SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

"Dzień świra", "Zimna wojna" i "Bogowie" wskazywane jako polskie filmy wszech czasów

Najczęściej wskazywany jako polski film wszech czasów był "Dzień świra" Marka Koterskiego. Ponadto: "Zimna wojna" Pawła Pawlikowskiego i "Bogowie" Łukasza Palkowskiego - wynika z raportu Uniwersytetu SWPS, zrealizowanego na zlecenie Filmoteki Narodowej - Instytutu Audiowizualnego. "Z kolei Sami swoi", "Jak rozpętałem II wojnę światową" i "Kogel-mogel" - to najchętniej oglądane polskie filmy w telewizji w latach 2004-2019.

fot. materiały prasoweArticle

Raport "Polacy o polskich filmach" został zrealizowany w latach 2019-20 metodą m.in. badań terenowych, zogniskowanych wywiadów grupowych i indywidualnych wywiadów pogłębionych. Jego celem było zdobycie wiedzy o roli i miejscu polskiego kina na mapie praktyk kulturalnych Polaków, a także o jego znaczeniu dla polskiej kultury. Analizę zrealizowano z funduszu Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej w Programie Operacyjnym "Upowszechnianie kultury filmowej".

Do kina na polskie filmy kilka razy do roku lub rzadziej

Jak wykazało badanie, 54,7 proc. Polaków wybiera się do kina na polskie filmy kilka razy do roku lub rzadziej. "Mniej więcej raz w miesiącu polskie kino ogląda 18,8 proc. badanych. Wąskie grono respondentów zadeklarowało, że ogląda polskie filmy codziennie (5,3 proc.) lub mniej więcej raz w tygodniu (7,8 proc.) – więcej osób nigdy nie chodzi do kina na polskie filmy (13,4 proc.). Filmy zagraniczne w kinie są oglądane z podobną częstością. Najmniej osób korzysta z filmów zakupionych lub wypożyczonych na płytach: ponad połowa Polaków nigdy nie ogląda w ten sposób filmów polskich (53,5 proc.) lub zagranicznych (54,2 proc.)" – czytamy.

Autorzy raportu wskazują przy tym, że ponad połowa Polaków - 57,5 proc. - uważa, że bywanie co jakiś czas w kinie "jest obowiązkiem kulturalnych ludzi". "Odsetek osób zgadzających się z tym twierdzeniem jest zbliżony w badanych zbiorowościach społeczno-demograficznych w społeczeństwie. Dla większości osób kino jest rozrywką odświętną: 59,0 proc. osób ogląda filmy w sali kinowej (wyłącznie lub raczej) w weekendy i dni wolne od pracy. Wyświetlanie filmów w domu, wymagające znacznie mniejszych nakładów czasowych, jest popularne zarówno w weekendy, jak i dni powszednie – dla 70,0 proc. badanych nie ma to znaczenia" – stwierdzili.

W analizie zwrócono także uwagę, że "kino jest rozrywką społeczną". "Wybieramy się na filmy przede wszystkim z rodziną (67,4 proc.) lub ze znajomymi (34,5 proc.); tylko co szósty Polak (17,9 proc.) ogląda filmy kinowe sam. W kinie domowym jeszcze bardziej wzrasta rola rodziny (71,8 proc.) kosztem znajomych (12,2 proc.), ale też niemal trzykrotnie rośnie odsetek osób oglądających bez towarzystwa (52,1 proc.)" – podkreślono.

Dodano, że głównym czynnikiem ograniczającym korzystanie z kina są kwestie finansowe. "Dla dwóch z pięciu Polaków (37,7 proc.) ceny biletów i koszt dojazdu do kina są za wysokie. Przeszkadza również brak czasu, zarówno jeśli chodzi o konieczność dostosowania się do konkretnej godziny, o której wyświetlany jest film (16,1 proc.), jak i czas poświęcony na dojazd do kina (14,5 proc.). Problemem jest także tłok i hałas w kinie (13,4 proc.), ograniczony repertuar kinowy (7,6 proc.) oraz brak osób do towarzystwa (7,4 proc.)" – napisano.

Najlepsze polskie filmy

Osoby badane poproszono także o wskazanie filmu wszech czasów. "Najczęściej wskazywanym kandydatem do tego tytułu (niezależnie od grupy badanych) okazał się +Dzień świra+ Marka Koterskiego, słodko-gorzki film, z którym w zasadzie każdy może się zidentyfikować. Na podium miejsca zajęły również: +Zimna wojna+, +Bogowie+, +Seksmisja+, +Chłopaki nie płaczą+ i +Sami swoi+.

Oprócz tego badani wymieniali klasyczne polskie produkcje (takie jak +Człowiek z marmuru+, +Życie jako śmiertelna choroba przenoszona drogą płciową+ czy +Psy+) oraz rozpoznawalne komedie z różnych okresów (+U Pana Boga za piecem+, +Miś+, +Kogel-mogel+, +Testosteron+, +Jak rozpętałem II wojnę światową+)" – czytamy.

W latach 2004-2019, które objęto badaniem, najchętniej wybieraną rodzimą produkcją byli "Sami swoi" - przez 15 lat film zebrał 63,7 mln widzów. Na dalszych miejscach znalazły się komedie: "Jak rozpętałem II wojnę światową" (47,9 mln) i "Kogel-mogel" (38,9 mln).

Z kolei zapytani o to, co chcieliby w polskim kinie zobaczyć, respondenci odpowiadali, że "coś pozytywnego, co nie będzie przesiąknięte tym, jacy jesteśmy+".

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: "Dzień świra", "Zimna wojna" i "Bogowie" wskazywane jako polskie filmy wszech czasów

12 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
wlad
A piosenka wszechczasów to coś z repertuaru margaret. Cudnie :) Wincyj tvn ! wincyj rozrywki na tym poziomie!
odpowiedź
User
rtg
dosc przygnebiajaca ta lista, swiadczaca ze ankietowani posmakowali glownie taniego shitu produkowanego po 1989 r., podczas gdy najlepszy okres polskiego kina przypada na lata 70.-80.
odpowiedź
User
Gal
Niestety to prawda. Przygnębiające. Po 1989 polskie kino praktycznie się skończyło. Nie to, aby w ogóle nic dobrego nie powstało, ale "Dzień Świra" filmem wszech czasów?! Śmiać się czy raczej płakać?
odpowiedź