SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Polskie Radio zmieni ramówkę na lato. Więcej muzyki i rozrywki

W okresie wakacyjnym Polskie Radio zmieni ramówki wszystkich stacji, poza Radiem dla Zagranicy. W Jedynce pojawi się Lato z Radiem, "Lato z Radiem Extra" oraz transmisje z festiwali Lato z Radiem. W Trójce będzie w sumie osiem nowych audycji, a wśród nich: muzyczne, kulturalne, podróżniczo-kulinarne oraz rozrywkowe - dowiedział się portal Wirtualnemedia.pl.

fot. polskie radioArticle

W letniej, wakacyjnej ramówce Polskiego Radia pojawią się jak co roku zmiany. Przez kolejne 2-3 miesiące będzie można usłyszeć „lżejsze” programy, które mają być dostosowane do wakacyjno-urlopowego okresu. Letnie audycje zastąpią te zimowe i jesienne, które zawierały więcej treści słownych, wymagały od słuchacza większej uwagi – dowiedział się portal Wirtualnemedia.pl.

Więcej muzyki i rozrywki

Na czym będą polegać zmiany w letnich ramówkach poszczególnych anten? Propozycje programowe będą zawierać więcej elementów rozrywkowych, głównie muzycznych.

Zmiany w programach w tym roku są zbliżone do tych dokonywanych w poprzednich latach. Najpierw odświeżone zostaną układy ramowe w Programie 2 i w Programie 1, gdzie pojawi się więcej audycji o charakterze rozrywkowym i kulturalnym, będzie też więcej muzyki.

Program 3 i Czwórka postawią z kolei na promocję muzyki - w tym polskiej i na uczestniczenie w letnich festiwalach. W Polskim Radiu 24 korekty mają na celu podniesienia atrakcyjności tematycznej, trwają również prace nad rozbudowaniem oferty programowej pod względem jej różnorodności - wprowadzenia większej ilości audycji edukacyjnych i kulturalnych.

Zmiany w Czwórce, PR Dzieciom i PR Chopin będą niewielkie i zostaną dopasowanie do wakacyjnego stylu i sposobu słuchania radia przez słuchaczy. W Czwórce grupą docelową ma być młody odbiorca, lubiący nowinki technologiczne oraz zainteresowany koncertami i imprezami sportowymi. W PR Dzieciom przygotowana została oferta z wykorzystaniem nagrań z obozów i kolonii dla dzieci w kraju i za granicą, a w Polskim Radiu Chopin kontynuowana będzie strategia puszczania przebojów muzyki klasycznej z wykorzystaniem zasobów z archiwum radia.

W lecie ramówki będą zawierać więcej audycji charakterze rozrywkowym i kulturalnym. Oprócz zmian w audycjach i pasmach najważniejszą zmianą będzie też dobór treści i sposób ich prezentowania na antenie.

Letnie ramówki mają obowiązywać w Jedynce od piątku, 21 czerwca br. do soboty, 31 sierpnia;  w Dwójce – od poniedziałku, 17 czerwca do niedzieli, 15 września; w Trójce – od poniedziałku, 1 lipca do niedzieli, 1 września; w PR 24 – od 1 marca br. do 15 września; w Polskim Radiu Dzieciom – od 24 czerwca do 1 września; w Czwórce – od 1 lipca do 30 września; a w Polskim Radiu Chopin do 31 sierpnia. Polskie Radio dla Zagranicy nie zmieni sezonowo ramówki.

Jedynka z Latem z Radiem oraz "LzR Extra"

W Jedynce PR w okresie wakacji zostanie zawieszonych siedem audycji, natomiast pojawią się trzy nowe pasma. W ramówce letniej będzie więcej audycji muzycznych, które zastąpią zawieszone na czas wakacji: wieczorny cykl "Twarzą w twarz", spektakle Teatru Polskiego Radia, wtorkowe, piątkowe i niedzielne reportaże, "Świat Kresów", "Historia żywa". 

Pasmo "Cztery Pory Roku" i audycja "Jedyne Takie Miejsce" zmieniają się w pasmo "Lato z Radiem".

Zamiast audycji "Twarzą w Twarz", "Perły Reportażu" oraz "Historia Żywa" na antenie pojawi się pasmo "Lato z Jedynką", a zamiast spektakli Teatru Polskiego Radia audycje "Lato z Radiem Extra".

Z Festiwalu Lato z Radiem prowadzone będą wyjazdowe "Muzyczne Jedynki" i  "Ekspresy Jedynki" oraz transmisje sobotnich koncertów Festiwalu Lata z Radiem.

Audycja "Spory i kontrowersje" zostaje zawieszona na czas wakacji, a w jej miejsce pozostaną wydłużone "Sygnały dnia".

Trójka z nową audycją "Cudze chwalicie"

Ramówka Trójki zachowa podstawowe pasma i audycje, ale zapełni je lżejszym - adekwatnym do pory roku - programem. Letnia ramówka PR3 będzie obowiązywać dokładnie od 1 lipca do 1 września.

Latem br. zawieszona zostanie działalność pięciu audycji publicystyczno-kulturalnych, a ich miejsce zajmie osiem nowych programów, wśród których znajdą się audycje muzyczne, kulturalne, podróżniczo-kulinarne oraz rozrywkowe.

Nowym cyklem będzie m.in. "Cudze chwalicie" - jego autorzy zaprezentują miejsca w Polsce, które warto odwiedzić, a audycja z ciekawego miejsca w Polsce ma zostać połączona z internetową akcją dla słuchaczy, którzy będą mogli przesyłać elektroniczne pocztówki z wakacji, z wyjątkowych dla nich miejsc w Polsce. Najciekawsze prace byłyby prezentowane na internetowej stronie Trójki - w specjalnej zakładce „Cudze chwalicie... - pocztówka z wakacji".

Radio ZET i Trójka z największymi spadkami, RMF FM liderem słuchalności

W okresie od marca do maja br. liderem rynku radiowego w Polsce było RMF FM, które pochwalić się mogło największym wzrostem w zestawieniu. Czwarte miejsce zajęła publiczna Jedynka. Udział PR1 spadł o 0,8 pkt. proc. do 5,9 proc. Czołową piątkę uzupełnia Trójka z wynikiem na poziomie 5,1 proc. Udział PR 3 poszedł w dół o 0,9 pkt. proc. - najbardziej w zestawieniu (ex aequo z Radiem ZET) - wynika z danych opracowanych przez Wirtualnemedia.pl.

Na początku sierpnia ub.r. rada nadzorcza Polskiego Radia zawiesiła w czynnościach Jacka Sobalę, prezesa spółki. Czasowo tę funkcję objął Andrzej Rogoyski, przewodniczący RN. Nowy prezes publicznej rozgłośni miał zostać wybrany w środę, 7 listopada ub.r., ale w ostatniej chwili zostało odwołane posiedzenie RMN, a RN oddelegowała do tej funkcji Andrzeja Rogoyskiego na kolejny okres. Spotkanie Rady Mediów narodowych ostatecznie odbyło się w czwartek, 22 listopada, na którym Rogoyski już na stałe został szefem rozgłośni.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Polskie Radio zmieni ramówkę na lato. Więcej muzyki i rozrywki

13 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
K2101
Trójka to niech prezentuje mniej polityki. Przykro mi się słuchało wczoraj Minimaxu, ze względu na polityków popis w serwisie trójki. Możecie twierdzić co chcecie, ale 60 nowych podatķów w ciągu 12 lat to rujnowanie przedsiębiorczości.
Jedynka podobnie, ilość ludzi opowiadających bajki polityczne powala. Radio publiczne powinno być bardziej obiektywne, nie jak tvpis.
Widziałbym też Czwórkę na FM. Wyniki słuchalności pokazują, że PR24 ma niższą słuchalność niż Czwórka (przed tym, jak puszczali tam disco-polo), a poza tym młodzież nie ma czego słuchać oprócz stacji, w których ten sam utwór leci 300 razy w miesiącu.
odpowiedź
User
albinos
"Cudze chwalicie"... Narodowe przegięcie, bo za to premie są i czas antenowy? Za chwilę sylwetkę Mikołaja Reja będą nam redaktorzy przybliżać :)
odpowiedź
User
olo
Serio? A ja myślałem, że będzie jeszcze więcej propagandy.
odpowiedź