SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Polski rynek reklamowy zyskał 2,8 proc., najbardziej w górę reklama internetowa i radiowa, prasa mocno w dół

W pierwszej połowie br. wydatki reklamowe netto w Polsce wyniosły 3,734 mld zł, o 102,8 mln zł więcej niż rok wcześniej, co oznacza wzrost o 2,8 proc. - szacuje Starcom MediaVest Group. Po 8-9 proc. wzrosła wartość reklamy radiowej i internetowej, a po 13-14 zmalały nakłady marketingowe w prasie. Najmocniej wydatki reklamowe zwiększyły firmy z sektora handlowego, farmaceutycznego i FMCG.

fot. Shutterstock.comArticle

Zdecydowanie największy udział w polskim rynku reklamowym niezmiennie ma telewizja - w minionym półroczu trafiło do niej 1,983 mld zł wydatków marketingowych, o 3,3 proc. więcej niż rok wcześniej (w pierwszym kwartale wzrost wyniósł 3,7 proc, a w drugim - 3 proc.). Z samej sprzedaży spotów nadawcy zarobili o 70,5 mln zł więcej niż rok wcześniej (to wzrost o 4,1 proc.).

Reklamodawcy z branży farmaceutycznej zwiększyli swoje nakłady w telewizji o 12 proc., a ci z handlowej - o 10 proc. Wzrosły też budżety firm z sektorów żywności oraz sprzętów domowych, mebli i dekoracji.

Ponad dwa razy mniej pieniędzy marketerów niż do telewizji trafiło do internetu. Nakłady reklamowe w sieci wyniosły 859,8 mln zł, 9,2 proc. więcej niż rok wcześniej. Jeszcze mocniej wzrosły inwestycję na reklamę wideo i mobilną - odpowiednio o 28 i 45 proc. Budżety marketingowe w internecie zwiększyło jedenaście sektorów, m.in. finansowy (o 36,1 mln zł, czyli 28 proc.), żywnościowy (o 22,2 mln zł, czyli 79,4 proc.), telekomunikacyjny (o 15 mln zł, czyli 23,7 proc.), motoryzacyjny (o 11,6 mln zł, a więc 12,5 proc.) oraz komputerów i produktów audio wideo (o 7 mln zł, czyli 31,3 proc.).

Łączny udział telewizji i internetu w rynku reklamowym przekroczył 75 proc.

Wydatki reklamowe w radiu osiągnęły wartość 301,4 mln zł, po wzroście w skali roku o 21,6 mln zł (czyli 7,7 proc.). Starlink podkreśla, że radio zyskało marketingowo mimo rosnącej konkurencji ze strony internetowych serwisów ze streamingiem muzyki. W radiu największym reklamodawcą jest branża handlowa, a w pierwszy sześciu miesiącach br. dużo inwestowały także sieci supermarketów wielobranżowych oraz sklepy z meblami i wyposażeniem wnętrz.

Wartość reklamy zewnętrznej zmalała w skali roku o 1,3 proc., do 210,9 mln zł. Inwestycje na outdoorze ograniczyło jedenaście sektorów, w sumie o prawie 12 mln zł. Najmocniej nakłady obcięła branża higieny i pielęgnacji (o 3,6 mln zł, czyli 51 proc.), a nieco mniej - sektor podróży, hoteli i restauracji (o 1,6 mln zł, czyli 17,1 proc.), telekomunikacji (o 1,5 mln zł, a więc o 4,8 proc.), farmacji (o 1,3 mln zł, czyli 39,2 proc.) oraz komputerów i audio wideo (o 1 mln zł, czyli 69,9 proc.). Dodajmy, że wpływy największych firm outdoorowych, zrzeszonych w Izbie Gospodarczej Reklamy Zewnętrznej, wzrosły o 0,9 proc. (zobacz szczegóły).

Duże spadki reklamowe nastąpiły w prasie: w dziennikach o 13,4 proc. do 198,4 mln zł, a w czasopismach o 13,9 proc. do 138,1 mln zł. W dziennikach najmocniej wydatki marketingowe ograniczył sektor finansowy (o 6,3 mln zł, czyli 43,3 proc.), zmalały też inwestycje segmentu określanego jako pozostały (obejmujący m.in. nieruchomości, edukację, fundacje, stowarzyszenia, instytucje polityczne), branży handlowej (o 4,9 mln zł, czyli 16,3 proc.) i telekomunikacyjnej (o 4,4 mln zł, a więc 65,9 proc.). W magazynach sektor telekomunikacyjny obciął wydatki o prawie 8 mln zł (to 55,1 proc. w dół), segment higieny i pielęgnacji - o ponad 6 mln zł (czyli o 13,6 proc.), a handel - 5,1 mln zł (31,7 proc. w dół).

W kinach nakłady reklamowe zwiększyły się o 1,1 mln zł (czyli 2,8 proc.) do 41,8 mln zł. Cztery sektory zwiększyły swoje wydatki w sumie o prawie 11 mln zł - przede wszystkim branża medialna, na czele z dystrybutorem filmowym Kino Świat.

Ogółem w minionym półroczy najmocniej wzrosły inwestycje reklamowe branży handlowej - o 37,5 mln zł, czyli 8,6 proc. Najaktywniejsze marketingowo były sieci hipermarketów, (zwłaszcza z meblami i wyposażeniem wnętrz), sklepy i hurtownie ze sprzętem AGD i audio-wideo oraz sklepy internetowe. Sektor farmaceutyczny zwiększył swoje wydatki reklamowe o 30,9 mln zł (to 7,2 proc. w dół). Mocno wzrosły budżety marketingowe środków przeciwbólowych, przeciw schorzeniom układu kostno-mięśniowego, odchudzających oraz wspomagających układ trawienny.

Cała branża FMCG zwiększyła inwestycje reklamowe o 2,6 proc., do czego w największym stopniu przyczynił się segment żywności, którego wydatki wzrosły o 35 mln zł (a więc o 9,4 proc.). Za to pozostałe trzy segmenty wydały mniej niż przed rokiem: sektor higieny i pielęgnacji o 1,5 mln zł (0,6 proc. w dół), napojów i alkoholi o 5,1 mln zł (2,7 proc. w dół), a produktów - też o 5,1 mln zł (7,3 proc. w dół).

Jeszcze osiem segmentów (finanse, media, telekomunikacja, czas wolny, motoryzacja, a także branża turystyczna, odzieżowa oraz komputery i audio wideo) podwyższyło swoje wydatki reklamowe, łącznie o 87,7 mln zł.

Za to zmalały inwestycje reklamowe pięciu sektorów - oprócz trzech segmentów FMCG także branży sprzętów domowych, mebli i dekoracji, a także sektora pozostałego. W sumie obniżyły one wydatki o 46,9 mln zł.

Starcom MediaVest Group podtrzymuje swoją wcześniejszą prognozę, że w całym br. wartość polskiego rynku reklamowego zwiększy się o 2,7-3,3 proc. - Sytuację na rynku reklamy determinuje z jednej strony rozwój gospodarki krajowej, a z drugiej globalnej z uwagi na dużą reprezentację globalnych koncernów w gronie reklamodawców. Ożywienie, które odczuła strefa euro w pierwszym kwartale było kontynuowane również w drugim, choć wzrost ten pozostaje niewielki i może okazać się nietrwały w związku z niepewną przyszłością greckiej gospodarki. USA również notuje wolniejszy wzrost od oczekiwanego, zaś chińska gospodarka popada w spowolnienie. Te czynniki mogą destabilizować naszą gospodarkę, choć jej wzrost w tym roku napędzają m.in. inwestycje publiczne przed wyborami i poprawa bilansu handlowego - analizuje Piotr Piętka, prezes Starcom Mediavest Group. - Historycznie wzrost PKB powyżej 3 proc. powinien utrzymywać wielkość rynku reklamy na stabilnym poziomie, a w 2015 roku prognozowany wzrost ma wynieść 3,3-3,4 proc. - dodaje.

Dołącz do dyskusji: Polski rynek reklamowy zyskał 2,8 proc., najbardziej w górę reklama internetowa i radiowa, prasa mocno w dół

1 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
pavv
Srutututu... majtki z drutu! Kasy matoły więcej wydali, a skuteczność spadła o 15%. Reklamy internetowe widzi 5% użytkowników z czego dociera ona do 0,5%. Lepiej jest w TV. Widzi ją 20% oglądaczy, ale interesują one 1%. Kupa kasy wywalona w nic! No ale trzeba mózgi reklamodawcą prać! Oj trzeba!
odpowiedź