SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

PBC z 136 tys. zł straty w 2019 roku. Obsługuje 69 wydawców

Spółka Polskie Badania Czytelnictwa zamknęła 2019 rok przychodami w kwocie 3,29 mln zł, niższymi niż w 2018 roku o 4,4 proc. Blisko 3 mln zł spółka zarobiła na sprzedaży usług badań czytelnictwa. Liczba wydawców obsługiwanych przez PBC wzrosła z 26 w ub.r. do 69 w roku bieżącym.

fot. Shutterstock.comArticle

Wpływy sprzedażowe PBC spadły rok do roku o 4,4 proc., z 3,44 mln zł w 2018 roku do 3,29 mln zł w 2019 roku. Spółka generowała wpływy tylko na rynku polskim.

2,99 mln zł pochodziło z usług badań czytelnictwa. 140 tys. zł PBC zarobiła na sprzedaży praw do korzystania z wyników badań, 99 tys. zł – na PBC Planner, 49,1 tys. zł – na PBC/TGI, 11,5 tys. zł – na badaniach stron www oraz 2,3 tys. zł – na raportach/ media planach.


 

Koszty działalności operacyjnej zmalały w skali roku o 1,9 proc., do 3,45 mln zł. Najwięcej spółka wydała na usługi obce – 2,6 mln zł (wobec 2,69 mln zł rok wcześniej) i na wynagrodzenia – 472,8 tys. zł (wobec 502,9 tys. zł rok wcześniej). Wzrosły jednak pozostałe koszty rodzajowe – z 36,1 tys. zl w 2018 roku do 92,6 tys. zł w 2019 roku.

PBC w sprawozdaniu finansowym wyjaśnia, że koszty były wyższe od planowanych głównie z powodu przeprowadzenia w 2019 roku badania CAWI oraz wprowadzenia pasywnego badania reklamy prasowej przy użyciu narzędzia eyetracker i stworzenia własnych programów do realizacji tego badania. Drugim ważnym powodem wzrostu kosztów badań, była konieczność indeksacji kosztu badania CAPI.

Strata ze sprzedaży wzrosła w omawianym okresie z 67,2 tys. zł do 152 tys. zł, a strata z działalności operacyjnej – z 27 tys. zł do 146,4 tys. zł. Zwiększyła się strata netto – z 14,6 tys. zł do 136,4 tys. zł.

Nowe badanie i nowe zadania PBC

W 2019 r roku PBC wprowadziło na rynek domów mediowych i wydawców nowe badanie zasięgu i intensywności kontaktów z reklamą w prasie, łącznie z badaniem czytelnictwa, o nazwie „Zaangażowanie w reklamę”. Spółka podaje, że to pierwsze w Polsce stałe badanie, gdzie medium podaje faktyczny zasięg reklamy, a nie zasięg nośnika, w którym umieszczona jest reklama. W związku z tym zmieniły się zadania PBC. 

W spółce odbywa się całokształt pracy związanej z uzyskaniem połączonych wyników, poprzez  fuzjonowanie a następnie modelowanie danych pochodzących z dwóch pomiarów czytelnictwa, z badania reklamy i danych o rozpowszechnianiu tytułów.  Ponadto, praca biura związana jest z comiesięczną obsługą i kontrolą jakości realizacji badań przez wykonawców i dostarczaniem w programie PBC Planner wyników na rynek domów mediowych i wydawców oraz obsługą badania wśród tych drugich.

W ub.r. realizowanych było średnio 1 670 wywiadów miesięcznie netto metodą CAPI, dobieranych z próby GUS. Terenową realizację badania czytelnictwa PBC kontynuowała firma Kantar. Dodatkowo realizowano miesięcznie 1000 wywiadów netto metodą CAWI (ankieta internetowa) we współpracy z Ogólnopolskim Panelem Badawczym („Ariadna”). Zrealizowano też kilkaset pasywnych pomiarów zauważalności i percepcji reklam z czytelnikami prasy, przy użyciu eyetrackera, urządzenia które śledzi ruchy gałki ocznej. Oznacza to, że próba badania PBC została zwiększona z 20 tys. do 32 tys. wywiadów rocznie.

Realizacja audytu nakładów i rozpowszechniania, liczba wydawców wzrosła z 26 do 69

Pod koniec  2019 roku PBC zaczęła przejmować od Związku Kontroli Dystrybucji Prasy, działalność operacyjną związaną z prowadzeniem audytu nakładów i rozpowszechniania prasy. W 2019 roku PBC zakupiło od ZKDP służące temu składniki majątku oraz prowadziło przygotowania logistyczne i organizacyjne do rozpoczęcia takiej działalności od początku 2020 roku.

W ub.r. spółka PBC skupiała łącznie 26 wydawców, wydających tytuły ogólnopolskie lub regionalne. Na zlecenie tych podmiotów przebadano 141 tytułów, w tym: 30 dzienników, 21 tygodników, 16 dwutygodników, 59 miesięczników, 8 dwumiesięczników, 1 kwartalnik, 6 dodatków. Z nowych tytułów do badania PBC zostały włączone: Poradnik 50+, Sól i Pieprz i Vouge.

Poprzez przejęcie od Związku Kontroli Dystrybucji Prasy działalności operacyjnej związanej z prowadzeniem audytu nakładów i rozpowszechniania prasy, liczba klientów PBC wzrosła do 69 w 2020 roku.

W sprawozdaniu finansowym spółka podkreśla, że PBC zmienia się w stronę nowych technologii, przejmuje nowe obszary badań i tworzy nowe kompetencje analityczne, co wpłynęło w 2019 roku na pogorszenie wyniku bieżącej działalności. Ale z drugiej strony, znacząco wzrosły wartości niematerialne i prawne spółki (do blisko 1 mln zł.).

PBC stawia na nowe technologie

W tym roku spółka planuje zintensyfikować i pogłębić działania związane z wykorzystaniem nowych technologii, w tym także poprzez inwestycje, finansowane kapitałem własnym. Najważniejszym obszarem nowych technologii jest obszar tzw. sztucznej inteligencji. To wiąże się m.in. z inwestycjami w algorytmy obliczeniowe Machine Learning i sieci Deep Learning wykorzystywane do realizacji, łączenia i przetwarzania danych pochodzących z badań czytelnictwa i badań reklamy, realizowanych zupełnie różnymi metodami oraz algorytmy do pasywnego pomiaru reklamy prasowej, w tym eyetrackera i facereadera.

PBC zaplanowała na ten rok stworzenie we współpracy z wydawcami i domami mediowymi nowego regulaminu kontroli, który wyznaczy zupełnie nowe reguły zbierania informacji o nakładach i rozpowszechnianiu tytułów prasowych oraz treści cyfrowych. Regulamin wzorowany będzie na regulaminach pochodzących z najbardziej zaawansowanych rynków reklamowych na świecie. W 2020 roku PBC planuje też rozpocząć prace nad nowym Teleskopem, dostosowując go do współczesnych wymagań użytkowników, zarówno w domach mediowych jak i wśród reklamodawców.

Ponadto prowadzone będą prace metodologiczne i programistyczne nad budową oprogramowania do pomiaru emocji związanych z czytaniem treści i oglądaniem reklam w prasie. Obecnie powstaje oprogramowanie nazywane facereaderem, które uzupełni istniejące badanie z użyciem eyetrackera. Elementem rozwoju będzie zakup przez PBC urządzeń, które pozwolą realizować tego typu badania dla podmiotów zewnętrznych (reklamodawców), co może w przyszłości stanowić dodatkowe źródło dochodów dla PBC. Zdaniem zarządu PBC konieczne jest prowadzenie prac nad jakościowymi parametrami opisującymi prasę, a przede wszystkim opisujące działanie reklamy prasowej.

Z kolei działania w zakresie badania PBC będą dotyczyły zastosowania nowych technologii w celu zmniejszania obciążenia realizacji obecnych badań, tak aby było możliwe rozszerzenie badań o nowe obszary. Prace będą dotyczyły m.in. kwestionariusza adaptacyjnego, skracającego długość wywiadu z respondentem, zastosowania algorytmów PBC, w celu poprawy jakości badania CAPI oraz stworzenia modułu konsumenckiego, który zastąpi fuzję wyników PBC/TGI, co da oszczędności zarówno PBC, jak i wydawcom.

Dołącz do dyskusji: PBC z 136 tys. zł straty w 2019 roku. Obsługuje 69 wydawców

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl