SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Polski przemysł pozytywnie zaskakuje

Produkcja przemysłowa wzrosła w kwietniu br. o 5,4 proc., zaś budowlano-montażowa o 12,2 proc. - podał GUS.

Małgorzata Starczewska-KrzysztoszekArticle

- Przemysł ciągle pozytywnie zaskakuje. W kwietniu produkcja wzrosła o 5,4 proc., a w samym przetwórstwie przemysłowym o 7,3 proc. i to mimo świąt Wielkanocnych, które wypadły w tym miesiącu i wbrew temu, co sygnalizował wskaźnik PMI, czyli zmniejszenia się zamówień, tak na rynku krajowym jak i zagranicznym. Aż 27 z 34 działów przemysłu wykazało wzrost produkcji  i w dużej mierze były to te związane z eksportem, np. meble czy wyroby z pozostałych mineralnych surowców niemetalicznych, czyli np. ceramika łazienkowa, kafelki. W tych dwóch ostatnich działach, od końca 2013 roku, rośnie nie tylko eksport, ale także sprzedaż na rynku krajowym, co wskazuje, że gospodarstwa domowe coraz śmielej robią zakupy.
Natomiast spadek produkcji odnotowano przede wszystkim w górnictwie (o ponad 20 proc.), co świadczy o tym, że ta gałąź naszej gospodarki przeżywa duże trudności – ma za wysokie koszty, niską efektywność i nie jest w stanie konkurować z importowanym węglem.
Poprawa nastąpiła w budownictwie, chociaż nie była tak wyraźna jak w marcu. Ważne jednak, że wszystkie jego działy wykazały wzrost, co jest dowodem na ożywienie tego sektora.
Jeśli porównać ostatni wskaźnik PMI  z dzisiejszymi danymi, to widać, że pozostaje on w dużym stopniu pod wpływem obaw o import towarów z  Rosji i Ukrainy. Na razie obawy te się nie potwierdzają.
W drugim kwartale wzrost gospodarczy powinien być nie niższy niż w pierwszym, ale przed nami jeszcze wiele znaków zapytania dotyczących sytuacji u naszych wschodnich sąsiadów i jej wpływu na naszą i europejską gospodarkę - komentuje dr Małgorzata Starczewska-Krzysztoszek, główna ekonomistka Konfederacji Lewiatan.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Polski przemysł pozytywnie zaskakuje

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl