SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Polskie Nagrody Dziennikarskie ruszą w przyszłym roku

Powołana niedawno Rada Polskich Mediów będzie przyznawać Polskie Nagrody Dziennikarskie. Na razie niewiele o nich wiadomo, jak jednak przyznaje przewodniczący rady Bartosz Węglarczyk, orientacyjny termin pierwszej edycji nagród to 2024 rok.

Redaktorzy naczelni i redaktorki naczelne ponad 20 redakcji telewizyjnych, radiowych, prasowych i internetowych niedawno powołali Radę Polskich Mediów. We wtorek odbyło się spotkanie założycielskie rady. Cele działania rady to przede wszystkim ochrona wolności słowa, podnoszenie i upowszechnianie standardów zawodowych i etycznych dziennikarstwa, inicjowanie i opiniowanie rozwiązań legislacyjnych w obszarze funkcjonowania mediów oraz swobody i ochrony wykonywania zawodu dziennikarza.

Wśród obszarów działań RPM będzie m.in. podejmowanie inicjatyw samoregulacyjnych, a jednym z jej celów jest nagradzanie dziennikarzy i materiałów dziennikarskich. Odbywające się co najmniej raz w roku walne zgromadzenie rady ma natomiast aktualizować zasady przyznawanych Polskich Nagród Dziennikarskich.

- To plan na przyszłość, na pewno nie będziemy nic w tej chwili ogłaszać – mówi pytany o nagrody Bartosz Węglarczyk, przewodniczący RPM. - Rada musi podjąć decyzje w tej sprawie, a sama rada dopiero się tworzy - podkreśla.

Czy jednak znany jest choćby orientacyjny termin startu Polskich Nagród Dziennikarskich? - Najbardziej orientacyjny termin to przyszły rok. Musimy w tej sprawie podjąć wiele decyzji - zastrzega Węglarczyk.

Ponad dwadzieścia redakcji w Radzie Polskich Mediów

Radę powołali przedstawicielki i przedstawiciele następujących redakcji: „Dziennik Gazeta Prawna”, „Fakt”, „Gazeta Wyborcza”, „Newsweek”, „Pismo. Magazyn Opinii”, „Polityka”, „Rzeczpospolita”, „Tygodnik Powszechny”, Business Insider Polska, Fakty TVN, Gazeta.pl, OKO.press, Onet.pl, Radio RMF FM, Radio TOK FM, Radio ZET, Radiozet.pl, TVN 24, TVN 24 BiS, TVN24.pl i Wirtualna Polska.

Na spotkaniu założycielskim wybrano Prezydium Rady na dwuletnią kadencję w następującym składzie: Bartosz Węglarczyk – przewodniczący Rady Polskich Mediów, wiceprzewodniczący: Jerzy Baczyński, Marek Balawajder, Kamila Ceran, Brygida Grysiak, Barbara Kasprzycka, Magdalena Kicińska, Aleksandra Sobczak i Michał Szułdrzyński.

To prezydium jest w szczególności odpowiedzialne za zasady przyznawania i organizacji Polskich Nagród Dziennikarskich.

Inicjatywa otwarta jest na nowych członków. Takimi mogą zostać naczelni lub ich zastępcy każdego mediów zarejestrowanego i wydawanego w Polsce, „jeśli podzielają wartości i cele Rady”. Muszą być oni zaproszeni przez dotychczasowych członków rady (założycieli), jednocześnie żaden z członków nie może zgłosić umotywowanego merytorycznie sprzeciwu wobec zaproszenia (w przypadku sprzeciwu zgodę na przyjęcie nowego członka musi wyrazić 2/3 członków).

Kolegialne decyzje

Rada Polskich Mediów decyzje ma podejmować kolegialnie, a w głosowaniu każda redakcja ma jeden głos (niezależnie od tego, ile osób ją reprezentuje). W przypadku głosowania nad uchwałami, stanowiskami i innymi wystąpieniami w imieniu całej rady wymagana jest zwykła większość głosujących.

Natomiast sprzeciw wobec uchwały, stanowiska bądź innego wystąpienia może zgłosić grupa co najmniej pięciu redakcji – wówczas nie jest ono poddawane głosowaniu.

Dołącz do dyskusji: Polskie Nagrody Dziennikarskie ruszą w przyszłym roku

12 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Gucci
Powinni zaskoczyć rynek i dać je Gapińskiemu, Obajtkowi i Glińskiemu za wspieranie kultury polskiej. Najlepiej miesiąc przed tym, jak ww dostaną podobne nagrody od panów Sakiewicza i Karnoskich.
odpowiedź
User
Kliken
Holecka dostanie nagrode za sprawną zmiane barw z pisowskich na platformiane :)))
odpowiedź
User
gh
czyzby czekaja az skarb panstwa sypnie groszem i wroca bale z politykami?
odpowiedź