SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

Polska w sieci - podsumowanie roku 2003

Rynek wyszukiwarek w polskiej sieci niezmiennie należy do trzech głównych graczy, tj.: Google oraz Onet.pl i Wirtualna Polska

Ciągle rosnące zapotrzebowanie na szybko i łatwo dostępną, a zarazem trafną informację wpłynęło znacząco w roku 2003 na zachowania internautów odwiedzających polskie zasoby www. Jak potwierdzają analizy w ubiegłym roku szczególnie ciekawe wydarzenia dotyczyły rynku wyszukiwarek - powszechnie używanych narzędzi do pozyskiwania informacji. Która zatem z wyszukiwarek cieszyła się szczególną popularnością?

Rynek wyszukiwarek domen w 2003 roku w polskiej sieci niezmiennie należał do trzech głównych graczy, tj.: Google.com oraz wyszukiwarek portali Onet.pl i Wirtualna Polska. Wyszukiwarka Google.com systematycznie zdobywała popularność wśród "surfujących" po naszej sieci, co znajduje odzwierciedlenie w statystykach. Udział tej wyszukiwarki w zestawieniach wzrósł o 10 punktów procentowych, przekraczając 40 proc. udział w tym rynku.

Na drugim miejscu w rankingu popularności utrzymała się wyszukiwarka Onet.pl, jednakże jej wykorzystanie spadło o 5 proc. i w obecnym osiąga 27 proc. w rankingach. Należąca do Wirtualnej Polski wyszukiwarka nie zyskała znacznej liczby użytkowników, jak też nie straciła wielu osób poszukujących informacji w sieci za jej pomocą - jej udział w rynku utrzymuje się na mniej więcej stałym poziomie (ok. 23 proc.).

Nie sposób równocześnie pominąć kolejnej istotnej przemiany w WP, a mianowicie zmiany silnika wyszukiwarki portalu z zagranicznego Fast na jeden z obecnie najpopularniejszych - polski Netsprint. Silnik wykorzystywany dotychczas przez wiele mniejszych serwisów i zbierający niewysokie noty, jeżeli chodzi o jego wykorzystanie w naszej sieci, dzięki współpracy z portalem przeżywa obecnie błyskotliwy rozwój.

Wyszukiwarka Gooru przez cały rok dostarczała nam wielu atrakcji. Wyzwaniem dla konkurentów stały się nowe funkcjonalności niedostępne w pozostałych polskich wyszukiwarkach internetowych. Z Gooru można teraz np.: przeszukiwać drobne ogłoszenia w polskim Internecie z poziomu jednej wyszukiwarki, sortować i indeksować pliki w formacie PDF, czy też korzystać z pierwszego polskiego toolbara! Udział tej wyszukiwarki w rankingu to tylko 0,2 proc., jednak przyszły rok może przynieść wzrost jej popularności.

Na rynku systemów operacyjnych mamy nową rewolucję! Dotychczasowy lider na rynku systemów operacyjnych Windows 98 pierwszego dnia roku 2004 ustąpił miejsca w rankingu najpopularniejszych w Polsce systemów operacyjnych wersji XP . Przyczyną rosnącej popularności jest polityka Microsoftu wyraźnie promująca XP, a ponadto wysoka funkcjonalność systemu, który łączy w sobie najlepsze cechy zarówno Windows 98, jak i NT oraz 2000.

Przeglądarka Internet Explorer króluje nadal wśród odwiedzających polską sieć, a rok ubiegły to dalsze upowszechnianie się najnowszej, szóstej wersji przeglądarki. W ostatnich dniach korzystało z niej 68 proc. użytkowników polskiej sieci.

Podstawą powyższej analizy są statystyki oglądalności witryn uczestniczących w badaniu gemiusTraffic, które realizowane jest przez firmę badawczą Gemius.

W chwili obecnej z badania korzysta ponad 5 tys. witryn, które odwiedzane są tygodniowo przez ponad 6 mln. internautów. Identyfikowanych na podstawie cookie.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Polska w sieci - podsumowanie roku 2003

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl