SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Polski internet: jak minął 2018 rok, co wydarzy się w 2019? Podsumowują wydawcy i organizacje branżowe

O najważniejszych wydarzeniach kończącego się roku i prognozach na przyszły w sektorze internetowym mówią portalowi Wirtualnemedia.pl przedstawiciele czołowych wydawców i organizacji branżowych. To kolejna odsłona naszej serii podsumowań br. w mediach i marketingu.

Michał Mańkowski, redaktor naczelny i dyrektor operacyjny Grupy naTemat

Wydarzenie roku
Polska: Wdrożenie RODO i zamieszanie z nim związane. Podchody były robione od wielu miesięcy, ale do samego końca nikt tak naprawdę nie był niczego pewien. Ciekawie było obserwować, jak wszystkie firmy radzą sobie z tym na swój sposób.

Świat: Grillowanie Marka Zuckerberga przed Kongresem USA. Po raz pierwszy „serwisy z internetu” zostały potraktowane na poważnie.

Sukces roku
Polska
Sam jestem zaskoczony, że to wpisuję, ale... serwis Donald.pl i grupa na Facebooku Polska w dużych dawkach. Ciekawy przykład czegoś, czego do tej pory nie widziałem, czyli stworzenia samodzielnego serwisu internetowego z dużej i zaangażowanej grupy na Facebooku. Zaczęli od tego, co było mokrym snem każdego wydawcy, czyli posiadania potężnej grupy i dopiero od tego odbili się w stronę serwisu. Ciekawe wykorzystują synergię pomiędzy fanpage’em, serwisem i grupą. Niestety nie mam pojęcia, jakie są tam wyniki i kto za tym stoi, ale widać, że mają nosa do tematów, fajnie bawią się językiem i faktycznie widać ich w newsfeedzie.

Świat
To, jak bardzo przesunęły się akcenty z Facebooka w stronę Instagrama. Choć trudno, żeby Instagram był dla wydawców źródłem ruchu tak dużym jak Facebook, to nie można tej migracji użytkowników i ich nawyków ignorować.

Porażka / rozczarowanie roku
Polska
Outride.rs - porażka na pewno nie, ale rozczarowanie tak. Bo choć projekt Jakuba Górnickiego rozwija się szeroko, organizują konferencje, eventy, szkolenia, newslettery, dziennikarstwo rozwiązań, to moim zdaniem wpadli w pułapkę tego, o czym pisałem w zeszłorocznym podsumowaniu. Mityczne „jakościowe dziennikarstwo” w internecie jest tam rozumiane, jako pisanie przez parę tygodni/miesięcy tekstów o problemach z drugiego końca świata, abstrakcyjnych z punktu widzenia polskiego czytelnika. Duże teksty pojawiają się rzadko. „Jakościowe dziennikarstwo” naprawdę może dotyczyć tego, co dzieje się „tu i teraz”. To świetny i ładny projekt, o którym się fajnie mówi, za którym stoją ważne wartości, ale super, gdyby tę wizję można też przeskalować nieco wyżej. No chyba że od początku nie taki był cel.

Z kolei porażka to Pikio.pl. Wiadomo, jak tworzy się tytuły w internecie, ale tam po prostu przechodzą samych siebie - aż krwawią oczy. Podobnie, gdy zobaczy się, w jak bardzo „liberalny” sposób podchodzi się tam do podawania źródła, które cytują. Z drugiej strony, może to taki nowy tabloid dzisiejszych czasów?

Świat
Mic.com - encyklopedyczny przykład tego, do czego może doprowadzić zbyt duże uzależnienie od Facebooka / jednego źródła ruchu niezależnego od nas samych. Gigantyczny serwis nowych czasów w ciągu roku spadł z 65 mln unikalnych użytkowników na swoich platformach do zaledwie 5,5 mln. Aż smutno się na to patrzy. Choć może zamiast Mic.com powinno mówić się o Facebooku i jego podejściu do wydawców.

Człowiek roku
Polska: Tomasz Sekielski za dostosowanie się do dzisiejszej rzeczywistości i fakt, że nie poddał się w próbach stworzenia dokumentu o pedofilii w kościele. Zebrał na Patronite 400 tysięcy złotych i zaczyna kręcić swój film, do którego ma przemyślaną, teaserową kampanię w internecie

Świat: Twórcy Instagrama Kevin Systrom Mike Krieger, którzy mieli odwagę pokazać środkowy palec Facebookowi i Markowi Zuckerbergowi i odejść z firmy, zostawiając „swoje dziecko”, ponieważ nie mogli zaakceptować kierunku zmian.

Serwis / kampania / projekt roku
Może nieco nieskromnie, ale akcja Grupy naTemat z wynajęciem największego billboardu na Times Square z okazji 100-lecia odzyskania niepodległości i wyświetlaniem tam spotu o Polsce. Efekt i odbiór przerósł nasze najśmielsze oczekiwania.

Premiera / nowość roku
Polska: „Vogue” i Vogue.pl, które weszły do Polski. Międzynarodowa marka nie mogła wymarzyć sobie lepszego startu, dzięki kontrowersyjnej okładce pierwszego numeru. Natomiast sam Vogue.pl jest naprawdę bardzo ładnym i nagradzanym serwisem. Momentami może tylko nieco zbyt grzecznym, stąd pewnie wynik nieco ponad 100 tysięcy RU.

Świat: Nie chcę wymyślać na siłę, ale nie zauważyłem tak dobrej nowości, która zasługiwałaby na ten tytuł.

Trend roku
Polska
Jak trwoga to... nie do Boga, ale do wujka Google. Gdy Mark Zuckerberg i Facebook postanowili zrównać wydawców z ziemią (jednocześnie udając, że wcale tego nie robią), zaczęło się szukanie ratunku. Oczy szybko zwróciły się w kierunku ruchu z SEO od Google, który okej, może też jest monopolistą i gigantem, ale ta współpraca ma dłuższą historię i wydawała się zawsze stabilniejsza. Zaczęło się optymalizowanie procesu tworzenia treści, technikaliów, by zbudować sobie jeszcze stabilniejszą nogę ruchu.

Świat
To akurat dotyczy i świata, i Polski, czyli odnalezienia się w nowej, programmaticowej rzeczywistości. Okej, wszyscy już od dawna wiedzą, że programmatic rośnie i przejmuje budżety, ale trzeba też było dostosować się do tej nowej rzeczywistości. Optymalizować siatki reklamowe, generować zadowalające viewability i dostosować działy reklamy/sprzedaży do tych realiów. Jak sprzedawać PMP, jak rozdzielać prowizje na nowych zasadach, które PMP zaburzyło, jak poradzić sobie z malejącą sprzedażą bezpośrednią, a rosnącą programatyczną.

Natomiast na świecie bardziej niż w Polsce dało się obserwować sposoby, w jaki wydawcy podchodzili do tzw. "dywersyfikowania źródeł przychodu".

Prognoza na 2019
Wysyp zewnętrznych firm, które wydawcom będą oferować możliwość „monetyzowania ich powierzchni” w modelu programatycznym. Próba przeniesienia ciężaru na zewnętrznych dostawców (przez nich samych), którzy swoje placementy będą chcieli eksponować na stronach wydawców.

Eksperymentowanie z nowymi formatami, zwłaszcza mobilnymi. Poszukiwanie nowych dróg monetyzacji, przykład Adquesto i Weszlo.com, gdzie próbuje się wprowadzać „niefinansowego paywalla”. To moim zdaniem na chwilę obecną w przypadku mediów internetowych jedyna „płatność”, na jaką zgodzą się użytkownicy. Stricte dziennikarsko będzie trzeba ciągle utrzymać rozsądny kompromis pomiędzy treściami, które „się klikają”, a tymi wizerunkowymi, które „robią różnicę”.

Widać też „postarzanie się” Facebooka i odpływ w stronę Instagrama. To tam wydawcy będą musieli odnaleźć się na poważnie, jednocześnie akceptując gorzki fakt, że przy obecnych realiach to i tak nie będzie dla nich znaczące źródło samego ruchu.

 


Bartosz Wysocki, chief revenue officer w Bonnier Business Polska

Wydarzenie roku
RODO - liczba eventów szkoleniowych dot. tematu RODO zapowiadała „Armagedon” na rynku reklamy online. Skończyło się jednak spokojnie. Jakościowi wydawcy poradzili sobie z tym tematem i rynek reklamy cyfrowej dalej rośnie w tempie dwucyfrowym (wg Starcom 13,6 proc.).

Współpraca Blika i Mastercard. System, który początkowo miał być alternatywą dla światowych systemów płatności zawiązuje sojusz z jednym z nich. Ciekawe czy ma  szansę stać się alternatywą do Apple Pay i Google Pay.   

Kilka dni temu próba generalna przed pierwszym komercyjnym lotem w kosmos statku kosmicznego firmy Virgin Galactic. Żyjemy w czasach, gdy spektakularne rzeczy stają się „zwyczajne”.

Sukces roku
Sukces roku to niewątpliwie obecność na megapanelowym podium dwóch polskich graczy i zepchnięcie Facebooka na czwartą pozycję. Ciekawe, czy to zapowiedź spadku popularności i zmęczenia Facebookiem (jak to ma miejsce m.in. w USA) czy chwilowe wahnięcie na naszym rynku. Patrząc jednak na rozwój Musical.ly czy Snapchata, raczej możemy się spodziewać tego pierwszego.

W sukcesach warto wspomnieć o „Zimnej wojnie” i genialnych Joannie Kulig oraz Tomaszu Kocie. To film, który może okazać się punktem zwrotnym w popularyzacji kina i aktorów z Polski na światowych dywanach.

Jeszcze do niedawna wątpilibyśmy, że Netflix wyprodukuje polski serial. Okazało się jednak, że w pewnym sensie zmuszona przez Disneya platforma streamingowa musi postawić na autorskie produkcje. I dobrze. Dzięki temu mamy pierwszy polski serial Netflixa - „1983”. Może się podobać lub nie ale cieszy, że jest to na pewno nowa jakość i początek czegoś ważnego.

Porażka / rozczarowanie roku
Niestety reprezentacja Polski na mistrzostwach w Rosji. Przy rozdmuchanych nadziejach. Miało być jak nigdy, wyszło jak zwykle. Wszyscy pamiętamy memy z markami sponsorów i kontekst w jakim były umieszczone.

Człowiek roku
Robert Kubica - pokazał, jak determinacja, pokora i walka o marzenia mogą przełożyć się na efekt końcowy. Jego powrót do F1 to niewiarygodna historia, z której każdy powinien brać przykład.

Z podwórka digitalowego to zdecydowanie Włodek Schmidt, który został wybrany na prezesa IAB Europe. Fajnie, że ludzie z Polski odnoszą sukcesy nie tylko u nas w kraju i że dostrzegane są działania, które IAB Polska wynoszą na naprawdę wysoki poziom.

Serwis / kampania / projekt roku
Kampania Iceland Foods. Dużo się mówi na temat oleju palmowego i konsekwencji jego wytwarzania dla orangutanów. Iceland foods oprócz mówienia także zadziałała, usuwając olej palmowy ze wszystkich produktów. Kampania została zakazana w Wielkiej Brytanii i między innymi dzięki temu jako viral dotarła także do nas.

Niezmiennie fascynuje mnie konsekwencja i umiejętność odnalezienia się marki Red Bull w przełomowych momentach. To jedna z najlepszych strategii content marketingowych. Po Feliksie Baumgartnerze przyszedł czas na Andrzeja Bargiela. Mimo, że wysokości różne to jednak spójność marki Red Bull z tym spektakularnym wyczynem, jakim był zjazd z K2, doskonała.

Premiera, nowość roku
Lotto w internecie. Wydawać by się mogło, że polski monopolista nie musi być innowacyjny. Okazuje się jednak, że nadąża i robi to dobrze. Już nie trzeba szukać kolektury czy lottomatu na stacji benzynowej.

Żabka. Sklepy przyszłości. Zachwycamy się bezobsługowymi Amazonami, a pod naszym nosem Żabka pokazuje swój koncept opracowany między innymi z Microsoftem. Żeby było ciekawie. Sklep i rozwiązania działają i zapowiadane są wdrożenia. Czy to koniec wiecznego problemu z pozyskaniem personelu do kas sklepowych ?

Ciekawie zapowiada się także narzędzie wprowadzone przez TVN do samodzielnego planowania kampanii reklamowych przez Klientów. Alternatywne rozwiązania dla Facebooka i Google’a zawsze wzbudzają zainteresowanie. Czas pokaże, czy mniejsi klienci bezpośredni dostrzegą potencjał w tym narzędziu. Miejmy nadzieję, że wpłynie to na rozwój całego rynku reklamy wideo online w Polsce.

Trend roku
AI / machine learning - pojawia się wszędzie. Zaczynają działać autonomiczne taksówki (takie jak Waymo, które uruchamia komercyjny test w Phoenix), asystent Google’a - dzwoni i umawia wizytę u fryzjera. AI wchodzi w nasze prawdziwe życie. Patrząc na tempo adaptacji technologii, za chwilę będzie już w wielu obszarach naszej codzienności. To samo dotyczy zakupu kampanii reklamowych w modelu programatycznym. Jeśli wyróżnikiem kampanii nie będzie koszt i precyzja to co ? Wrócimy do emocji i kreacji. Miejmy tylko nadzieję, że te będą tworzone przez ludzi a nie przez sztuczną inteligencję jak scenariusz reklamy Lexusa.

Prognoza na 2019 rok
Miejmy nadzieję przed nami kolejny całkiem dobry rok na rynku reklamy. Pewna przewidywalność biznesów pozwalała na myślenie o wzrostach wyników przez rozwój, a nie oszczędności. Miejmy nadzieję, że to również spowoduje ciągłe poszukiwanie jakości wśród klientów, a nie tylko niskiej jakości rozwiązań o najniższych kosztach, jak to ma miejsce w kryzysie. Oczywiście wiemy, że cykle koniunkturalne to zjawisko naturalne dla gospodarek tylko na górce o nich zapominamy.

Oprócz tego, że globalnie będziemy poruszać się w ramach pojęć AI, VR, AR itd. to patrząc na nasz rynek dalej ciekawie wygląda rynek video online.

Chciałbym również aby w 2019 nie pojawiały się afery w stylu FB i Cambridge Analytica, zawyżania statystyk oglądalności, czy z naszego rynku, cookie stuffingu. Takie tematy nie pomagają w tworzeniu wiarygodnego klimatu wokół medium reklamowego, jakim jest internet. Wszystkim na rynku życzę przynajmniej takiej przewidywalności jak w 2018.

  • 1
  • 2
  • 3

Dołącz do dyskusji: Polski internet: jak minął 2018 rok, co wydarzy się w 2019? Podsumowują wydawcy i organizacje branżowe

7 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Miki
Otworzyłem niefortunnie te informacje, zobaczyłem zdjecie Tomcia M. i mi sie barszcz skwasił :/
odpowiedź
User
Narcyzm pełna geba w wp
Niech im ość w gardle stanie 😀
odpowiedź
User
jk
Tomek machala jak zwykle skromnie i konkretnie. Jeszcze konkurencje pochwalił. Brawa dla Tomka. Wp szacun za dokonania
odpowiedź