SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Polski e-commerce: podsumowanie 2012 roku, prognozy na 2013

Jaki był mijający rok w polskiej branży e-commerce? Co wydarzy się w przyszłym roku? Podsumowują i prognozują m.in. szefowie Allegro, Groupona, Merlin.pl, InPostu, Grupera i Citeam.pl.

Article

Zapraszamy na kolejną część podsumowania roku w polskiej branży internetowej. Dzisiaj o mijających 12 miesiącach i perspektywach na nadchodzący rok w segmencie e-commerce mówią przedstawiciele czołowych serwisów aukcyjnych, e-sklepów, serwisów zakupów grupowych i porównywarek cenowych.


>>> Polski internet w 2012 roku - podsumowanie portali

>>> Polska branża interaktywna w 2012 roku, prognozy na 2013

>>> Wideo w polskim internecie: jaki był 2012 rok, co w 2013?

>>> Polskie SEM/SEO: Jaki był 2012 rok? Co w 2013?

>>> Polski mobile: podsumowanie 2012 roku, prognozy na 2013 (portale i agencje)

>>> Polska e-reklama: podsumowanie 2012 roku, prognozy na 2013

>>> 2012 rok w polskiej reklamie, prognozy na 2013 (agencje)

>>> Polska reklama: co było w 2012 roku, co będzie w 2013? (domy mediowe)

>>> Reklama outdoorowa i kinowa: jaki był 2012 rok, co w 2013?

>>> Rok 2012 pod lupą branży PR, prognozy na 2013


 


Przemysław Budkowski, dyrektor zarządzający segmentu marketplace Grupy Allegro

Najważniejsze wydarzenie w branży w 2012 roku

Debiut Facebooka na giełdzie, poprzedzony akwizycją Instagrama. Chłodna i jak najbardziej właściwa ocena inwestorów oznaczała zimny prysznic dla Zuckerberga. Należy jednak pamiętać, że Facebook, szczególnie ten w wersji mobilnej, to wciąż produkt bez przełomowego modelu monetyzacji. Stąd bajeczna wycena na poziomie 100 miliardów dolarów jest w dłuższej perspektywie cały czas prawdopodobna.

Największy sukces w branży w 2012 roku
Największym sukcesem kolejny rok z rzędu może pochwalić się Apple i iOS oraz Samsung i Android (Google). Te dwie firmy zawracają nam w głowie nie tylko wynikami sprzedaży, ale także wojnami patentowymi, których kontynuacji możemy się spodziewać w 2013 roku.

Już w 2011 roku w liczbie sprzedanych urządzeń podłączonych do internetu smartfony wyprzedziły tradycyjne komputery, a to dopiero początek rewolucji. Rosnąca w ekspresowym tempie popularność tabletów, na których wykonujemy dokładnie te same czynności co na „dużym ekranie”, odmieni naszą rzeczywistość.

Z kolei w polskiej branży e-commerce największym sukcesem (i innowacją) było wprowadzenie przez PayU, Allegro i Alior Sync zakupów na raty, zintegrowanych z całkowicie online’owym procesem zakupowym. Nasze raty zostały uznane za „Produkt Roku 2012” przez Związek Banków Polskich.
 
Największa porażka w branży w 2012 roku
To nie był najlepszy rok dla Groupona. Ocena inwestorów podważa obecny model działania serwisu. Prekursor zakupów grupowych transformuje się w kierunku klasycznego sklepu internetowego. Należy jednak odpowiedzieć sobie na pytanie, czy Groupon jest dzisiaj miejscem podejmowania każdej decyzji zakupowej?

Człowiek lub ludzie, którzy wywarli największy wpływ na rynek w minionym roku - w Polsce i za granicą. Najważniejszy transfer na polskim rynku.
Larry Page za skuteczną reorganizację Google, sukces Androida, a także wciąż porywające innowacje jak projekt Google Glass. Jeff Bezos za Kindle Paperwhite i Kindle Fire.
Tim Cook. Nie tylko za iPhone’a 5 i iPada mini - który już niedługo będzie najlepiej sprzedającym się tabletem Apple - ale także za ostatnio ogłoszone odważne zmiany osobowe w firmie.

Kryzys w 2012 roku - jak mocno wpłynął na branżę?
Handel w sieci ma się dobrze, można by wręcz powiedzieć, że kryzys mu służy. Klienci szukają sprawnej i szybkiej obsługi, zakupów bezproblemowych, wygodnych, towarów w atrakcyjnej cenie - to wszystko dostarczają zakupy online.

Co wydarzy się w branży w 2013 roku? Jakie będą zmiany i nowe trendy?
Od 1 stycznia 2013 „Newsweek” w USA będzie dostępny tylko w wersji na iPada. „Post-papierowa” rewolucja prasy zacznie nabierać rozpędu. Kolejne serwisy tematyczne, serwisy rozrywkowe, wideo i społecznościowe będą odbierały ruch portalom, co w konsekwencji będzie miało dalszy wpływ na rozkład budżetów reklamowych w sieci. Mam nadzieję, że Facebook zaprezentuje nowe produkty reklamowe, a może wspólnie z Yahoo, pod okiem Merrisy Mayer, skutecznie zagrozi hegemonii Google na rynku amerykańskim.

Na rynku mobilnym, rewolucji ciąg dalszy... Coraz więcej będziemy kupowali online, przez telefony i tablety oczywiście. Allegro znów zaskoczy rynek i jestem przekonany, że bardzo pozytywną zmianą.
 


Andrzej Morawski, dyrektor operacyjny Groupon Polska

Najważniejsze wydarzenie w branży w 2012 roku

Gry i aplikacje z Polski podbijają świat. Mamy na tym wymagającym rynku coraz więcej do zaoferowania i cieszę się ze wsparcia, jakie otrzymuje ta branża, m.in. dosyć nieoczekiwanie ze strony Prezydenta RP.

Największy sukces w branży w 2012 roku
W tym roku nabywców znajdzie prawie 70 tysięcy tabletów i około 270 tysięcy smartfonów. W przyszłym roku te liczby mają być jeszcze większe. To oznacza, że stajemy się coraz bardziej mobilni, a to zawsze powinno cieszyć. Polski rynek m-commerce rośnie w tempie 700-1000 proc. w skali roku! Tablety to także nowe narzędzie do konsumpcji mediów cyfrowych, więc jest duża szansa, że twórcy dobrych treści zaczną wreszcie zarabiać.

Największa porażka w branży w 2012 roku
W minionym roku dużym echem odbiło się zniknięcie na jakiś czas z wyników wyszukiwarki Google kilku dużych serwisów. Nie chcę się opowiadać po żadnej ze stron, jednak mój niepokój budzi zarówno dominacja rynku wyszukiwarek przez jednego gracza, jak i nie zawsze etyczne praktyki SEO i SEM wielu firm. Wydaje mi się, że ten rynek wymaga większej kontroli, a przynajmniej zdecydowanej standaryzacji.

Człowiek lub ludzie, którzy wywarli największy wpływ na rynek w minionym roku - w Polsce i za granicą. Najważniejszy transfer na polskim rynku.
Krzysztof Kowalczyk i Artur Kurasiński oraz stworzona przez nich Aula Polska. Ta inicjatywa istnieje na rynku od 5 lat i ma ogromne zasługi w popularyzacji przedsiębiorczości i inspirujące do samodzielności biznesowej. Cieszę się, że inicjatywy takie jak Aula czy cykl Startup Weekend istnieją i mają się coraz lepiej. Sam zakładałem startup i wiem, jak potrzebne może być takie wsparcie merytoryczne i mentorskie.

Kryzys w 2012 roku - jak mocno wpłynął na branżę?

Kryzys oznacza wiele wyzwań, przed którymi stają zarówno mali, jak i duzi gracze. Przy czym, moim zdaniem, na umiejętność sprostania tym wyzwaniom większy wpływ ma kreatywność i sprawność operacyjna niż wielkość biznesu. Największe szanse mają ci, którzy umieją się szybko dostosować i zaproponować nową jakość. Kryzys nie pojawił się nagle w 2012 roku - on trwa już od bardzo dawna. Konsumenci w takich okresach starają się ograniczać wydatki, choć woleliby utrzymać konsumpcję na poziomie, do którego się przyzwyczaili. To otwiera ogromne możliwości dla tych uczestników rynku, którzy potrafią utrzymać wysoki standard i wolumen oferty przy zauważalnie niższej cenie.

Co wydarzy się w branży w 2013 roku? Jakie będą zmiany i nowe trendy?
Zdecydowanie technologie mobilne będą zdobywać coraz większą popularność. To będzie oznaczać zarówno wzrost znaczenia handlu mobilnego, jak i mobilnej konsumpcji rozrywki czy mediów. Oczywiście, aby ta mobilna rewolucja mogła stać się faktem, potrzebny będzie tańszy i szybszy bezprzewodowy dostęp do sieci. Jest więc szansa, że na tym trendzie skorzystają wszyscy konsumenci.
 


Aneta Zawiślak, kierownik działu e-commerce w Wirtualnej Polsce

Najważniejsze wydarzenie w branży w 2012 roku

Wskazałabym dwa takie wydarzenia. Po pierwsze, wycięcie przez Google’a z wyników wyszukiwania m.in. czołowych polskich porównywarek cenowych. Rozgorzała dyskusja o monopolu giganta z Mountain View, o uczciwości, o zasadności i metodach pozycjonowania. Efekt - większa świadomość właścicieli sklepów w zakresie działań dotyczących pozycjonowania i „czystsze” wyniki wyszukiwania produktów dla użytkownika. Ostatecznie jedni się dostosowali do wymagań, inni wojują nadal.

Po drugie, listopadowe otwarcia sklepów internetowych Saturna i Media Markt. Wydarzenie to bacznie obserwuje internetowa branża e-commerce AGD/ RTV, bo pojawili się poważni gracze w najlepszym zakupowo czasie przedświątecznym. Czy z sukcesem - za wcześnie wyrokować.

Dobrze byłoby oczywiście, gdyby to wejście na rynek online przełożyło się na ogólny wzrost sprzedaży za pomocą tego kanału (niższy efekt ROPO), a nie skończyło się walką cenową o klienta już aktywnego zakupowo w internecie.

Największy sukces w branży w 2012 roku
Nie widzę spektakularnego sukcesu i ciężko byłoby mi zdefiniować jeden szczególny, ale na rynku pojawiło się kilka bardzo obiecujących podmiotów. Dla przykładu, wszedł na polski rynek sklep zalando.pl, z udaną wersją mobilną, z darmową dostawą, łatwymi zwrotami i przemyślaną, rozsądną strategią marketingową.

Największa porażka w branży w 2012 roku
QR kody. Znają je wszyscy. Kto z nich korzysta?

Człowiek lub ludzie, którzy wywarli największy wpływ na rynek w minionym roku - w Polsce i za granicą. Najważniejszy transfer na polskim rynku.
Rok 2012 to czas stabilizacji branży i spektakularnych ruchów kadrowych nie było. Wyjątkiem jest Marcin Szałek - odszedł z Groupona, w najlepszym momencie :), i zaryzykował w nowej dla niego branży. Do odważnych świat należy, więc z życzliwością patrzymy na DaWanda.pl i życzymy sukcesów na trudnym (i dobrze nam znanym) rynku.

Kryzys w 2012 roku - jak mocno wpłynął na branżę?
Branżę charakteryzuje stabilny wzrost. W tej chwili na polskim rynku działa blisko 16 tys. wirtualnych punktów handlowych z własnymi domenami, a codziennie powstaje średnio 13 nowych e-sklepów (za: raport „E-commerce 2012” Internet Standard). Analitycy Internet Standard szacują, że w 2012 roku branża mogła osiągnąć rekordowe 24 mld zł wartości.

Oczywiście sklepy szukają najbardziej efektywnych rozwiązań reklamowych, zmniejszając wydatki na marketing, jednocześnie podejmując działania mające na celu utrzymanie wysokiego poziomu satysfakcji obecnych klientów. Paradoksalnie graczy na ryku e-commerce więcej przybywa niż ubywa. Duże marki offline’owe poszukując nowych, tańszych kanałów sprzedaży, wchodzą w online.

Co wydarzy się w branży w 2013 roku? Jakie będą zmiany i nowe trendy?
Widzę kilka trendów, które miały początek w tym roku i będą miały przełożenie na kolejny:
- polski rynek m-commerce rośnie najszybciej w Europie (za: raport zanox, czerwiec 2012), powstawać więc będzie coraz więcej rozwiązań na urządzenia mobilne. Aplikacje mogą nas zaskoczyć, bo możliwości prowadzenia sprzedaży jest tyle, ile osób, które je stwarzają i tyle, ile urządzeń, na których działają. Liczę na wysyp ciekawych pomysłów i łamanie standardów. - szukanie nowych rozwiązań w f-commerce. Słyszy się głosy, że zbyt duże nadzieje pokładano w Facebooku jako kanale sprzedaży, a efekty są różne. Branża oczywiście nie porzuci FB, ale będzie baczniej przyglądać się działaniom w tym serwisie społecznościowym i stale monitorować efekty.
- kolejne duże marki, znane ze sprzedaży offline, pojawią się w sieci. Rynek jest otwarty na nowe podmioty, ale już na tyle stabilny, że każde nowe przedsięwzięcie musi być przygotowane i przemyślane, aby osiągnęło sukces sprzedażowy.
 


