SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Polski Fundusz Rozwoju chce zbudować pojazdy pasażerskie napędzane wodorem w perspektywie 2025 r.

Inwestujemy w badania i rozwój nad wodorem. Stworzyliśmy pierwszą w Europie lokomotywę wodorową. Chcemy także zbudować pojazdy pasażerskie napędzane wodorem w perspektywie 2025 r. – powiedział PAP prezes PFR Paweł Borys.

Paweł BorysArticle

„Jako Polski Fundusz Rozwoju w ramach inwestycji w PESA czy szerzej, w ramach inwestycji kolejowych, inwestujemy w badania i rozwój nad wodorem. Stworzyliśmy pierwszą w Europie lokomotywę wodorową, która teraz przechodzi ostatni etap testów. Chcemy także zbudować pojazdy pasażerskie napędzane wodorem w perspektywie 2025 r. Chodzi o pojazdy zespolone, a więc pojazdy bez wydzielonej lokomotywy, bo istniejąca już lokomotywa służy do przewozów towarowych” – powiedział PAP prezes Polskiego Funduszu Rozwoju.

Dodał, że PFR stara się zachęcić samorządy, aby składały pierwsze zamówienia na pojazdy pasażerskie, napędzane wodorem.

„Ostatnio organizowaliśmy konferencję z samorządami, bo najlepiej jest tworzyć konkretny produkt pod konkretne pierwsze zamówienie i zachęcaliśmy samorządy, aby skorzystały ze środków, które są na rozwój niskoemisyjnego transportu kolejowego i żeby zamawiały pojazdy pasażerskie o napędzie wodorowym” – powiedział Paweł Borys.

Jego zdaniem, takie zamówienia ze strony samorządów pomogłyby w wypracowaniu i rozwinięciu technologii wodorowych w przewozach.

„Takie pojazdy są droższe w wytworzeniu i eksploatacji, więc wymagają dofinansowania, ale chcemy, aby w tym transporcie kolejowym Polska miała własną technologię, jeśli idzie o przewozy towarowe pasażerskie” – powiedział prezes PFR.

Dołącz do dyskusji: Polski Fundusz Rozwoju chce zbudować pojazdy pasażerskie napędzane wodorem w perspektywie 2025 r.

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl