SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Zwolnienia dyrektorów w Polskim Radiu. Życzkowski i Janecki wycofani z audycji

Nowy zarząd Polskiego Radia odwołał m.in. dyrektora IAR Pawła Piszczka i szefa PR24 Krzysztofa Świątka. Polskie Radio 24 z kolei nadal nadaje i można usłyszeć tam krytyczne komentarze dotyczące zachodzących obecnie zmian w mediach publicznych. 

W środę doszło do zmian we władzach mediów publicznych. Paweł Majcher, były prezes Radia Wrocław i były wiceprezes Polskiego Radia, został prezesem Polskiego Radia, a na stanowisko wiceprezesa powołano Juliusza Kaszyńskiego. Paweł Majcher zastąpił odwołaną przez ministra kultury Agnieszkę Kamińską.

Zmiany w Polskim Radiu

Nowy zarząd Polskiego Radia odwołał m.in. dyrektora Informacyjnej Agencji Radiowej Pawła Piszczka. Jego miejsce zajął Wojciech Cegielski, wieloletni korespondent wojenny i zagraniczny Polskiego Radia. 

Z kolei dyrektorem Polskiego Radia 24 nie jest już Krzysztof Świątek. Nowym szefem PR24 został Grzegorz Frątczak, którego można było wcześniej usłyszeć w porannym paśmie stacji. 

Odwołani zostali także zastępca dyrektora Programu I Polskiego Radia Edyta Poźniak, zastępca dyrektora Programu III Polskiego Radia Dawid Wildstein oraz zastępca dyrektora Biura Programowego Polskiego Radia Anna Czabańska. 

Także Edyta Poźniak nie jest już wicedyrektorką Programu I Polskiego Radia.

Majcher i Kaszyński napisali do pracowników Polskiego Radia wiadomość. - Przyszliśmy tu odbudowywać i wzmacniać. Jesteśmy radiowcami. Znamy realia panujące w firmie i mamy świadomość, że wciąż pracuje tu wielu fachowców. Chcemy skorzystać w Państwa wiedzy i doświadczenia. Wiemy też co działo się w Radiu w ostatnich latach. Zarówno Wy jak i my mamy świadomość, że było to efektem politycznych decyzji i stało w dalekiej sprzeczności z zasadami obiektywnego dziennikarstwa. Naszym celem jest zakończenie takich praktyk. Chcemy by Polskie Radio znów było wzorem dziennikarskiego profesjonalizmu i obiektywizmu. Zapraszamy do współpracy - czytamy w wiadomości, do której treści dotarł portal Wirtualnemedia.pl.

Jak podaje portal wyborcza.biz, nowym szefem Trójki ma być Tomasz Michniewicz, były dziennikarz Programu Trzeciego Polskiego Radia, który pytany przez nas o plan na odbudowę stacji mówił ostatnio, że “to powrót do wartości Trójki, a nie do starej ramówki”. Michniewicz w rozmowie z nami nie potwierdza jednak, że obejmie funkcję dyrektora PR3.

PR24 wycofuje z audycji Życzkowskiego i Janeckiego

Zmiany zaszły także m.in. w TVP, a stacja TVP Info nie działa jako kanał i strona internetowa. Nadal działa jednak kanał informacyjny Polskiego Radia - Polskie Radio 24. Przez całą środę odbiorcy mogli wysłuchać m.in. informacji PR24. Główną wiadomością była decyzja ministra kultury Bartłomieja Sienkiewicza o zmianach we władzach mediów publicznych.

Słuchacze usłyszeli krytyczne uwagi na temat tych zmian. Zacytowany został m.in. wpis na portalu X Macieja Świrskiego. - Jako Przewodniczący KRRiT stwierdzam, że odwołanie Zarządów oraz RN mediów publicznych przez Ministra Kultury jest rażącym naruszeniem prawa. Wyłączenie sygnału telewizyjnego i stron internetowych TVP Info jest aktem bezprawia i przypomina najgorsze czasy stanu wojennego - napisał Świrski.

Następnie w PR24 przeczytano także komentarz europosłanki PiS Beaty Kempy z portalu X. - Zamach na wolne media. Zamach na posłów. Metody rodem z PRL - stwierdziła Kempa. Powoływano się również na środą uchwałę Rady Mediów Narodowych. 

Prowadzący informację przekazywali, że temat jest szeroko opisywany także na portalu polskieradio24.pl. Relacja prowadzona była na żywo przez wiele godzin. 

W środę popołudniu Janusz Życzkowski, redaktor naczelny "Gazety Wrocławskiej" i "Gazety Lubuskiej", napisał na portalu X: “Dziś o 18.00 miałem poprowadzić debatę dnia w Polskie Radio 24. Przed chwilą zadzwonił do mnie pracownik stacji i poinformował, że decyzją nowego szefostwa zostałem zdjęty z anteny”. Z kolei w środę wieczorem dziennikarz Onetu Kamil Dziubka poinformował na portalu X: “Jak wieść gminna niesie, Stanisław Janecki miał jutro poprowadzić poranek w Polskim Radiu. No i nie poprowadzi”.

Czytaj także: Mateusz Maranowski wrócił do Polskiego Radia 24

Czytaj także: Michał Rachoń zniknął z Polskiego Radia 24 i Radia Opole

Czytaj także: Byli i obecni dziennikarze Polskiego Radia apelują: “Nie ma powrotu do starego”

Dołącz do dyskusji: Zwolnienia dyrektorów w Polskim Radiu. Życzkowski i Janecki wycofani z audycji

60 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Berliza
Polskie radio pod pisowskim panowanie to mizerne wyniki słuchalności, ciągle dosypywanie kasy i zwalania przez ostatnie 8 lat winy za wszystko na opozycję. A miałeś .amie złoty róg :)
odpowiedź
User
Słuchaczka
Poproszę o audyt, szczególnie za okres prezesury pani K a mińskiej - jestem zainteresowana stanem Polskiego Radia i jego kondycji finansowej, organizacyjnej, kadrowej, wizerunkowej. Z naciskiem na: Trójkę, Czwórkę, Agencję Muzyczną (przetargi i wydawnictwa!!!), Studio Reportażu, stanu technicznego i zasobów ludzkich (sprawy sądowe). Również poproszę o upublicznienie zarobków ww w kontekście "sukcesów zarządczych". Dziękuję. Ps. W najbliższym czasie skieruję powyższe zapytania do organów odpowiedzialnych za media publiczne oraz władz państwowych.
odpowiedź
User
Daro
Aaaa wreszcie Czabańska wyleciała. Cudowna wiadomość!
odpowiedź