Anna Bogdańska, prezes Merlin.pl

Najważniejsze wydarzenie w branży w 2012 roku

Na pewno takim wydarzeniem jest wzrost zainteresowania ofertą e-booków i audiobooków wśród konsumentów. Pojawienie się na rynku serwisu publio.pl oraz uruchomienie przez Allegro dodatkowego działu z tymi artykułami sprawiło, że wydawcy zaczęli intensywnie pracować nad ofertą. Ma to duży wpływ na rynek e-commerce i dobrze wróży na następny rok.

Największy sukces w branży w 2012 roku
Sukces serwisu złotewyprzedaże.pl pokazał jak bardzo wrażliwy na cenę jest Internet. Konsumenci szukają w nim atrakcyjnych cen produktów i rabatów. To pokazuje w jakim stopniu zmieniła się ostatnimi czasy definicja polskiego konsumenta, który przestał mieć obawy przed zakupami on-line. Przy pomocy tak potężnego narzędzia może teraz w łatwy i szybki sposób wyszukać ofertę najlepiej pasującą do swoich oczekiwań. Sklepy tradycyjne coraz częściej sięgają po ten kanał dystrybucji, zazwyczaj traktując go jako sposób na wyprzedaż. Nowe podejście do sprzedaży może doprowadzić do prześcigania się w rabatach, a w dłuższej perspektywie odbić się niekorzystnie na jakości i doświadczeniach klientów.

Największa porażka w branży w 2012 roku
Ciężko mi jest w tej chwili wskazać takie wydarzenie. Na niekorzyść branży wpływa zjawisko coraz częściej pojawiających się nadużyć i oszustw wśród internetowych sklepów, które równie szybko znikają, co powstają. Psuje to w świadomości konsumentów wizerunek e-commerce, na który od lat pracują uczciwe firmy tj. Merlin.

Człowiek lub ludzie, którzy wywarli największy wpływ na rynek w minionym roku - w Polsce i za granicą. Najważniejszy transfer na polskim rynku.
Nawiązując do wspomnianych wcześniej nadużyć i oszustw, które zaczęły pojawiać się w branży, to na pewno osobami, które w ostatnim czasie wywierają największy wpływ na rynek są władze państwa. Powstaje szereg przepisów regulujących działalność sklepów internetowych, które są słuszne i potrzebne, aby moc dalej rozwijać rynek e-commerce oraz zapewnić Klientom bezpieczeństwo transakcji. Jednak brak szczegółowej wiedzy o e-commerce sprawia, że nowe regulacje utrudniają działalność uczciwym sklepom. W przyszłym roku czeka nas szereg wyzwań związanych z koniecznością sprostania wymaganiom nakładanym na e-handel przez ustawodawców.

Kryzys w 2012 roku – jak mocno wpłynął na branżę?
Spowolnienie gospodarcze poskutkowało tym,  że tradycyjne sklepy sięgają po nowy kanał dystrybucji jakim jest Internet. Traktują go jako sposób na wsparcie sprzedaży bezpośredniej i dodatkową formę reklamy, ponadto stosują bardzo agresywną politykę cenową. Ma to negatywny wpływ na kulturę biznesową i przede wszystkim jakość obsługi Klienta e-commerce, czyli wartości, które Merlin przedkłada nad wszystko.

Co wydarzy się w branży w 2013 roku? Jakie będą zmiany i nowe trendy?
Przede wszystkim branża nabierze nowego wymiaru. Coraz więcej sieci handlowych wchodzi z ofertą na rynek i przez to e-commerce przestał być osobną branżą, a stał się nowym kanałem dystrybucji. W przyszłym roku granica między handlem, a e-handlem zatrze się jeszcze bardziej. Jeśli chodzi o nowe trendy, to zwracam uwagę na smartfony i aplikacje mobilne, które dynamicznie rozwijają się i budują silną pozycję na rynku. Tam leży przyszłość.
 

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Polski e-commerce: podsumowanie 2012 roku, prognozy na 2013

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl