SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Ponad 15 mln aktywnych rachunków bankowości internetowej

Po II kwartale br. liczba aktywnych umów indywidualnych klientów bankowości internetowej po raz pierwszy przekroczyła 15 mln - wynika z raportu NetB@nk przygotowanego przez Związek Banków Polskich.

fot. Shutterstock.comArticle

W okresie kwiecień - czerwiec br. aktywnych umów indywidualnych klientów bankowości online przybyło łącznie 331 tys., a od początku roku - 660 tys.

Tendencja w zakresie aktywnego wykorzystania elektronicznych kanałów dostępu wśród klientów indywidualnych jest stabilna - w dalszym ciągu tylko ok. co druga osoba posiadająca taką możliwość loguje się do swojego banku przez internet.

Na koniec czerwca 2016 r. banki miały podpisanych 31,5 mln umów z klientami bankowości internetowej. W II kwartale liczba ta zwiększyła się nominalnie o 687 tys. sztuk, czyli o 2,23% w ujęciu kwartalnym i nieco ponad 12,5% w ujęciu rocznym. Pomijając istotny, skokowy wzrost liczby umów w II i III kwartale 2015 r., kwartalna dynamika zmian w sferze obowiązujących umów bankowości internetowej od dłuższego czasu utrzymuje się na zbliżonym poziomie, nieprzekraczającym 2,5%. W ciągu trzech ostatnich okresów zaobserwowano nieznaczne przyspieszenie w tej kategorii, jednak rynek powoli ulega nasyceniu i nie należy raczej spodziewać się spektakularnych zmian.

Na koniec II kwartału 2016 r. było 15,2 mln aktywnych klientów internetowej bankowości. To 48,2% całkowitej liczby umów. Dynamika wzrostu w zakresie rachunków aktywnych od trzech kwartałów utrzymuje się na poziomie niemal identycznym jak w przypadku całkowitej liczby umów, co oznacza, że internetowy dostęp do nowych rachunków nie jest wykorzystywany natychmiast.

W umiarkowanym tempie rośnie skala obrotu bezgotówkowego. W II kwartale 2016 r., po wysokim spadku w poprzednim kwartale, ogólna liczba transakcji w głównym systemie rozliczeniowym KIR - Elixir - wzrosła o 3%. Wzrost zanotowano również w odniesieniu do wartości obrotów, które kształtują się aktualnie na poziomie 1 106 mld zł. W ujęciu rocznym nastąpił wzrost o 3,72% w odniesieniu do liczby transakcji i o 5,41% w odniesieniu do ich wartości.


Wyraźne wzrosty zaobserwowano w liczbie operacji wykonywanych w obsługiwanym przez KIR systemie rozliczeń natychmiastowych Express Elixir. W porównaniu z I kwartałem 2016 r. liczba operacji rozliczanych w tym systemie wzrosła o 37,59% (o 76,67% w porównaniu z II kwartałem 2015 r.). Wraz ze wzrostem liczby operacji systemu Ekspress Elixir wzrosła również wartość operacji tego systemu, która na koniec II kwartału br. wyniosła 2 476 mln zł. Średnia wartość jednego rozliczonego komunikatu w Express Elixir spadła poniżej 4 tys. zł i na koniec II kwartału 2016 r. wyniosła 3 916,24 zł. Jedną z przyczyn obniżenia tej wartości może być rosnący udział rozliczeń płatności niskokwotowych wykonywanych w usłudze PSP Blik w łącznej liczbie rozliczeń systemu Express Elixir.


Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Ponad 15 mln aktywnych rachunków bankowości internetowej

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl