SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Polskie Radio chce rozwijać multipleks cyfrowy

KRRiT ogłosiła konkursy na cyfrowe multipleksy lokalne w 34 miastach, w których o częstotliwości będą mogli ubiegać się zarówno nowi, jak i obecni już na rynku nadawcy lokalni i regionalni. Plany rozszerzenia zasięgu multipleksu cyfrowego ma Polskie Radio, które planuje do końca roku zwiększyć zakres swojej działalności w dziedzinie cyfryzacji.

Polskie Radio rozpoczęło nadawanie w cyfrowej jakości 1 października 2013 roku. Pod koniec listopada 2017 roku wystartował kanał cyfrowy - Polskie Radio Chopin. Z kolei w połowie czerwca 2018 roku działalność rozpoczęło PR Literatura. W sumie na ogólnopolskiej części multipleksu Polskiego Radia znajdują się: Polskie Radio Chopin, Polskie Radio Dzieciom, Jedynka, Dwójka, Trójka, Czwórka, Polskie Radio 24 oraz Radio Poland. W jakości cyfrowej można też słuchać rozgłośni regionalnych Polskiego Radia.

W piątek w siedzibie spółki odbyła się konferencja „Więcej radia”, podczas której szef KRRiT Witold Kołodziejski ogłosił start naboru do konkursów na cyfrowe multipleksy lokalne w 34 miastach. O częstotliwości mogą ubiegać się w nich nowi, jak i obecni już na rynku nadawcy lokalni i regionalni.

Podczas spotkania prezes Polskiego Radia Andrzej Rogoyski zaznaczył, że „rozwój cyfrowej radiofonii jest nieuchronny”.
- Dostrzeżono wkład Polskiego Radia w rozwój cyfryzacji, przed którą nie uciekniemy. To jest coś nowoczesnego - jakość, a w ślad za tym też i treść o wysokiej jakości. Dodatkowo, jakość odbioru tego, co słuchamy w radiu będzie znacznie wyższa, czyli będzie sprawiała przyjemność - tłumaczył szef publicznego nadawcy.

Dodał, że w perspektywie kilku lat Polskie Radio planuje osiągnąć zasięg ludnościowy do 80 proc. jeśli chodzi o radio cyfrowe, a w planach jest powstanie również nowych programów.

 - Za wcześnie jeszcze o tym mówić, jeśli chodzi o szczegóły, ale na pewno tak w warstwie muzycznej, jak treściowej, językowej, słownej ta oferta zainteresuje słuchaczy - zapowiedział Rogoyski.

Spółka miałaby rozpocząć proces zwiększania zasięgu cyfrowego multipleksu pod koniec br. Obecnie zasięgiem emisji cyfrowej objęte są 24 stacje nadawcze i 17 regionów. Według planów, od października br. zasięg ma objąć 39 stacji nadawczych i 68,2 proc. ludności Polski.

Z kolei do października 2020 roku - 52 stacje nadawcze i 77 proc. ludności. Dokładnie rok później w cyfrowej emisji mają nadawać 64 stacje nadawcze, które mają objąć 81,6 proc. mieszkańców kraju.

- Dotychczasowa faza wdrożenia naziemnej radiofonii cyfrowej to etap początkowy, realizacja całego przedsięwzięcia jest procesem rozłożonym w czasie, stąd stan docelowy mógłby być osiągnięty dopiero za kilka lat. Oczywiście bardzo istotną i zasadniczą kwestią jest finansowanie projektu i wsparcie ze strony regulatora oraz administracji rządowej, które mogłoby spowodować znaczące przyspieszenie rozbudowy sieci. W sytuacji braku możliwości rozbudowy sieci nadawczych w zakresie UKF-FM, rozbudowa sieci DAB+ mimo różnych trudności wydaje się być obecnie najbardziej realną formą uzupełnienia, bądź z czasem zastąpienia dotychczasowych emisji analogowych, mimo współistnienia innych form dystrybucji np. internet, sieci bezprzewodowe, LTE czy planowane 5G - ocenia Monika Kuś, p.o. rzeczniczki Polskiego Radia dla Wirtualnemedia.pl.

Publiczna rozgłośnia dodaje, że możliwy plan ewentualnej rozbudowy sieci nadawczej DAB+ mógłby być realizowany etapowo w okresie kilku lat, kiedy nastąpiłoby wypełnianie zasięgu sieci na obszarach całych allotmentów, w formie rozbudowy sieci SFN.

- Docelowo, według szacunków teoretycznych zapewniłoby to pokrycie obszaru kraju sygnałem DAB+, w tym wszystkich emitowanych programów, rzędu 92-99,5 proc. terytorium i populacji - mówi nam rzeczniczka PR.

Spytaliśmy również spółkę o ocenę technologii DAB+. Monika Kuś przekazała nam, że technologia ta ma "status wiodącej w nadawaniu radiowym naziemnym rozsiewczym".

- Rozszerza dotychczasową ofertę programową oraz zmniejsza koszty nadawania. Traktujemy ją jako sposób dostarczania programów radiowych, który przyjął się w Europie oraz wybranych regionach świata. Poparte jest to regulacjami Unii Europejskiej oraz rekomendacjami Europejskiej Unii Nadawców. Na rynku rośnie ilość urządzeń z możliwością odbioru oraz wprowadzono wymóg wyposażania wszystkich nowych samochodów, sprzedawanych na terenie UE od roku 2020, w odbiorniki cyfrowe - oceniła Monika Kuś dla Wirtualnemedia.pl.

Polskie Radio przeprowadzało już m.in. testy systemu powiadamiania kryzysowego wspólnie z MSWiA oraz Emitelem. Ich celem było sprawdzenie różnych sposobów realizacji powiadamiania o zagrożeniach oraz możliwości odbiorników w tym zakresie. Eksperymentalną emisję w DAB+ powiadamiania kryzysowego zrealizowano także z Pałacu Kultury i Nauki w Warszawie.

Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji określiła, że cyfryzacja radiofonii to jeden z jej głównych celów, który określono w „Strategii Regulacyjnej na lata 2017-2022”. Według regulatora „dodatkowa oferta programowa w miastach dużej i średniej wielkości wpłynie na poprawę atrakcyjności DAB+, a także zwiększy pluralizm na tych rynkach”.

Pierwszy pakiet ogłoszeń o możliwości uzyskania koncesji na nadawanie programów lokalnych w multipleksie cyfrowym DAB+ obejmuje obszar: Częstochowy, Katowic, Poznania, Rzeszowa, Tarnowa, Torunia i Warszawy.

Dołącz do dyskusji: Polskie Radio chce rozwijać multipleks cyfrowy

13 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
K2101
W przyszłości PR planuje uruchomić dwie stacje: radio dla kierowców oraz radio prezentujące muzykę rozrywkową na przestrzeni stu lat PR. To wynika z kart powinności.
odpowiedź
User
P9
Gdyby PR wróciło do realizowania koncepcji radia "eureka" o profilu edukacyjnym, pewnie bym się skusił na odbiornik DAB+. W teraźniejszej ofercie wolę radio analogowe.
odpowiedź
User
Maciej z Radomia popierający PiS i wyznający konserwatywne wartości
Do wielu argumentów przeciwko DAB+ można też dołączyć ten o max 80% zasięgu.
To będzie spektakularna klęska jak sądzę. Tym bardziej, że jak wróci normalność, to plany prawdopodobnie się zmienią.
W projekcie likwidacji obecnego PR mieści się też anulowanie wszelkich zobowiązań i planów.
odpowiedź