SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Polskie Radio nadaje w Przemyślu program dla Ukrainy na częstotliwości wykorzystywanej dotąd przez RMF Ukraina

Od piątku Polskie Radio nadaje w Przemyślu swój 24-godzinny program dla Ukrainy. Emitowany jest on na częstotliwości 98,6 FM, na której przez niemal trzy miesiące nadawało RMF Ukraina. Od piątku nie można już słuchać tej stacji, zezwolenie wygasło kilka dni wcześniej. 

Polskie Radio dla Ukrainy udostępnia antenę dziennikarzom i współpracownikom Ukraińskiego Radia Publicznego UKR1, transmituje jego audycje oraz emituje specjalne programy sekcji Ukraińskiej Polskiego Radia dla Zagranicy. Od początku maja ten program Polskiego Radia jest dostępny w Warszawie na częstotliwości 100,6 FM. Teraz uruchomiono kolejną transmisję, w - Przemyślu. Ale na falach, zajmowanych wcześniej przez innego nadawcę.

Jak podkreśla publiczny nadawca – uruchomienie nowej transmisji stanowi „konsekwentne działanie, wspierające ukraińskich przyjaciół”. 24 lutego Polskie Radio uruchomiło specjalne serwisy informacyjne w języku ukraińskim.  Obecnie w radiowej Jedynce (na falach długich 225KHz dostępne również na dużych obszarach Ukrainy i prawie całej Europie) emitowane są trzy razy dziennie po godzinie 10:00, 14:00 i 17:00, a w radiowej Trójce o godz. 10:30, g. 14:30 i g. 18:30. Od ponad trzech miesięcy są one przygotowywane i realizowane przez Sekcję Ukraińską Polskiego Radia dla Zagranicy. Swoje serwisy w języku ukraińskim nadaje również Polskie Radio Kierowców.

Znika RMF Ukraina

Tymczasem kilka dni temu zniknęła z eteru inna stacja, nadająca na tych samych falach identyczny program w Przemyślu dla Ukraińców RMF Ukraina. Urząd Komunikacji Elektronicznej nie przedłużył pozwolenia na nadawanie dla Grupy RMF, właśnie dlatego, że gdyż wcześniej o tę częstotliwość wystąpiło Polskie radio. Dostało ją – mimo, że RMF jako pierwsza stacja w Polsce nadawało swój program dla zaatakowanej Ukrainy.

Radio RMF Ukraina w marcu br. udało się uruchomić w ciągu 30 godzin. - Urząd Komunikacji Elektronicznej błyskawicznie dobrał częstotliwość i wydał decyzję na czasową emisję, która została uzgodniona z przewodniczącym Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji – mówił wówczas Andrzej Mielimonka, prezes spółki Multimedia wchodzącej w skład Grupy RMF. Pozwolenie na nadawanie z Przemyśla wygasło 21 maja.

Na mocy porozumienia z publicznym Ukraińskim Radiem od początku marca Polskie Radio na swojej częstotliwości DAB+ stale transmituje sygnał UKR1 na terytorium Polski. Obywatele Ukrainy – przebywający w Polsce – mogą słuchać programu Ukraińskiego Radia także za pośrednictwem internetowego playera Polskiego Radia oraz na stronie moje.polskieradio.pl. Sygnał publicznego ukraińskiego nadawcy został także dodany do aplikacji na urządzenia mobilne „Polskie Radio” – do bezpłatnego pobrania z Google Play i App Store.

W ub.r. Polskie Radio osiągnęło wzrost przychodów o 2,4 proc. do 354,31 mln zł, głównie dzięki wzrostowi wpływów z abonamentu rtv i rekompensaty. Strata operacyjna wyniosła 20 mln zł. Członkowie Rady Mediów Narodowych otrzymali prognozę nadawcy, z której wynika, że spółka zanotuje spadek wpływów o 40 proc. i 179 mln zł straty. Od 2020 roku Polskim Radiem jednoosobowo kieruje Agnieszka Kamińska, która kilka miesięcy temu została wybrana na kolejną kadencję.

Dołącz do dyskusji: Polskie Radio nadaje w Przemyślu program dla Ukrainy na częstotliwości wykorzystywanej dotąd przez RMF Ukraina

4 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
WIRUSUJEMY24 Nowa telewizja założona przez zbawców narodu z Trójki
Majkrofon Sony smoli ws. TW Bery: Zamknął drzwi do własnej bramki
odpowiedź
User
LoL
Po co jakieś komercyjne media lewackie niemieckie RMF mają robić kanał skoro jest przecież misyjne
odpowiedź
User
(...)
Na zielonej Upadlinie... (...)
odpowiedź