SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Polskie Radio uruchomi nową rozgłośnię Polskie Radio Literatura

W styczniu 2023 roku na multipleksie cyfrowego radia DAB+ ma wystartować Polskie Radio Literatura. Roczny budżet stacji ma wynosić prawie 8,3 mln zł - dowiedział się portal Wirtualnemedia.pl.

fot. Polskie RadioArticle

Obecnie w DAB+ są dostępne: Jedynka, Dwójka, Trójka, Czwórka, Polskie Radio 24, Polskie Radio dla Zagranicy (Radio Poland), Radio Dzieciom, Chopin, Radio Kierowców, a także rozgłośnie regionalne. Oferta będzie rozszerzana.

- Zgodnie z obowiązująca Kartą Powinności w 2023 roku planowane jest uruchomienie nowego kanału radiowego. Tym samym multipleks DAB+ zostanie w pełni zagospodarowany przez Polskie Radio. Zgodnie z przyjętym podziałem multipleksu DAB+, Polskie Radio ma w nim zagwarantowane miejsce dla dziesięciu programów, natomiast każda Rozgłośnia Regionalna -  dwa programy - mówi portalowi Wirtualnemedia.pl Monika Kuś, rzecznik prasowy Polskiego Radia.

Zobacz także: Jesienią konkurs KRRiT na ogólnopolski multipleks DAB+

Co w ofercie Polskiego Radia Literatura?

Z Karty Powinności wynika, że Polskie Radio Literatura ruszy w styczniu 2023 roku. 

- Założeniem  Programu jest: prezentowanie literatury, publicystyki i informacji kulturalnej w celu zainteresowania słuchaczy artystyczną  ofertą, poprzez dobór wartościowych książek do słuchania i słuchowisk, audycji dokumentalnych i reportaży radiowych, wywiadów i dyskusji o charakterze kulturotwórczym. Udział poszczególnych kategorii audycji realizujących specjalizację programu - czytamy w dokumencie. Nowa rozgłośnia ma być adresowana do słuchaczy powyżej 15 roku życia zainteresowanych literaturą. Nie zabraknie w niej premierowych programów.

Polskie Radio Literatura już nadawało, ale okolicznościowo. Okazją był Festiwal Teatru Polskiego Radia i Teatru Telewizji Polskiej “Dwa Teatry”.  Stacja była dostępna w DAB+ od 25 czerwca do 8 lipca 2018 roku.

Już jesienią więcej nadajników DAB+

Od października rozgłośnie Polskiego Radia w cyfrowym standardzie DAB+ będą docierać do 80,1 proc. ludności Polski. Zasięg powierzchniowy przekroczy z kolei 61 proc. Stanie się to możliwe dzięki uruchomieniu dodatkowych nadajników. W tym roku rozbudowa sieci DAB+ dotyczy województw: dolnośląskiego, lubelskiego, łódzkiego, małopolskiego, mazowieckiego, podlaskiego, pomorskiego, śląskiego, warmińsko-mazurskiego, kujawsko-pomorskiego, wielkopolskiego i zachodniopomorskiego.

Zobacz także: Coraz więcej emisji DAB+ w całej Europie. Czy w Polsce dojdzie wyłączenia nadajników FM?

Do zmian ma dojść w IV kwartale roku. - Dokładny zakres rozbudowy zostanie określony w ramach toczącego się postępowania przetargowego. Przy tego typu przetargach tj. w przypadku sieci DAB+ nie wskazujemy potencjalnym wykonawcom konkretnych lokalizacji nadajników, a jedynie obszar, który ma zostać pokryty sygnałem. Standardem przy budowie sieci nadajników DAB+ jest budowa sieci SFN, czyli sieci nadajników pracujących na danym obszarze na tej samej częstotliwości, synchronizowanych między sobą. Dzięki takiej technologii sieć DAB+ efektywniej wykorzystuje przydzielone dla tej technologii pasmo - informuje rzecznik Polskiego Radia.

W ub.r. Polskie Radio osiągnęło wzrost przychodów o 9,45 proc. do 346,99 mln zł. Wpływy marketingowe skurczyły się o 33 proc., za to środki z abonamentu rtv i rekompensaty wzrosły o 27 proc., stanowiąc już 80,5 proc. budżetu nadawcy. Natomiast koszty zwiększyły się o 0,4 proc. do 326,6 mln zł.

Dołącz do dyskusji: Polskie Radio uruchomi nową rozgłośnię Polskie Radio Literatura

31 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Deszczyk
Fajnie. Szkoda, że tak długo trzeba czekać.
odpowiedź
User
Perła
Wykończyli dotychczasowe, uruchomią nową. Logiczne!
odpowiedź
User
FM Rulez
Czyli i tak już mizerna jakość w DAB+ spadnie jeszcze bardziej. Z pewnością zacheci to potencjalnych słuchaczy do przejścia na DAB+, gdy do paczki napakuje się w opór zbędnych stacji, kosztem jakości.
odpowiedź