Chrabota: apeluję, by Kania ustąpiła

Po ogłoszeniu przejęcia Polska Press przez PKN Orlen zaniepokojenie tą transakcją wyraziła Izba Wydawców Prasy. W oficjalnym stanowisku ze stycznia br. napisano, że przejęcie tytułów prasy regionalnej i lokalnej, drukarni i licznych portali internetowych, czyli także danych użytkowników budzi poważne zaniepokojenie wydawców.

W poniedziałek w rozmowie z portalem Wirtualnemedia.pl Bogusław Chrabota, szef IWP, przypomina tamto stanowisko i mówi: - Myślę, że rząd pospieszył się z porządkami w Polska Press. Sąd wyważył porządnie wszystkie racje, więc skoro sprawa stanęła i sędzia czeka na przedstawienie stanowiska szefa UOKiKu (a ma on na to nawet trzy miesiące), znaczy, że sprawa jest poważna. Co prawda nie myśmy złożyli wniosek o zbadanie decyzji UOKiK, ale nasze stanowisko było od początku krytyczne.

Zdaniem naszego rozmówcy w tej chwili ważne jest też członkostwo Doroty Kani w zarządzie Polska Press. - Kania powinna zawiesić swoje czynności w ramach zarządu Polska Press. W kolejnym kroku powinien zostać powołany do zarządu tymczasowo pełniący obowiązki człowiek z grupy Polska Press, który zająłby się merytorycznymi kwestiami w wydawnictwie. Apeluję więc do Doroty Kani, by zawiesiła aktywność, do momentu orzeczenia ostatecznego sądu w tej sprawie - stwierdza Bogusław Chrabota.

RPO krytycznie o kupnie Polska Press przez Orlen

Rzecznik Praw Obywatelskich Adam Bodnar odwołanie od zgody prezesa Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów Tomasza Chróstnego na przejęcie wydawnictwa Polska Press przez Orlen skierował w pierwszej połowie marca, niedługo po finalizacji tej transakcji. Odwołanie trafiło do Sądu Okręgowego w Warszawie - Sądu Ochrony Konkurencji i Konsumentów. Zgodnie przepisami samo odwołanie przekazuje się do sądu za pośrednictwem UOKiK. Prezes UOKiK ma trzy miesiące na przesłanie odwołania do sądu (chyba że w trybie autokontroli zmieni swoją decyzję o zgodzie na koncentrację).

- Wniosek o wstrzymanie decyzji jest uzasadniony tym, że spółka kontrolowana przez Skarb Państwa - a za jej pośrednictwem politycy sprawujący władzę - mogą uzyskać łatwy wpływ na całokształt działalności poszczególnych redakcji - uzasadnił Adam Bodnar.

Rzecznik Praw Obywatelskich zarzucił decyzji prezesa UOKiK m.in. naruszenie art. 18 (w związku z art. 4 pkt 9) ustawy o ochronie konkurencji i konsumentów, art. 14 i art. 54 ust. 1 Konstytucji - poprzez niewyjaśnienie czy na rynku środków społecznego przekazu - w tym prasy – „konkurencja nie zostanie istotnie ograniczona”.

- Tym samym nie wyjaśniono, czy w wyniku koncentracji nie dojdzie do niedopuszczalnego ograniczenia wolności prasy i innych środków społecznego przekazu, a w konsekwencji także do naruszenia wolności wyrażania poglądów oraz pozyskiwania i rozpowszechniania informacji - argumentował RPO.

Negatywnie ocenił również to, że spółka kontrolowana przez Skarb Państwa - a za jej pośrednictwem politycy sprawujący władzę - może uzyskać łatwy wpływ na całokształt działalności poszczególnych redakcji. - W ten sposób mogą przekształcić wolną prasę, której cechą immanentną jest rzetelny i oparty na faktach krytycyzm wobec władzy publicznej i osób sprawujących funkcje publiczne, w zależne od tej władzy biuletyny informacyjne i propagandowe - uważa Adam Bodnar.

Z kolei Orlen zwrócił się do warszawskiego sądu o odrzucenie lub oddalenie wniosku Adama Bodnara o wstrzymanie realizacji zakupu wydawnictwa Polska Press. W stanowisku skierowanym do sądu PKN Orlen uzasadnił, że wstrzymanie wykonalności rozstrzygnięć prezesa Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów „może dotyczyć tylko i wyłącznie decyzji wykonalnych przed ich uprawomocnieniem”.

Polska Press: zmiany w zarządzie, radzie nadzorczej i kilku redakcjach

Po ogłoszeniu kupna Polska Press przez Orlen z wydawnictwem rozstało się już kilka osób. W połowie stycznia br. odszedł Paweł Siennicki (został wiceprezesem Przedsiębiorstwa Państwowego „Porty Lotnicze”), stanowisko redaktora naczelnego „Polski Metropolii Warszawskiej” przejął po nim Wojciech Rogacin.

Na początku marca pożegnała się z redakcją „Dziennika Zachodniego” Katarzyna Pachelska, wiceszefowa newsroomu . Impulsem do tego odejścia była niedawna zmiana właścicielska i związana z tym niepewność co do zawodowej przyszłości. Wcześniej pożegnały się z redakcją: wieloletnia sekretarz Anna Ładuniuk i publicystka polityczna Agata Pustułka. W śląskich mediach obie dziennikarki przepracowały niemal trzy dekady.

Na początku marca równocześnie z finalizacją kupna Polska Press Orlen z wydawnictwa odeszła prezes Dorota Stanek, natomiast z radą nadzorczą pożegnały się wówczas trzy osoby z rodziny Diekmannów, właścicieli Verlagsgruppe Passau.

Z początkiem kwietnia z zarządu odwołany został redaktor naczelny Paweł Fąfara, w jego miejsce powołano Dorotę Kanię, poprzednio związaną z Telewizją Republika i "Gazetą Polską".

Ponadto Orlen powołał nową radę nadzorczą Polska Press - jej przewodniczącym został Tomasz Jakubiak z PGE Ventures, a pozostałymi członkami prezes Sigma BiS Marcin Dec oraz Marcin Jankowski i Magdalena Skowyrska z Orlenu.

Przejęcie Polska Press zostało ogłoszone przez PKN Orlen na początku grudnia ub.r. Nie podano kwoty transakcji, według nieoficjalnych doniesień wynosi ona ok. 120 mln zł.

W portfolio prasowym Polska Press Grupy jest ponad 20 dzienników regionalnych („Dziennik Bałtycki”, „Dziennik Łódzki”, „Dziennik Zachodni”, „Gazeta Krakowska”, Głos Wielkopolski”, „Kurier Lubelski”, „Polska Metropolia Warszawska”, „Express Ilustrowany”, „Gazeta Krakowska”, „Dziennik Polski”, „Gazeta Lubuska”, „Gazeta Pomorska”, „Kurier Poranny”, „Gazeta Współczesna”, „Nowa Trybuna Opolska”, „Echo Dnia”, „Gazeta Codzienna Nowiny”, „Głos Dziennik Pomorza”, „Express Bydgoski” i „Nowości Toruńskie”), a także prawie 150 tygodników lokalnych (m.in. „Nasza Historia”, „Moto Salon”, „Moto Salon Classic”, „Strefa Biznesu”, „Strefa Agro”) oraz bezpłatna gazeta „Naszemiasto.pl”.

Firma wydaje też ok. 500 serwisów internetowych, głównie Naszemiasto.pl i portale poszczególnych tytułów prasowych.

Grupa kapitałowa Polska Press w 2019 r. zanotowała spadek przychodów sprzedażowych o 6,5 proc. do 398,44 mln zł oraz zysku netto z 9,64 do 8,59 mln zł. Wpływy ze sprzedaży gazet zmalały o 8,9 proc., z reklam - o 4,9 proc., a liczba pracowników wynosiła 2 126.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Sąd wstrzymuje przejęcie Polska Press przez Orlen. Apel do Doroty Kani ws. członkostwa w zarządzie

33 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
44
Co ma Rzecznik Praw Obywatelskich do zakupu gazety? Facet minął się z powołaniem.
71 73
odpowiedź
User
kolis
Przecież my nie mamy żadnego RPO. Kadencja tego pana już dawno wygasła. Więc wszystko co robi jest bezprawne.
65 64
odpowiedź
User
baron_press
Dla których obywateli, Niemców? To się w głowie nie mieści co wyprawia Bodnar. Czy Polacy mają jeszcze polski rząd?
63 60
odpowiedź