SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

Polskie Radio uruchomi nową rozgłośnię Polskie Radio Literatura

W styczniu 2023 roku na multipleksie cyfrowego radia DAB+ ma wystartować Polskie Radio Literatura. Roczny budżet stacji ma wynosić prawie 8,3 mln zł - dowiedział się portal Wirtualnemedia.pl.

fot. polskie radio Article

Obecnie w DAB+ są dostępne: Jedynka, Dwójka, Trójka, Czwórka, Polskie Radio 24, Polskie Radio dla Zagranicy (Radio Poland), Radio Dzieciom, Chopin, Radio Kierowców, a także rozgłośnie regionalne. Oferta będzie rozszerzana.

- Zgodnie z obowiązująca Kartą Powinności w 2023 roku planowane jest uruchomienie nowego kanału radiowego. Tym samym multipleks DAB+ zostanie w pełni zagospodarowany przez Polskie Radio. Zgodnie z przyjętym podziałem multipleksu DAB+, Polskie Radio ma w nim zagwarantowane miejsce dla dziesięciu programów, natomiast każda Rozgłośnia Regionalna -  dwa programy - mówi portalowi Wirtualnemedia.pl Monika Kuś, rzecznik prasowy Polskiego Radia.

Zobacz także: Jesienią konkurs KRRiT na ogólnopolski multipleks DAB+

Co w ofercie Polskiego Radia Literatura?

Z Karty Powinności wynika, że Polskie Radio Literatura ruszy w styczniu 2023 roku. 

- Założeniem  Programu jest: prezentowanie literatury, publicystyki i informacji kulturalnej w celu zainteresowania słuchaczy artystyczną  ofertą, poprzez dobór wartościowych książek do słuchania i słuchowisk, audycji dokumentalnych i reportaży radiowych, wywiadów i dyskusji o charakterze kulturotwórczym. Udział poszczególnych kategorii audycji realizujących specjalizację programu - czytamy w dokumencie. Nowa rozgłośnia ma być adresowana do słuchaczy powyżej 15 roku życia zainteresowanych literaturą. Nie zabraknie w niej premierowych programów.

Polskie Radio Literatura już nadawało, ale okolicznościowo. Okazją był Festiwal Teatru Polskiego Radia i Teatru Telewizji Polskiej “Dwa Teatry”.  Stacja była dostępna w DAB+ od 25 czerwca do 8 lipca 2018 roku.

Już jesienią więcej nadajników DAB+

Od października rozgłośnie Polskiego Radia w cyfrowym standardzie DAB+ będą docierać do 80,1 proc. ludności Polski. Zasięg powierzchniowy przekroczy z kolei 61 proc. Stanie się to możliwe dzięki uruchomieniu dodatkowych nadajników. W tym roku rozbudowa sieci DAB+ dotyczy województw: dolnośląskiego, lubelskiego, łódzkiego, małopolskiego, mazowieckiego, podlaskiego, pomorskiego, śląskiego, warmińsko-mazurskiego, kujawsko-pomorskiego, wielkopolskiego i zachodniopomorskiego.

Zobacz także: Coraz więcej emisji DAB+ w całej Europie. Czy w Polsce dojdzie wyłączenia nadajników FM?

Do zmian ma dojść w IV kwartale roku. - Dokładny zakres rozbudowy zostanie określony w ramach toczącego się postępowania przetargowego. Przy tego typu przetargach tj. w przypadku sieci DAB+ nie wskazujemy potencjalnym wykonawcom konkretnych lokalizacji nadajników, a jedynie obszar, który ma zostać pokryty sygnałem. Standardem przy budowie sieci nadajników DAB+ jest budowa sieci SFN, czyli sieci nadajników pracujących na danym obszarze na tej samej częstotliwości, synchronizowanych między sobą. Dzięki takiej technologii sieć DAB+ efektywniej wykorzystuje przydzielone dla tej technologii pasmo - informuje rzecznik Polskiego Radia.

W ub.r. Polskie Radio osiągnęło wzrost przychodów o 9,45 proc. do 346,99 mln zł. Wpływy marketingowe skurczyły się o 33 proc., za to środki z abonamentu rtv i rekompensaty wzrosły o 27 proc., stanowiąc już 80,5 proc. budżetu nadawcy. Natomiast koszty zwiększyły się o 0,4 proc. do 326,6 mln zł.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Polskie Radio uruchomi nową rozgłośnię Polskie Radio Literatura

30 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Deszczyk
Fajnie. Szkoda, że tak długo trzeba czekać.
20 16
odpowiedź
User
Perła
Wykończyli dotychczasowe, uruchomią nową. Logiczne!
41 9
odpowiedź
User
FM Rulez
Czyli i tak już mizerna jakość w DAB+ spadnie jeszcze bardziej. Z pewnością zacheci to potencjalnych słuchaczy do przejścia na DAB+, gdy do paczki napakuje się w opór zbędnych stacji, kosztem jakości.
17 16
odpowiedź