SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

Pomalutku rośnie w Polsce produkcja przemysłowa

Produkcja przemysłowa w listopadzie br. wzrosła o 2,9 proc., w porównaniu z analogicznym okresem ubiegłego roku – podał GUS.

Małgorzata Starczewska-Krzysztoszek Article

- Przemysł ciągle rośnie, ale nie na tyle szybko, żeby można było prognozować zdecydowane przyspieszenie tempa wzrostu gospodarczego w czwartym kwartale 2013 roku. Zwykle, w listopadzie, w wielu branżach przetwórstwa przemysłowego,  mamy do czynienia z większą produkcją i sprzedażą. Po tegorocznym listopadzie tego jeszcze tak wyraźnie nie widać. Przemysł, który wytwarza 20 proc. PKB, nie stał się, póki co, motorem napędowym gospodarki, który byłby w stanie mocniej ją ożywić.

Ubiegły miesiąc był dobry dla produkcji pojazdów samochodowych, przyczep i naczep, chociaż to w dużej mierze efekt zakupu aut na naszym rynku przez obcokrajowców. Cieszy, że rośnie produkcja sprzedana mebli, tym bardziej, że ta branża w 2012 roku i pierwszej połowie 2013 roku  szczególnie silnie odczuła kurczący się popyt na rynku europejskim.

Niepokoi nieco, że jedna trzecia branż przemysłowych odnotowała spadki, a wśród nich znalazły się te, które związane są z eksportem, np. chemia oraz produkcja maszyn i urządzeń.

W 2013 roku wkład do PKB wartości dodanej brutto wytworzonej przez przemysł będzie mniejszy niż można było się spodziewać jeszcze kilka miesięcy temu. Tym samym maleją szanse na 1,5 proc. wzrost PKB w tym roku - komentuje dr Małgorzata Starczewska-Krzysztoszek, główna ekonomistki Konfederacji Lewiatan.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Pomalutku rośnie w Polsce produkcja przemysłowa

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl