SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Ponad milion złożonych deklaracji e-PIT

W ciągu dziewięciu dni od startu usługi Twój e-PIT Polacy złożyli ponad milion deklaracji. W systemie pojawiło się też prawie 208 tys. nowych profili zaufanych - dowiedział się portal Wirtualnemedia.pl.

Od 15 lutego w usłudze Twój e-PIT każdy może sprawdzić swoje, przygotowane przez Krajową Administrację Skarbową, zeznania podatkowe za 2019 r. Do niedzieli już ponad milion osób złożyło w taki sposób swoje deklaracje.

Wielu Polaków skorzystało też z profilu zaufanego. Od 15 lutego do wtorku profil zaufany założyło niemal 208 tys. Polaków - dowiedział się portal Wirtualnemedia.pl. Jak poinformowało nas Ministerstwo Cyfryzacji, w sumie z takiej opcji korzysta już 5,2 mln osób. W dniu, kiedy e-PITy pojawiły się na stronie www.podatki.gov.pl, niemal 17 tys. osób założyło sobie profil zaufany. W kolejne dni te liczby rosły, a najwięcej osób założyło profil w poniedziałek 17 lutego - aż 31 tys. Jak przypomina resort cyfryzacji, profil zaufany jest ważny przez trzy lata.

- To świetny czas dla profilu zaufanego. W sumie korzysta z niego niemal 5,2 mln Polaków. Rok temu było ich niemal 2,5 miliona mniej - mówi minister cyfryzacji Marek Zagórski.

Na stronie podatki.gov.pl nie działa jednak czat. Po próbie skontaktowania się z ekspertem ministerstwa na czacie, pojawia się komunikat: "Informujemy, że w związku z dużym zainteresowaniem kanałem telefonicznym i mailowym w zakresie zeznań podatkowych osób fizycznych zawieszamy prowadzenie rozmów - czat z podatku dochodowego od osób fizycznych na okres od 15 stycznia do 30 kwietnia. Usługę czatu ponownie uruchomimy 5 maja."

Najlepiej założyć profil zaufany

Jak przypomina resort, najprościej sprawdzić swój e-PIT poprzez profil zaufany. Najszybciej można go założyć przez bankowość elektroniczną. Wystarczy mieć konto w jednym z banków, które dają taką możliwość (PKO Bank Polski SA, Santander, Bank Pekao, mBank, ING Bank Śląski, Alior Bank, Millennium Bank, T-Mobile Usługi Bankowe, platforma Envelo). Potem wystarczy wypełnić krótki internetowy formularz.

Druga opcja to wypełnienie formularza na stronie www.pz.gov.pl, a później potwierdzenie swojego profilu zaufanego w jednym z ponad 1,5 tys. punktów potwierdzających, np. na poczcie lub w urzędzie gminy.

Bez profilu zaufanego trudniej

Jeśli podatnik nie ma profilu zaufanego, sprawdzenie własnej deklaracji jest bardziej skomplikowane. Trzeba zalogować się na stronie, podając PESEL (lub NIP i datę urodzenia), jedną z kwot przychodu z dowolnej informacji od pracodawcy (np. z PIT-11 za 2019 r.), kwotę przychodu z deklaracji za 2018 r., a później potwierdzić kwotą nadpłaty lub podatku do zapłaty z deklaracji za 2018 r.

- Możliwość szybkiego sprawdzenia swojego e-PITu to tylko jedna z wielu korzyści posiadania profilu zaufanego. Dzięki niemu można zalogować się do Platformy Usług Elektronicznych ZUS, Internetowego Konta Pacjenta, a przede wszystkim korzystać z usług e-administracji – wylicza minister cyfryzacji Marek Zagórski. - Mając profil zaufany od ręki złożymy wniosek o dowód osobisty, zgłosimy narodziny dziecka, sprawdzimy punkty karne, a nawet zameldujemy się. A wszystko to bez konieczności wizyty w jakimkolwiek urzędzie. Przez internet - dodaje szef resortu.

Ministerstwo Cyfryzacji przygotowało krótki film instruktażowy, jak to zrobić.

Akcja składania rocznego PiT trwać będzie do 30 kwietnia, a resort zapewnia, że podatnicy, którzy skorzystają z usługi Twój e-PIT mogą liczyć na łatwiejsze rozliczenie podatku.

Dołącz do dyskusji: Ponad milion złożonych deklaracji e-PIT

1 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
jjm
Gdyby jeszcze pojawił się pit-36 to pewnie i reszta mogłaby się rozliczyć. No ale po co.
odpowiedź