SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Zmiana na czele nadzoru w Polska Press

Na stanowisko przewodniczącego rady nadzorczej wydawnictwa Polska Press (należącego do Orlenu) został powołany prawnik Paweł Bzowski. Zastąpił Tomasza Jakubiaka.

Siedziba Polska Press, fot. PAP/Marcin ObaraSiedziba Polska Press, fot. PAP/Marcin Obara

Paweł Bzowski od ponad dwóch lat jest partnerem w kancelarii Bąbol Bzowski Klimek. Wcześniej przez 10 lat pracował jako prokuratur, w latach 1998-2000 był zastępcą prokuratora rejonowego. Jest członkiem Okręgowej Izby Adwokackiej w Częstochowie.

Tomasz Jakubiak był szefem rady nadzorczej Polska Press przez trzy lata, został powołany niedługo po przejęciu wydawnictwa przez Orlen. W radzie nadzorczej pozostają Marcin Jankowski (dyrektor biura kontrolingu sprzedaży w Orlenie), Magdalena Skowyrska (specjalistka w biurze Orlenu) oraz Marcin Dec (prezes agencji mediowej Sigma Bis należącej do Orlenu i PZU).

CZYTAJ TEŻ: Agora nie chce kupić Polska Press

Polska Press z nowym zarządem

23 lutego rada nadzorcza Polska Press odwołała ze skutkiem natychmiastowym wszystkich członków zarządu spółki. Zdymisjonowani zostali prezes Stanisław Bortkiewicz, Dorota Kania, Miłosz Szulc i Łukasz Greszta. Dwa tygodnie temu rada do zarządu wydawnictwa powołała Zenona Nowaka (na stanowisko prezesa) oraz Elżbietę Żuraw. Oboje są związani z firmą od kilkunastu lat.

Orlen podał pod koniec lutego br., że otrzymał dwie wstępne oferty podmiotów zainteresowanych kupnem Polska Press, ale nie są to oferty wiążące.  - Trochę za wcześnie mówić, co zrobimy z Polska Press. Prowadzimy analizy wielowymiarowe w sensie ekonomiki i opłacalności biznesu. Po tym czasie będziemy mogli się wypowiedzieć, jakie podejmiemy kroki - stwierdził Witold Literacki, p.o. prezesa Orlenu. 

Według nieoficjalnych ustaleń jedną z tym ofert złożyła Grupa ZPR Media, wydająca m.in. “Super Express”.

CZYTAJ TEŻ: Zarząd Polska Press będzie większy. Rusza nowa rekrutacja

Orlen przejęcie Polska Press od niemieckiego koncernu Verlagsgruppe Passau ogłosił pod koniec 2020 roku, a sfinalizował - po uzyskaniu zgody prezesa UOKiK - wiosną 2021 roku. Wydawnictwo zostało wtedy wycenione na 210 mln zł: 131 mln zł wartości przedsiębiorstwa i 79 mln zł nadwyżki środków pieniężnych. - W ramach finalnego rozliczenia ceny, po korekcie o 13 mln PLN, na którą wpływ miała zmiana kapitału obrotowego oraz długu netto, ostateczna wartość godziwa przekazanej zapłaty wyniosła 222 mln PLN. Wartość księgowa nabytych aktywów netto na moment przejęcia kontroli wynosiła 200 mln PLN - opisał Orlen w sprawozdaniu.

CZYTAJ TEŻ: Zarząd Polska Press będzie większy. Rusza nowa rekrutacja

W połowie 2022 roku Orlen wartość swojej inwestycji w udziały Polska Press obniżył o 33 mln zł do 193 mln zł, uzasadniając, że po przeprowadzeniu testu na utratę wartości stopę dyskonta podwyższono do 10,89 proc.

Przez pierwsze dwa lata z nowym właścicielem wydawnictwo notowało ujemną rentowność. W 2021 roku co prawda nieznacznie zwiększyło przychody - z 314 do 314,5 mln zł, ale koszty operacyjne wzrosły o 3 proc. do 330,3 mln zł. Do tego doszedł spadek uzyskanych dotacji i ponad 20 mln zł odpisów, w konsekwencji spółka zanotowała 30,8 mln zł straty netto (wobec 4,1 mln zł zysku rok wcześniej)

Z kolei w 2022 roku przy wzroście przychodów o 4,7 proc. do 329,3 mln zł i kosztów operacyjnych o 13,7 proc. do 375,4 mln zł strata netto wyniosła 23 mln zł.

Dołącz do dyskusji: Zmiana na czele nadzoru w Polska Press

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl