SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

Polskie banki będą dalej inwestować w IT

60 proc. polskich banków komercyjnych i 74 proc. banków spółdzielczych zamierza wydać w bieżącym roku na IT przynajmniej tyle samo, co w 2009 roku - wynika z badania KPMG. Inwestycje w tym zakresie chce zwiększyć co piąty bank komercyjny i co trzeci spółdzielczy.

20 proc. polskich banków komercyjnych zamierza przeznaczyć na IT takie same środki, co w ubiegłym roku, natomiast 40 proc. planuje ich zwiększenie. Mniej w tym zakresie chce wydać jedynie co piąty bank. Z kolei wśród działających w Polsce banków spółdzielczych 61 proc. nie zmieni w tym roku swoich operacyjnych budżetów IT, 13 proc. je zwiększy, a 8 proc. - zredukuje.

Natomiast jeśli chodzi o nowe inwestycje w tym zakresie, 20 proc. polskich banków komercyjnych deklaruje ich zwiększenie, 30 proc. - zmniejszenie, a kolejne 30 proc. - utrzymanie za zeszłorocznym poziomie. W sektorze bankowości spółdzielczej więcej niż w 2009 roku na rozwój IT chce wydać 34 proc. firm działających w naszym kraju, tyle samo - 37 proc., a mniej - tylko 3 proc.

W ubiegłym roku aż 63 proc. polskich banków zwiększyło zatrudnienie w działach IT, a tylko 29 proc. je zmniejszyło - najczęściej o 3-7 proc. W bieżącym roku większość banków (57 proc.) nie planuje zmian kadrowych w działach IT, natomiast 43 proc. jest zainteresowane pozyskaniem nowych pracowników IT.

Mimo to elementy usługowego modelu informatyki ma wdrożone jedynie 40 proc. polskich banków komercyjnych i 6 proc. spółdzielczych. Satysfakcję klientów wewnętrznych z pracy działów IT mierzy 70 proc. banków z sektora komercyjnego w naszym kraju i 37 proc. z branży spółdzielczej.

Badanie planów polskich banków w zakresie IT zostało przeprowadzone przez KPMG w drugiej połowie ubiegłego roku. Ankiety objęły 21 proc. działających w Polsce banków komercyjnych oraz 7 proc. banków spółdzielczych.

  • Więcej informacji:
  • IT

Dołącz do dyskusji: Polskie banki będą dalej inwestować w IT

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl