SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

Polski Standard Płatności z zielonym światłem od UOKiK

Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów (UOKiK) wyraził zgodę na powstanie systemu płatności mobilnych. Sześć banków - PKO BP, Alior Bank, Bank Millenium, Bank Zachodni WBK, mBank i ING Bank Śląski - będzie mogło utworzyć wspólnego przedsiębiorcę pod nazwą Polski Standard Płatności.

fot. Shutterstock.com Article

Nowy podmiot o nazwie Polski Standard Płatności (PSP) będzie zarządzał systemem płatności mobilnych, który umożliwi klientom banków m.in. płacenie za zakupy i korzystanie z bankomatów przy użyciu smartfona lub tabletu.

Przeprowadzone przez UOKiK postępowanie wykazało, że koncentracja nie doprowadzi do ograniczenia konkurencji. "Zwróciliśmy uwagę na pozytywne aspekty planowanej koncentracji. Może ona  przyczynić się do powstanie jednolitego standardu rynkowego, którego brak jest jedną z głównych barier rozwoju płatności mobilnych w Polsce. Takie transakcje będą mogły wówczas stać się alternatywą dla płatności kartami, a tym samym wpłynąć na obniżenie kosztów zakupów realizowanych przy użyciu płatności bezgotówkowych." - powiedział Robert Kamiński, dyrektor Departamentu Kontroli Koncentracji UOKiK.

>>> Krajowa Izba Rozliczeniowa obsłuży płatności mobilne Polskiego Standardu Płatności

W trakcie postępowania regulator przeprowadził badanie rynku, pytając banki nieuczestniczące w transakcji oraz podmioty świadczące usługi płatnicze o charakterystykę rynków, na których działają, a także ocenę koncentracji. Poproszono również o opinię Komisję Nadzoru Finansowego oraz Narodowy Bank Polski.

Analiza UOKiK wykazała, że transakcja nie doprowadzi od ograniczenia konkurencji. Pod uwagę wzięto m.in. otwarty charakter tworzonego systemu. Zgodnie z oświadczeniem  wnioskodawców, będą mogli do niego przystąpić inni uczestnicy rynku - banki, agenci rozliczeniowi, akceptanci płatności, czy właściciele sieci bankomatów. Ponadto pozostałe banki będą miały możliwość przystąpienia do spółki. Podmioty uczestniczące w PSP będą także miały swobodę we współpracy z innymi podmiotami i systemami w zakresie płatności mobilnych.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Polski Standard Płatności z zielonym światłem od UOKiK

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl