SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Polskie Radio uruchomiło w DAB+ nowy kanał Radio Warmii i Mazur

Publiczne Radio Olsztyn rozpoczęło nadawanie w systemie DAB + Radia Warmia i Mazury. Na tym kanale nadawane są audycje społeczno-kulturalne i muzyka.

fot. materiały prasoweArticle

Prezes Radia Olsztyn Leszek Sobański poinformował, że cyfrowe Radio Warmia i Mazury nadaje od 1 września w systemie DAB +. "To oznacza, że mamy już cztery pasma, bo oprócz programu ogólnego co dnia jest nadawane z nadajnika w Miłkach blisko godzinne pasmo ukraińskie, które słychać na Mazurach, z nadajnika w Jagodniku nadajemy pasmo dla Elbląga, no i teraz cyfrowe Radio Warmia i Mazury" - wyliczył Sobański.

W cyfrowym Radiu Warmia i Mazury pracują dwie dziennikarki Radia Olsztyn - nadawane są w nim m.in. audycje społeczne i kulturalne. O godz. 6 rano i w południe emitowany jest hymn Warmii.

"W tym paśmie w przyszłości będziemy chcieli kształcić studentów, młodych dziennikarzy" - dodał Sobański. Wyjaśnił, że na uruchomienie Radia Warmia i Mazury kierowana przez niego rozgłośnia otrzymała 100 tys. zł. od Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji.

Radio Warmii i Mazur ma kłaść nacisk w swych audycjach głównie na treści związane z regionem - jego historią i kulturą.

- To będzie to radio DAB-owe, czyli w najlepszej cyfrowej jakości. Będzie bardzo dużo edukacji, będzie także kulturalnie, więc każdy powinien znaleźć coś ciekawego - podkreślała Aleksandra Skrago, jedna z prezenterek nowej stacji. Nowe radio ma promować twórczość artystyczną, literacką i naukową związaną z regionem.

O planach uruchomienia dodatkowego kanału Polskie Radio Olsztyn informowało w projekcie Karty Powinności, przesłanym do Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji. Z dokumentu wynikało, że stacja rozpocznie nadawanie w 2021 roku i ma nadawać programy, których celem jest integracja subregionów województwa warmińsko-mazurskiego i Powiśla.

W ramówce mają się znaleźć audycje prezentujące i promujące twórczość artystyczną, literacką i naukową związaną z regionem, a także programy poradnikowe. Radio Warmii i Mazur 30 proc. ramówki poświęci na treści rozrywkowe, 10 proc. na kulturalne, 10 proc. na edukacyjne i 2 proc. na publicystykę. W 2021 roku budżet nowej stacji wyniesie 100 tys. zł, a w 2024 roku już 350 tys. zł.

Obecnie w DAB+ są dostępne także: Jedynka, Dwójka, Trójka, Czwórka, Polskie Radio 24, Polskie Radio dla Zagranicy (Radio Poland), Radio Dzieciom, Chopin, Radio Kierowców, a także rozgłośnie regionalne. W Kielcach, Krakowie, Łodzi, Poznaniu, Opolu, Szczecinie i Wrocławiu nadają one w DAB+ i internecie dodatkowe kanały tematyczne. Oferta – jak zapowiada publiczny nadawca – ma być systematycznie poszerzana.

DAB+ (Digital Audio Broadcasting Plus) to cyfrowy standard radiofonii stacjonarnej, który w przyszłości ma zastąpić analogowe nadawanie sygnału przez polskie radiostacje.

Dołącz do dyskusji: Polskie Radio uruchomiło w DAB+ nowy kanał Radio Warmii i Mazur

4 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
:)
No i mamy: nowe cyfrowe radio bez strony internetowej, profili społecznościowych, a nawet strumienia w sieci. W 2021 roku. To chyba najlepiej oddaje "cyfryzację" w rozumieniu tej zatęchłej instytucji, jaką jest publiczne radio.
odpowiedź
User
wiseman
Chyba ":)" zapomniał czym jest radiostacja.
odpowiedź
User
:)
Raczej Polskie Radio Olsztyn zapomniało, który mamy rok. Medium "cyfrowe" bez obecności w sieci? Emisja wyłącznie w przestarzałym i skrajnie niepopularnym systemie DAB? Ile osób będzie miało możliwość odbioru? Ile publicznych pieniędzy pochłonie ta zabawa? Jeśli to nie jest przykład niegospodarności, technologicznego zacofania i nierozumienia mediów, to co nim jest?
odpowiedź