SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

W Polskim Radiu ponad 80 proc. czasu dla wszystkich polityków poświęcono rządzącym i ich akolitom

Opozycyjny członek Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji alarmuje, że lwią część czasu antenowego przeznaczonego w Polskim Radiu dla polityków oddaje się aktualnie rządzącym, a o opozycji mówi się znacznie rzadziej. - Sytuacja wymaga podjęcia zdecydowanych działań KRRiT w stosunku do nadawcy publicznego, bo dysproporcje w prezentowaniu stanowisk partii politycznych są zbyt duże - mówi Wirtualnemedia.pl prof. Tadeusz Kowalski, członek KRRiT wybrany przez Senat.

Jarosław Kaczyński, fot. Polskie Radio 24Article

W pierwszych trzech kwartałach br. (styczeń-wrzesień 2022 r.) 81 proc. czasu przeznaczonego dla wszystkich polityków poświęcono w Polskim Radiu na prezentację stanowisk urzędu Prezydenta RP, Prezesa Rady Ministrów, przedstawicieli rządu oraz wszystkich partii wchodzących w skład koalicji rządzącej i ugrupowań popierających rząd. Tak wynika z danych nadesłanych do KRRiT przez Polskie Radio.

Informację w tej sprawie przekazał właśnie prof. Tadeusz Kowalski (medioznawca z Uniwersytetu Warszawskiego), od miesiąca zasiadający w Krajowej Radzie Radiofonii i Telewizji. To jedyna osoba w pięcioosobowym składzie tej instytucji wskazana przez zdominowany przez opozycję Senat. Pozostałych członków Rady wskazali politycy obozu władzy. Maciej Świrski i Agnieszka Glapiak zostali wybrani przez Sejm głosami Prawa i Sprawiedliwości. Podczas pierwszego posiedzenia KRRiT w nowym składzie przegłosowano, że Świrski został przewodniczącym, a Glapiak - wiceprzewodniczącą. Z kolei prezydent Andrzej Duda zdecydował, że w Radzie zasiądą była szefowa "Wiadomości" TVP1 Marzena Paczuska i dr hab. Hanna Karp, medioznawca z toruńskiej uczelni związanej z Tadeuszem Rydzykiem.

"Dysproporcje są zbyt duże"

Prof. Kowalski alarmuje, że widać ogromną dysproporcję w podziale czasu antenowego dla partii politycznych w programach Polskiego Radia. Z danych publicznego nadawcy wynika, że w pierwszych trzech kwartałach br. 65 proc. czasu przeznaczono na przedstawienie stanowisk partii, klubów parlamentarnych i ugrupowań tworzących rząd i popierających go (Prawo i Sprawiedliwość, Solidarna Polska, Partia Republikańska, Kukiz’15). Z tego 91 proc. przypadło PiS, 4 proc. - Solidarnej Polsce, 3 proc. - Kukiz’15, a 2 proc. - Partii Republikańskiej.

Wybrany przez Senat członek KRRiT przypomina, że artykuł 23 Ustawy o radiofonii i telewizji oraz rozporządzenia KRRiT z 24 kwietnia 2003 r.  zobowiązują nadawców publicznych do "zapewnienia możliwości przedstawiania stanowisk w węzłowych sprawach publicznych partiom politycznym, związkom zawodowym i związkom pracodawców".

- Konieczność realizacji ustawowego obowiązku wynika z art. 21 pkt.1 ust, a także z zapisów zawartych w Karcie powinności Polskiego Radia - przypomina prof. Kowalski. - Te obowiązki ustawodawca nałożył na publiczne media i to na nich ciąży obowiązek wobec odbiorców. W szczególności przekaz powinien charakteryzować się pluralizmem i zrównoważeniem obecności w programach stanowisk różnych stron sceny politycznej. Sytuacja wymaga podjęcia zdecydowanych działań KRRiT w stosunku do nadawcy publicznego, bo dysproporcje w prezentowaniu stanowisk partii politycznych są zbyt duże.

PiS: 58,5 proc., PO: 8 proc.
 
Na prezentację stanowisk opozycyjnych partii politycznych, ugrupowań, klubów i kół parlamentarnych (Platforma Obywatelska, Koalicja Obywatelska, Inicjatywa Polska, Polska 2050 Szymona Hołowni, Nowa Lewica, Polskie Stronnictwo Ludowe, Koalicja Polska-PSL, Lewica Razem, Nowoczesna, Partia Zieloni, PPS, Stronnictwo Demokratyczne, Prawica Rzeczypospolitej, Federacja dla Rzeczypospolitej, Koło Poselskie Konfederacja, Koło Poselskie Polskie Sprawy, Konfederacja Wolność i Niepodległość, KORWIN, Polska Partia Socjalistyczna, Porozumienie Jarosława Gowina, niezależni) poświęcono w Polskim Radiu łącznie 35 proc. czasu przeznaczonego dla wszystkich partii.

W ocenie prof. Kowalskiego obecność reprezentantów partii politycznych w programach nadawców publicznych powinna odpowiadać uśrednionym wynikom uzyskiwanym przez te partie w sondażach poparcia dla partii politycznych, wykonywanych przez ośrodki badań opinii publicznej w kwartale poprzedzającym okres sprawozdawczy.

Spójrzmy na liczby. Do końca września br. Polskie Radio wyemitowało ponad 956 godz. audycji z udziałem najważniejszych organów państwa oraz sił politycznych.

Komu i ile czasu poświęcono?
* Prezydent i jego urząd: 94 godziny (9,6 proc.),
* Premier i rząd: 360 godz. (37,6 proc.),
* Partie polityczne i parlament: 504 godz. (52,8 proc.)

Czas na antenie Polskiego Radia (styczeń-wrzesień 2022 r.) poświęcony poszczególnym partiom, ugrupowaniom, klubom i kołom parlamentarnym:
* Klub Parlamentarny Prawo i Sprawiedliwość: 1,97 (0,4 proc.),
* Kukiz'15: 8,62 (1,7 proc.),
* Partia Republikańska (Polska): 6,54 (1,3 proc.),
* Prawo i Sprawiedliwość: 294,94 (58,5 proc.),
* Solidarna Polska: 13,52 (2,7 proc.),
* Inicjatywa Polska (partia): 1,09 (0,2 proc.),
* Klub Parlamentarny Koalicja Obywatelska - Platforma Obywatelska, Nowoczesna, Inicjatywa Polska: 18,80 (3,7 proc.),
* Klub Parlamentarny Koalicja Polska - PSL, UED, Konserwatyści: 2,20 (0,4 proc.),
* Koalicyjny Klub Parlamentarny Lewicy: 1,99 (0,4 proc.),
* Koło Parlamentarne Polska 2050: 0,80 (0,2 proc.),
* Koło Parlamentarne PPS: 2,51 (0,5 proc.),
* Koło Senatorów Koalicja Polska - Polskie Stronnictwo Ludowe: 2,66 (0,5 proc.),
* Lewica Razem (partia): 5,53 (1,1 proc.),
* Nowa Lewica: 36,05 (7,2 proc.),
* Nowoczesna: 3,06 (0,6 proc.),
* Partia Zieloni: 0,36 (0,1 proc.),
* Platforma Obywatelska: 40,24 (8,0 proc.),
* Polska 2050 Szymona Hołowni: 8,57 (1,7 proc.),
* Polskie Stronnictwo Ludowe: 40,64 (8,1 proc.),
* Stronnictwo Demokratyczne: 0,53 (0,1 proc.),
* Prawica Rzeczypospolitej: 0,34 (0,1 proc.),
* Federacja Dla Rzeczypospolitej: 0,42 (0,1 proc.),
* Koło Poselskie Konfederacja: 0,20 (0,0 proc.),
* Koło Poselskie Polskie Sprawy: 1,66 (0,3 proc.),
* Konfederacja Wolność i Niepodległość: 2,55 (0,5 proc.),
* KORWIN: 1,49 (0,3 proc.),
* Polska Partia Socjalistyczna: 5,37 (1,1 proc.),
* Porozumienie Jarosława Gowina: 0,04 (0,0 proc.),
* Koło Senatorów Niezależnych: 1,04 (0,2 proc.),
* poseł niezrzeszony: 0,25 (0,0 proc.),
* senator niezrzeszony: 0,01 (0,0 proc.).

- Z danych wynika, że w pierwszych trzech kwartałach 2022 r. w programach Polskiego Radia partii Prawo i Sprawiedliwość poświęcono ponad 294 godzin. Należących do koalicji rządzącej partii Solidarna Polska poświęcono ponad 13 godzin, Partii Republikańskiej - ponad 6 godzin, a popierającej działania koalicji rządzącej partii Kukiz’15 poświęcono ponad 8 godzin - wylicza prof. Kowalski.

W analogicznym okresie największe partie opozycyjne były obecne na antenach Polskiego Radia:
* Platforma Obywatelska - niewiele ponad 40 godzin,
* Polskie Stronnictwo Ludowe - 40 godzin,
* Nowa Lewica - 36 godzin,
* Polska 2050 Szymona Hołowni - niewiele ponad 8 godzin,
* Lewica Razem - 5 godzin,
* Nowoczesna - niewiele ponad 3 godziny.

>>> Praca.Wirtualnemedia.pl - tysiące ogłoszeń z mediów i marketingu

W ub.r. Polskie Radio zanotowało wzrost przychodów o 2,4 proc. do 354,31 mln zł i spadek wyniku netto z 16,12 mln zł zysku do 19,91 mln zł straty. Wpływy reklamowe zwiększyły się o 1 proc. do 41,38 mln zł, przy czym o ile Jedynka zanotowała wzrost o 52 proc., o tyle Trójka - spadek o 30 proc.

Na koniec ub.r. nadawca zatrudniał etatowo 1 320 osób, o 11 więcej niż rok wcześniej. Średnie wynagrodzenie brutto wynosiło 8,9 tys. zł brutto, po wzroście rok do roku o 500 zł. Dziennikarze zarabiali przeciętnie 11,7 tys. zł, a menedżerowie wyższego szczebla - 17,5 tys. zł.

Dołącz do dyskusji: W Polskim Radiu ponad 80 proc. czasu dla wszystkich polityków poświęcono rządzącym i ich akolitom

27 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Anna
Dokładnie. Łamana misja publiczna i ustawa o radiofonii i tv. Na dodatek KRRIT nie reaguje mimi skarg słuchaczy.
odpowiedź
User
Paweł
A o co ciekawego oprócz pieniactwa ma do powiedzenia opozycja? Ze wszystkim jest na nie.
odpowiedź
User
Maciej
Co się dziwić prezeska Polskiego Radia upolityczniona do szpiku kości, nie dość, że łamie przepisy to najzwyczajniej na świecie jest pozbawiona podstawowych zasad etyki zawodu. Dodając do tego co zrobiła z Trójką również standardów dziennikarskich. W historii polskiego Radia nie było takiego spłycenia kultury radiowej, prymiwityzacji i popularyzowania prostactwa - Pan Ciechanski i jego popisy antenowe.
odpowiedź