SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

SWS: odwołanie Gottesmana, Dąbrowskiej i Memchesa z Polskiego Radia 24 nie do przyjęcia, liczymy na Pawła Badzio

- Źle się dzieje w radiu PR24. Media publiczne powinny być wzorem rzetelności, obiektywizmu i pluralizmu. Liczymy na Pawła Badzio - napisał zarząd Stowarzyszenia Wolnego Słowa. Skrytykował dymisję Krzysztofa Gottesmana i zakończenie współpracy z Zuzanną Dąbrowską i Filipem Memchesem.

fot. Polskie Radio/Wojciech Kusiński Article

SWS odniosło się do ostatnich roszad w Polskim Radiu 24: odwołania wicedyrektora stacji Krzysztofa Gottesmana i zwolnienia dziennikarza Filipa Memchesa po tym, jak w programie Memchesa gościł Jan Hartman.

W sprawie Memchesa interweniował u prezesa Polskiego Radia Krzysztof Czabański, prosząc o „szybka i rzeczową” informację na temat jego zwolnienia. Z naszych informacji wynika, że we wtorek Filip Memches spotkał się z Jackiem Sobalą i dostał propozycję powrotu do pracy.

Głos w tej sprawie zabrał też zarząd Stowarzyszenia Wolnego Słowa zrzeszającego działaczy opozycji i podziemia solidarnościowego oraz niezależnego ruchu wydawniczego i kulturalnego z lat 1976-1989. Na jego czele stoi prezes Wojciech Borowik, honorowym prezesam jest Mirosław Chojecki. W skład zarządu wchodzą jeszcze: Krystyna Antoszkiewicz, Jacek Juzwa, Andrzej Krajewski, Wiktor Mikusiński, Jacek Szymanderski, Tomasz Truskawa i Ton van Anh.

W oświadczeniu szefostwo SWS pisze, że  media publiczne powinny być „wzorem rzetelności, obiektywizmu i pluralizmu”. - Dlatego nie do przyjęcia jest zwolnienie dziennikarzy i redaktorów za wyrażane przez nich opinie czy z powodu zapraszanych do studia gości. Można nie zgadzać się z poglądami głoszonymi przez prof. Jana Hartmana, ale to nie oznacza, że można go eliminować z debaty publicznej, a tym bardziej zwalniać jednego z redaktorów (Krzysztof Gottesman) i dziennikarza (Filip Memches) za zaproszenie go do takiej debaty w radiu - nomen omen „publicznym” - podsumowują.

Oceniają także, że nie do przyjęcia jest zerwanie współpracy z Zuzanną Dąbrowską „za krytyczne poglądy wyrażone przez nią w artykule na łamach dziennika Rzeczpospolita”. Dziennikarka odeszła z Polskiego Radia w czerwcu ub.r., a w październiku dołączyła do redakcji „Rzeczpospolitej”. Od września prowadziła niektóre w Polskim Radiu 24 wydania „Debaty dnia”. Ostatni raz była gospodarzem programu pod koniec marca, według nieoficjalnych informacji zakończono z nią współpracę, po tym jak w „Rzeczpospolitej” skrytykowała Antoniego Macierewicza.

- Źle się dzieje w Radiu publicznym PR24. Można i należy to naprawić. Liczymy na nowego dyrektora, Pawła Badzio, naszego kolegę z podziemia solidarnościowego, dla którego wolność słowa nie powinna pozostać pustym hasłem - kończą członkowie zarządu SWS.

Badzio został szefem PR24 pod koniec kwietnia br., zastąpił Tomasza Kuca. Przyszedł do publicznego nadawcy z Polskiej Agencji Prasowej.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: SWS: odwołanie Gottesmana, Dąbrowskiej i Memchesa z Polskiego Radia 24 nie do przyjęcia, liczymy na Pawła Badzio

7 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
sws obudziło się ...
HALO!!! ZWOLNIENIA W MEDIACH TZW "PUBLICZNYCH" TRWAJĄ OD KILKUNATU MIESIĘCY !!!
18 8
odpowiedź
User
Yogidługonogi
Mam taką sugestię: jeśli ktoś chce wiedzieć, co się dzieje, niech zrobi porządną kwerendę w sieci i wybierze sobie rzetelnych blogerów, twitterowiczów i facebookowiczów i stamtąd czerpie informacje. Główne media, niezależnie kto je trzyma w ręku, są już raczej dla "ciemnego ludu". Włączyć w to trzeba czołowe portale "informacyjne", a raczej narracyjne.
14 9
odpowiedź
User
B. Krzyk
Dodam tylko, gwoli prawdy, że zwolnieni teraz nie sprzeciwiali się masowym pisowskim czystkom, rozpoczętym przez "dobrą zmianę". Poza Dąbrowską byli natomiast jej beneficjentami.
16 10
odpowiedź
User
Nie lubię pis
Sobala dorżnął to radio do końca tak jak w przeszłości trójkę i czwórkę.
15 10
odpowiedź
User
WAD
A dlaczego Stowarzyszenie Wolnego Słowa pochyliło się akurat nad tą trójką?
16 8
odpowiedź