SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Polska sprzeda Japonii uprawnienia do emisji CO2 za blisko 30 mln euro

Minister środowiska Andrzej Kraszewski podpisał z partnerem japońskim reprezentującym sektor prywatny umowę dotyczącą sprzedaży przez Polskę nadwyżek uprawnień do emisji CO2, tzw. jednostek AAU (z ang. assigned amount units) o wartości blisko 30 mln euro, podał resort środowiska w komunikacie. 

Polska sprzeda Japonii uprawnienia do emisji CO2 za blisko 30 mln euro

"3 marca minister środowiska, prof. Andrzej Kraszewski podpisał kolejną umowę Polski na sprzedaż jednostek emisji w ramach Protokołu z Kioto, która przyniesie Polsce blisko 30 mln euro, czyli ponad 100 mln zł na ochronę klimatu i wsparcie we wdrażaniu pakietu energetyczno-klimatycznego" - głosi komunikat.

Resort podkreśla, że jest to kolejna już (trzecia) sfinalizowana przez Polskę transakcja, która powiększa kwotę dotychczasowego "zarobku na klimacie" do 55 mln euro łącznie.

"Wartość umowy to blisko 30 mln euro, które zgodnie z obowiązującą od 2009 r. ustawą o systemie zarządzania emisjami gazów cieplarnianych i innych substancji zostaną przeznaczone na inwestycje w ochronę klimatu i wsparcie wdrażania pakietu energetyczno - klimatycznego, ta umowa szczególnie w zakresie termomodernizacji" - czytamy dalej w komunikacie.

Resort podał też, że "Polska prowadzi negocjacje z innymi partnerami zainteresowanymi zakupem polskich nadwyżek".

W połowie lutego Kraszewski zapowiadał, że rząd liczy na uzyskanie do 1 mld euro ze sprzedaży nadwyżek uprawnień do emisji CO2 do 2012 roku. Według niego, posiadane przez Polskę 500 mln ton uprawnień mogłoby mieć wartość nawet 4 mld euro, ale nie znajdzie się popyt na całą tę wielkość.

Minister mówił wówczas, że obecnie trwają kolejne negocjacje, a "kolejka jest dosyć długa", dlatego resort chce organizować drugi, a może także i trzeci zespół negocjacyjny.

Polska ograniczyła emisję CO2 o 30% w porównaniu do poziomu z 1988 roku, który służył za podstawę wyliczeń, podczas gdy była zobligowana do redukcji o 6%. Stąd też dysponuje znacznymi - trzecimi na świecie pod względem wielkości - nadwyżkami praw do emisji dwutlenku węgla w okresie 2008-2012.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Polska sprzeda Japonii uprawnienia do emisji CO2 za blisko 30 mln euro

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl