SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Polskie społeczeństwo podzielone w ocenie działaniach rządu ws. zmian klimatu i środowiska

43 proc. Polaków negatywnie ocenia działania polskiego rządu w zakresie ochrony środowiska i zapobiegania niekorzystnym zmianom klimatycznym w ostatnich czterech latach. Pozytywnie postrzega je 31 proc. badanych - pokazuje badanie przeprowadzone dla serwisu ciekaweliczby.pl na panelu Ariadna.

fot. Shutterstock.comArticle

Polacy są podzieleni w ocenach prac rządu na rzecz ochrony środowiska i przeciwdziałaniu zmianom klimatycznym. Przeważają jednak opinie negatywne nad pozytywnym (43 proc. vs. 31 proc.) , a 26 proc. badanych nie ma zdania.

Zdecydowana większość wyborców Koalicji Obywatelskiej (80 proc.) i Lewicy (77 proc.) działania rządu w tym zakresie ocenia negatywnie, podczas gdy wśród wyborców Prawa i Sprawiedliwości przeważają oceny pozytywne (60 proc.).

Najgorzej działania rządu oceniają osoby w wieku 55 lat i więcej (55 proc.). Wśród osób z grupy wiekowej 18-24 lata oceny pozytywne (39 proc.) przeważają nad negatywnymi (35 proc.).

Polacy a segregacja śmieci

Aż 84 proc. Polaków deklaruje, że segreguje śmieci, z czego 39 proc. robi to zawsze bardzo starannie i dokładnie, a 45 proc. na ogół stara się to robić w miarę możliwości. Tylko 6 proc. badanych na panelu Ariadna nie segreguje odpadów w ogóle.

Najwięcej osób deklarujących, że zawsze lub na ogół segreguje śmieci jest w elektoracie Koalicji Obywatelskiej (94 proc.). Wśród wyborców PiS i Lewicy odsetek osób segregujących śmieci jest na podobnym poziomie (88 proc. vs. 89 proc.).

Analiza odpowiedzi według grup wiekowych pokazuje, że najwięcej osób, które segregują śmieci, jest wśród osób w wieku 45-54 lata (92 proc.) oraz 55 lat i więcej (91 proc.). Z kolei zdecydowanie najmniej jest ich w najmłodszej grupie wiekowej 18-24 lata (67 proc.). I w tej grupie jest aż 33 proc. osób, które śmieci nie segregują.

Palenie plastiku to zło

Polacy zdecydowanie potępiają palenie plastikowych butelek i foliowych opakowań w domowych piecach grzewczych. Aż 80 proc. badanych sądzi, że to szkodzi środowisku.

Świadomość dotycząca szkodliwości takich działań jest najwyższa wśród wyborców Koalicji Obywatelskiej (95 proc.). Wśród elektoratu Prawa i Sprawiedliwości oraz Lewicy jest  praktycznie na  takim samym poziomie (85 proc. vs. 84 proc.).

W podziale na konkretne grupy wiekowe, najmniejszą świadomością w zakresie szkodliwości palenia plastiku mają osoby najmłodsze (18-24 lata). Badania pokazuje, że świadomość negatywnych dla środowiska praktyk palenia plastikiem rośnie wraz z wiekiem.

- Badanie pokazuje, że  młodzi w wieku 18-24 są mniej świadomi ekologicznie i mniej  proekologiczni w swoich działaniach niż osoby starsze od nich. A przecież to niewiele młodsza od badanych szkolna młodzież zainicjowała protesty klimatyczne i dyskusję na temat ochrony środowiska. Ważne jest zatem, aby edukacja ekologiczna była obecna w szkołach i kładła jak największy nacisk na działania praktyczne. Postawienie „like” w social media pod eko-akcjami to jednak nie to samo, co wrzucenie śmieci do odpowiedniego pojemnika - mówi Alicja Defratyka, autorka projektu ciekaweliczby.pl.

Badanie przeprowadzone dla serwisu ciekaweliczby.pl na ogólnopolskim panelu badawczym Ariadna. Próba ogólnopolska losowo-kwotowa N=1028 osób w wieku od 18 lat wzwyż. Kwoty dobrane wg reprezentacji w populacji dla płci, wieku i wielkości miejscowości zamieszkania. Termin realizacji: 15 - 19 listopada 2019 roku. Metoda CAWI.

Dołącz do dyskusji: Polskie społeczeństwo podzielone w ocenie działaniach rządu ws. zmian klimatu i środowiska

2 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Daria
A jak wygląda u ankieterów? Robił ktoś badania?
odpowiedź
User
gwoli ścisłości
panel Ariadna jest stronniczy w kierunku lewicowym, tylko tak na marginesie
odpowiedź