SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Polski przemysł ma być jednym z najszybciej rosnących w Europie

Polski przemysł pozostanie jednym z najszybciej rosnących w Europie - poinformowali eksperci Polskiego Instytutu Ekonomicznego (PIE), komentując poniedziałkowe dane dotyczące MI. Eksport będzie wciąż napędzać wzrost przemysłu - dodali.

fot. Shutterstock.comArticle

Firma Markit poinformowała w poniedziałek, że wskaźnik PMI dla przemysłu w Polsce w styczniu wyniósł 51,9 pkt. wobec konsensusu przygotowanego przez PAP Biznes na poziomie 51,2 pkt i wobec 51,7 pkt. w grudniu. Styczniowy odczyt siódmy miesiąc z rzędu był powyżej progu 50 pkt. Według Markit sygnalizuje najbardziej znaczącą poprawę warunków w polskim przemyśle od lipca zeszłego roku. Ponadto, najnowszy odczyt PMI jest drugim najwyższym wynikiem od lipca 2018.

Polski Instytut Ekonomiczny odnosząc się do danych nt. PMI wskazał, że polscy przedsiębiorcy są wciąż bardziej pesymistyczni względem państw Europy zachodniej.

"Spodziewamy się jednak, że słabsze nastroje będą miały małe przełożenie na aktywność – polski przemysł pozostanie jednym z najszybciej rosnących w Europie" - oceniono.

PIE wskazał, że komentarz Markit wskazuje, iż pozytywny wpływ na PMI miały cztery składniki: nowe zamówienia, zatrudnienie, czas dostaw i aktywność zakupowa. "Szczególny wyniki odnotowały zwłaszcza oceny zamówień eksportowych – co sugeruje, że popyt zagraniczny dalej będzie głównym motorem wzrostu sektora. Menedżerowie słabiej oceniali jedynie bieżącą produkcję – komentarz wskazuje, że to efekt częstszego poddawania pracowników kwarantannie" - wskazano.

PIE zwrócił uwagę, że bieżące wartości indeksów PMI dalej pozostają na wyraźnie niższych poziomach niż w strefie euro. "Warto zwrócić uwagę, że dane odbiegają od fizycznie osiąganych wyników. Polski przemysł w ostatnich miesiącach regularnie osiągał jedne z najwyższych wyników w Europie" - podkreślono. Według Instytutu, nadchodzące miesiące najprawdopodobniej nie zmienią tej tendencji.

"Globalne wyniki badań PMI wskazują, że nadchodzi okres, kiedy wzrost zamówień eksportowych będzie przekraczał standardowe trendy. Taki obraz widać także w wartościach portfela zamówień eksportowych raportowanych dla GUS – w czwartym kwartale średni wzrost przekraczał 11 proc. Tym samym eksport będzie wciąż napędzać wzrost przemysłu" - oceniono.

Dołącz do dyskusji: Polski przemysł ma być jednym z najszybciej rosnących w Europie

1 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
miś społeczny
Pracuj jak w Chinach, zarabiaj jak na Ukrainie, płać jak w Niemczech.
odpowiedź