SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Polski nadzór finansowy powinien być bardziej aktywny. „Celem bezpieczeństwo klientów i napływ kapitału do gospodarki”

Nadzór finansowy w Polsce powinien być bardziej aktywny, zarówno w kraju, jak i w Unii Europejskiej – uważa Cezary Mech, prezes zarządu Agencji Ratingu Społecznego, główny autor ustawy o powołaniu KNF. Ekonomista chce, by KNF w większym stopniu zajmowała się ochroną klientów niż instytucji finansowych oraz by sprzyjała finansowaniu przez rynek gospodarki. Nadzór powinien też jego zdaniem w większym stopniu uczestniczyć w regulowaniu sytuacji kredytobiorców we frankach.

Article

 – Dobrze, że KNF jest silną instytucją, niemniej powinno się ją wykorzystywać w kierunku regulowania rynku kapitałowego w interesie uczestników, a nie tylko najsilniejszych podmiotów – podkreśla Cezary Mech, prezes zarządu Agencji Ratingu Społecznego, były wiceminister finansów i autor ustawy powołującej KNF.

Mimo wprowadzenia w 2006 roku mającej zaostrzyć kryteria przyznawania kredytów walutowych rekomendacji S, najwięcej kredytów frankowych udzielono latach 2006–2008 roku, gdy frank był tani i tracił na wartości do złotego. W sierpniu 2008 roku kosztował niespełna 2 zł. Pół roku później – ponad 3 zł, obecnie niemal sięga 4 zł. Wiceminister finansów w poprzednim rządzie PiS twierdzi, że obserwuje ogólną tendencję do przerzucania przez KNF odpowiedzialność za ochronę klienta na UOKiK.

Ekonomista krytycznie ocenia też zbyt małą w jego ocenie aktywność Komisji Nadzoru Finansowego w tworzeniu przepisów w Unii Europejskiej

– Nadzór powinien mieć duży wpływ na to, jak uregulowany jest rynek finansowy, ponieważ ma do tego dostateczną wiedzę – uważa Cezary Mech. – Powinien działać w tym kierunku, aby nie było zbyt dużych barier wejścia, jak i, aby bariery wyjścia były znacznie wyższe. A więc w tym kierunku, aby była większa konkurencja na rynku i dbałość o interes klienta.

W opinii prezesa zarządu Agencji Ratingu Społecznego rynek kapitałowy podąża w niewłaściwym kierunku. Powinien on służyć rozwojowi gospodarczemu, ale na to jest zbyt drogi. KNF powinna to zmienić poprzez efektywnie sprawowany nadzór na rynku kapitałowym.

– Przepisy powinny służyć temu, aby kapitał był tani i dostępny, aby istniały instytucje i instrumenty finansowe, które pozwolą przepłynąć środkom od tych, którzy mają oszczędności, w kierunku tych, którzy mają różnego typu pomysły. Niestety, idziemy w kierunku takich rozwiązań, które sprawiają, że ten system finansowy jest bardzo kosztowny, a z drugiej strony bardzo zyskowny. Powinniśmy zejść z tej drogi.

W ocenie prezesa Cezarego Mecha z Agencji Ratingu Społecznego na polskim rynku nie są potrzebne nowe instrumenty, tylko nowe podejście, wykorzystanie uprawnień, które instytucje nadzorcze już mają.

– To nie jest nawet kwestia dotycząca pojawienia się jakichś nowych instrumentów, ponieważ instrumenty są znane. Raczej jest kwestia tego, żeby były one bardziej płynne, żeby ich było więcej na rynku i żeby ta kontrola i wycena ryzyka była właściwa. Aby każdy, kto ma jakiś pomysł, mógł go w sposób efektywny zrealizować, o ile jest to pomost, który przysporzy wartości dodanej społeczeństwu.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Polski nadzór finansowy powinien być bardziej aktywny. „Celem bezpieczeństwo klientów i napływ kapitału do gospodarki”

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl