SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

Polskie Radio z muzyką do UE

Polskie Radio S.A. i Europejska Unia Radiowa wydały płytę, która ukazuje muzyczne portrety 10 państw dołączających 1 maja do Wspólnoty Europejskiej

Jest ona muzyczną wizytówką, świadectwem dumy z dorobku kulturowego oraz znakiem tożsamości narodowej.

„Welcome Europe 2004 – New European Soundscapes” została rozesłana do radiofonii 104 krajów na całym świecie.

Zaproszone do projektu publiczne rozgłośnie radiowe każdego z krajów przystępujących teraz do Unii Europejskiej wytypowały na płytę po dwa utwory: jeden klasyczny inspirowany muzyką ludową, drugi prezentujący tradycyjną muzykę ludową we współczesnym brzmieniu.

Polskę reprezentuje „Polonez” z filmu „Pan Tadeusz” Wojciecha Kilara oraz młody Zespół Folkowy „Swoją Drogą” – łączący w swej twórczości pieśni ludowe z elementami jazzu i muzyki dawnej.

Autorem koncepcji płyty jest Andrzej Siezieniewski – Prezes Zarządu Polskiego Radia S.A., zaś autorem projektu – Maria Baliszewska – Kierownik Radiowego Centrum Kultury Ludowej.

„...stajemy się jedną rodziną, o wspólnych europejskich korzeniach, które w pełni pokazuje kultura każdego z krajów przystępujących do Unii. Do niej odwołujemy się w prezentowanej płycie, której celem jest pokazanie tradycji i muzycznego oblicza krajów wstępujących do Unii. Bowiem choć razem, to jednak będziemy się pięknie różnić właśnie od strony muzycznej, gdyż muzyka tradycyjna jest wizytówką każdego kraju, bo świadczy o własnej tożsamości narodowej. Tę historyczną chwilę utrwalamy wydaniem płyty, która powstała dzięki Europejskiej Unii Radiowej – organizacji, w której europejska wspólnota realizuje się już od trzynastu lat.” - czytamy z wypowiedzi A. Siezieniewskiego dołączonej do płyty.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Polskie Radio z muzyką do UE

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl