SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Jarosław Kaczyński wspiera władze Orlenu ws. Polska Press. "Sąd zablokował tę transakcję nie do końca skutecznie"

Sąd zablokował transakcję kupna Polska Press przez Orlen „nie do końca skutecznie”, z braku podstaw prawnych – powiedział w środę w Polskim Radiu 24 wicepremier Jarosław Kaczyński. Z kolei Daniel Obajtek w rozmowie ze środowym „Super Expressem” wyraził się, że Orlen nie robi czystek w wydawnictwie. - Będąc właścicielem mamy prawo do ruchów kadrowych - stwierdził.

Jarosław Kaczyński, fot. Telewizja wPolsceArticle

Jarosław Kaczyński w środę był gościem Jerzego Jachowicza w Polskim Radiu 24. Rozmowa dotyczyła m.in. realizacji Polskiego Ładu - programu Prawa i Sprawiedliwości, ogłoszonego w sobotę. Jachowicz dociekał, czy realizacja tego programu będzie możliwa bez „nieuwikłanego w polityczne gry” (jak się wyraził) sądownictwa. Jako przykład podobnego uwikłania prowadzący podał przykład decyzji Sądu Ochrony Konkurencji i Konsumentów o wstrzymaniu procesu przejęcia Polska Press przez PKN Orlen. Zgodę wstrzymano w kwietniu br., ale Daniel Obajtek uważa decyzję za bezpodstawną i od chwili jej ogłoszenia zapowiada ochronę praw właścicielskich Orlenu „wszelkimi dostępnymi metodami”.

Jarosław Kaczyński w środę skomentował to zablokowanie przejęcia, mówiąc: - Sąd zablokował tę transakcję nie do końca skutecznie, bo nie było ku temu odpowiednich podstaw prawnych.

Obajtek: w Polska Press nie ma czystek

Także w środę prezes Orlenu, Daniel Obajtek, udzielił wywiadu dziennikowi „Super Express”. Uchylił się w nim od skomentowania informacji, że decyzja o powołaniu Doroty Kani do zarządu Polska Press zapadła w siedzibie Prawa i Sprawiedliwości.

- Powiem tylko, będąc właścicielem mamy prawo do ruchów kadrowych – powiedział.- To nieprawda, że Orlen robi jakieś czystki w Polska Press. Ludzie odchodzą za porozumieniem stron. I powtórzę, że jako właściciel mamy prawo do pewnych decyzji kadrowych na stanowiskach kierowniczych. Jak TVN, czy „Gazeta Wyborcza” dokonują zmian personalnych, to nikt im się w to nie wtrąca. A przecież w tych redakcjach zwalniano wielu ludzi i optymalizowano działalność. Nie przypominam sobie, by podnoszono wtedy taki wrzask, jaki się podnosi teraz, gdy właściciel Polska Press rozstał się z kilkoma naczelnymi za porozumieniem stron - dodał Daniel Obajtek.

Odniósł się pośrednio także do informacji o uruchomieniu przez Towarzystwo Dziennikarskie Funduszu Solidarności z dziennikarzami Polska Press.  - Gdy niemiecki właściciel zwalniał kilkaset osób to nikt nie robił zrzutki dla zwalnianych, nikt się za nimi nie wstawiał. Od 2008 r. dziennikarze nie mieli w Polska Press podwyżek. A jakie mieli warunki lokalowe! Dramat! Dla mnie ważny jest szacunek dla pracownika. A teraz pracownicy Polska Press będą z szacunkiem traktowani przez nowego właściciela - powiedział prezes Orlenu.

W drugiej połowie kwietnia nowo utworzoną funkcję dyrektora ds. redakcji w Polska Press objęła Anna Zapert, poprzednio związana z Telewizją Republika, a rezygnacje złożyli wiceprezes wydawnictwa Dariusz Świąder i członkini zarządu Magdalena Chudzikiewicz.

Pod koniec kwietnia Dorota Kania zdecydowała o zmianie trzech redaktorów naczelnych dzienników Polska Press. W „Dzienniku „Zachodnim” Marka Twaroga zastąpił Grzegorz Gajda, poprzednio związany z TVP3 Katowice i Radiem EM. Twaróg pożegnał się na łamach z czytelnikami. - Odchodzę z podniesionym czołem. Zawsze hołdowałem idei niezależnego dziennikarstwa - stwierdził.  Na początku maja z „Dziennika Zachodniego” po 33 latach pracy zdecydował się odejść Janusz Szymonik przez wiele lat zastępca redaktora naczelnego.

W portfolio prasowym Polska Press Grupy jest ponad 20 dzienników regionalnych („Dziennik Bałtycki”, „Dziennik Łódzki”, „Dziennik Zachodni”, „Gazeta Krakowska”, Głos Wielkopolski”, „Kurier Lubelski”, „Polska Metropolia Warszawska”, „Express Ilustrowany”, „Gazeta Krakowska”, „Dziennik Polski”, „Gazeta Lubuska”, „Gazeta Pomorska”, „Kurier Poranny”, „Gazeta Współczesna”, „Nowa Trybuna Opolska”, „Echo Dnia”, „Gazeta Codzienna Nowiny”, „Głos Dziennik Pomorza”, „Express Bydgoski” i „Nowości Toruńskie”), a także prawie 150 tygodników lokalnych (m.in. „Nasza Historia”, „Moto Salon”, „Moto Salon Classic”, „Strefa Biznesu”, „Strefa Agro”) oraz bezpłatna gazeta „Naszemiasto.pl”. Firma wydaje też szereg serwisów internetowych, głównie Naszemiasto.pl i portale poszczególnych tytułów prasowych.

Dołącz do dyskusji: Jarosław Kaczyński wspiera władze Orlenu ws. Polska Press. "Sąd zablokował tę transakcję nie do końca skutecznie"

8 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Sebek
zło...dzie...je
odpowiedź
User
Iryk
i gdzie te mln ??? klamstwa same
odpowiedź
User
YKK
Kolejny autorytet prawniczy dał głos. W końcu przepracował parę godzin w sądzie rejonowym jeszcze w PRL-u.
odpowiedź