SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Polski rynek reklamowy 4 proc. w górę. Zyskały internet i radio, w dół prasa (raport)

W trzech kwartałach br. wydatki netto na polskim rynku reklamowym wyniosły 5,37 mld zł netto, o 4 proc. więcej niż rok wcześniej - wynika z szacunków agencji SMG. O prawie 10 proc. wzrosły nakłady na reklamy w internecie i radiu, a o kilkanaście proc. zmalały w prasie.

fot. Shutterstock.comfot. Shutterstock.com

Według analiz SMG w okresie od stycznia do września 2015 roku najwyższy wolumenowo wzrost wydatków zanotował sektor żywność (o 61,4 mln zł, czyli 11,9 proc.). Najmocniej reklamowane były kategorie: przetwory i przyprawy, żywność w proszku i produkty mleczne.

Sektor farmaceutyczny także charakteryzował się dużym wolumenem wzrostu. Po trzech kwartałach 2015 r. producenci farmaceutyków wydali na reklamę o 48,5 mln więcej niż w tym samym czasie przed rokiem (dynamika wydatków 8,1 proc.). W pierwszym półroczu nastąpił przede wszystkim istotny wzrost wydatków na reklamę witamin, środków pobudzających i odpornościowych, w dalszej kolejności rosły budżety przeznaczone na reklamowanie środków przeciw przeziębieniu i przeciwbólowych, a także środków odchudzających oraz środków wspomagających układ trawienny. Największym reklamodawcą tego sektora i całego rynku jest niezmiennie Aflofarm Farmacja Polska.

Inwestycje reklamowe sektora dóbr szybko zbywalnych zwiększyły się o 6,3 proc. W trzecim kwartale wydatki zwiększały trzy z czterech kategorii FMCG. Sektor żywność zwiększył swoje budżety reklamowe o 11,9 proc. (o ponad 61 mln zł), sektor higiena i pielęgnacja - o 5,4 proc. (20,3 mln zł), a producenci napojów i alkoholi - o 2,1 proc. (6 mln zł). Wydatki reklamowe ograniczał jedynie najmniejszy sektor FMCG: produkty do użytku domowego - o 7,4 proc., czyli 7,3 mln złotych.

Prócz wspomnianych wyżej branż handlowej, farmaceutycznej i trzech branż FMCG, siedem innych sektorów zwiększyło wydatki łącznie o 119,7 mln złotych. Byli to reklamodawcy z sektorów finanse, telekomunikacja, motoryzacja, media oraz branża turystyczna, odzieżowa, a także komputery i audio video.

Wydatki czterech sektorów zmalały w okresie od stycznia do września 2015r. o 46,6 mln złotych negatywnie oddziałując na dynamikę rynku reklamy. Prócz wspomnianych powyżej produktów do użytku domowego, swoje inwestycje reklamowe obniżyły także sektory sprzęty domowe, meble i dekoracje, czas wolny oraz sektor pozostałe (z uwagi na mniejsze wydatki związane z usługami edukacyjnymi, materiałami  budowlanymi, nieruchomościami i reklamą społeczną).

- W pierwszych trzech kwartałach 2015 roku udział inwestycji reklamowych na telewizję linearną i reklamę online przekroczył 75 proc., co wyraźnie wskazuje w jakim kierunku podąża obecnie rynek. Najbardziej dynamicznie rosną wydatki na reklamę internetową. Reklamodawcy eksplorują nowe możliwości komunikacji w internecie, co widać wyraźnie na przykładzie rosnącego znaczenia segmentu wideo online, a także reklamy mobile'owej, która oferuje coraz bardziej skuteczne rozwiązania - komentuje Piotr Piętka. - Tendencja ta na pewno będzie się utrzymywała, a rosnące zainteresowanie wykorzystaniem możliwości digitalu przez tak duże kategorie jak żywność (wzrost o 70 proc.) czy higiena i pielęgnacja ( wzrost o 37 proc.) pokazuje, iż możliwości tego kanału są systematycznie odkrywane - zapowiada

  • 1
  • 2

Dołącz do dyskusji: Polski rynek reklamowy 4 proc. w górę. Zyskały internet i radio, w dół prasa (raport)

3 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
pavv
Wydatki w górę, a skuteczność w dół!
odpowiedź
User
mika
A KTO TE REKLAMY OGLĄDA LUB SŁUCHA???????????????????????????
odpowiedź
User
Piotrek
Droga redakcjo, jak również agencjo SMG
przed publikacją warto sprawdzić dane które się publikuje.
Drugi wykres pokazujący wpływy w podziel na media informuje nas że internet wzrósł 10,1%,
a z wartości tak nie wynika (2014 - 1 283,6, a 2015 - 1 290,3).
Wartość 1 283,6 powinna zostać przypisana do 2015 roku.
Może warto to poprawić, żeby było dobrze i profesjonalnie
odpowiedź